Jump to content

Szóstaki - opracowania katalogi


archei

Recommended Posts

Witam, poszukuje opracowań lub katalogów szóstaków szczególnie Zygmunta III czy spotkał się kros z Was z czymś takim ? ja osobiście znalazłem na Alle katalog ortów Zygmunta ale nigdzie nie mogę znaleźć profesjonalnego opracowania dot. szóstaków.


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora krank 19:00 08-08-2011
Link to comment
Share on other sites

tak znam, ale chodzi o to ze mam kolekcje szóstaków Zygmunta III wazy i na przykład rocznik 1625 mam 8 rodzaje różniących się od siebie kropkami w napisach szczegółami koronie, gwiazdkami w koronie a rocznik 1626 to mam 13 rodzaje. i zastanawia sie czy już ktoś to skatalogował i opisał
Link to comment
Share on other sites

Obawiam się, że nie ma specjalistycznego katalogu obejmującego tylko szóstaki, a zwłaszcza Zygmunta III Wazy. A szkoda, bo monetki bardzo ładne, sam mam do nich duży sentyment. Jest to chyba wypadkowa ogólnego stanu nauki polskiej, gdzie instytucje zasilane z budżetu, a zajmujące się numizmatyką nie są w stanie od lat wypuścić sensownych publikacji. Katalog ortów, który wspomniałeś, stworzono zdaje się gdzieś za wschodnią granicą, co też o czymś świadczy. Ciągle katalog Trojaki polskie" T.Igera pozostaje niedościgłym wzorem, a napisany przez pasjonata wspartego przez prywatną firmę.

Podany wcześniej katalog Kopickiego (niech żyje 200 lat, bo setka już niedługo) to jednak inna epoka, przed internetem. Dziś w kwadrans można mieć taką ilość informacji, zdjęć, ile kiedyś gromadziło się tygodniami. Stąd np. te wszystkie R-ki, zwłaszcza w przypadku drobnych nominałów, aktualnie należy traktować z dużą rezerwą.

A co do Twojej kolekcji, ciekawych odmian, to wciąż chyba panuje wśród naukowców podejście jak przeszło 100 lat temu zaprezentował W.Kostrzębski w broszurce Błędne drogi w zbieraniu numizmatów polskich", której podsumowanie widać na skanie. Tym niemniej chętnie zobaczyłbym jakieś ciekawe egzemplarze, jak znajdziesz chwilę, to daj zdjęcia, pozastanawiamy się, czy opisane już w katalogach. Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information