Skocz do zawartości

Niecodzienne odkrycie podczas remontu drogi


Rekomendowane odpowiedzi

Było,nie było???

Niecodzienne odkrycie podczas remontu drogi.

Archeolodzy odkryli w Lelowie drewnianą drogę.

Fragmenty średniowiecznej drogi drewnianej odkryli w Lelowie archeolodzy z Wrocławia. Trakt świetnie się zachował. Drewno miało doskonały mikroklimat w bezltenowym i organicznym podłożu - powiedziała archeolog Aleksandra Łukaszewska.

Drewniana droga została odkryta w trakcie prac związanych z przebudową i wymianą nawierzchni na drodze krajowej nr 46. Droga przebiega przez centrum Lelowa.

- Droga została skonstruowana z gałęzi. Odkrycie jest niezwykle interesujące, zwłaszcza, że drewno pochodzące, jak przypuszczamy, z 14 i 15 wieku jest w bardzo dobrym stanie - powiedziała archeolog z Wrocławia Aleksandra Łukszewska.

Łukaszewska wyjaśniła, że drewno miało doskonałe warunki, ponieważ przez stulecia spoczywało w warstwie beztlenowej, organicznej i wilgotnej.

Na razie nie wiadomo, czy jest to najstarsza droga jaka zachowała się na terenie Lelowa. Archeologom udało się dokopać także do kamiennego bruku, ale nie potrafią na razie powiedzieć, z którego wieku może pochodzić. Obie jednak mogą prowadzić na dawne wzgórze zamkowe oraz stanowić fragment średniowiecznego szlaku handlowego.

Wśród znalezisk znalazły się także trzy ostrogi, sierp, moneta.

- To dopiero początek. Jestem przekonana, że jeszcze większych rewelacji możemy się spodziewać na rynku. Pierwszą warstwę już mamy ściągniętą - dodała Łukaszewska. Pierwszy raport w tej sprawie najwcześniej za 2 tygodnie.




Rynek lelowski należy do najciekawszych pod względem urbanistycznym - z każdego jego rogu odchodzą po dwie ulice.

Lelów jest gminą wiejską położoną w powiecie częstochowskim. Pierwsze wzmianki o osadzie Lelów sięgają 1193 roku. W 1246 roku został wybudowany pierwszy gród w Lelowie. W jego miejscu za króla Kazimierza Wielkiego został wzniesiony zamek obronny a miasto zostało otoczone murami. Prawa miejskie Lelów uzyskał ok. 1341 roku.

W Lelowie znajduje się m.in. grób cadyka Dawida Bidermana (1746-1814), do którego corocznie na przełomie stycznia i lutego pielgrzymują chasydzi z całego świata.

http://polskalokalna.pl/wiadomosci/slaskie/news/archeolodzy-odkryli-w-lelowie-drewniana-droge,1672710,225
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niecodzienne odkrycie podczas remontu drogi"

Oj, to ładnych parę lat droga czekała na porządny remont :)

....................
Polecam fajną mapę drogową (były reprinty) bodajże z 1938r. Oznaczono na niej trakty jako o dobrej nawierzchni, słabej i średniej, o ile dobrze pamiętam. Dowcip polega na tym, że dziś te same odcinki można tak samo kwalifikować... te ewentualnie trochę poprawione to z programów i pieniędzy unijnych. Po przeszło 70-ciu latach. Jednak sukces gospodarczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ta odkryta droga to tylko niewielka część lelowskiego rynku. Jestem przekonany o tym ,że wyjdzie tam sporo ciekawych rzeczy. Rozmawiałem dzisiaj z kolegą który pracuje przy wykopaliskach i wiem ,że odcinek który zbadano stanowi niewielką część starego rynku. Prace miały się zakończyć na tym odcinku ale po pierwszych sukcesach archeolodzy zadecydowali ,że sprawdzą cały rynek. Niestety nie mają zamiaru przekopać parku" który znajduje się w centrum rynku a jedynie drogę obiegającą go dookoła. Znajdował się tam min ratusz i jatki"kupieckie więc można się spodziewać wielu ciekawostek. Nie wiem czy brak chęci założenia wykopów w parku" spowodowany jest przez finanse czy też z innego powodu. Zresztą ten kolega zaproponował mi żebym na dzień lub dwa popracował razem z nimi i jak tylko przylecę do Polski wszystkiego się dowiem szczegółowo. Codziennie robi też dla mnie zdjęcia z przebiegu prac i jak tylko będę na miejscu , wrzucę kilka ciekawszych fotek na forum. Nasze Toważystwo Historyczno-Kulturalne planuje otwarcie na początku przyszłego roku niewielkiego muzeum toteż mamy nadzieję ,że część rzeczy znalezionych podczas prac archeologicznych będzie można oglądać na miejscu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze sprostowanie do tego artykułu. Zamek w Lelowie wzniósł prawdopodobnie Konrad Mazowiecki a Kazimierz wielki go przebudował(wcześniej była to konstrukcja drewniana) oraz opasał miasto murami obronnymi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki za następny post pod postem ale zapomniałem dodać ,że rzeczy wymienione w artykule to jak na razie nie wszystko co wyszło archeologom. Znaleziono też min. średniowieczny topór, sporo bardzo starych podków, i z tego co mówił mi ten kolega to tych ostróg jest znacznie więcej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji tematu dróg - w ubiegłym roku remontowano drogę E30 (krajowa dwójka) w miejscowości Stary Konik pomiedzy miejscowością Zakręt i Dębe Wielkie - Na pewnym odcinku byłą spora górka którą podczas tego remontu zniwelowano. Jeżdżąc już obniżonym pasem (o ok 1 -1,2m) świetnie było widać pierwotny profil tej drogi - na samym spodzie duże kamienie raczej okrągłe - średnicy ok 20 cm. - pewnie pierwotny bruk z lat 1820-1823, nastęnie na tym położona była równiutko piękna kostka - chyba granitowa. To pewnie z przed II WS. Na to wszystko wylany był asfalt. Mnie zastanawiają następujące rzeczy - czy konserwator zabytków zabezpieczył jakiś fragment tego starego profilu - w celu odtworzenia gdzieśna jakiejś ekspozycji? Co stało się z tymi kamieniami i kostką?
Czy ktoś jest w temacie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Koledzy na szybko taki krótki reportaż nawiązujący do tematu
http://www.tvs.pl/36137,wykopaliska_na_rynku_w_lelowie.html

Jak będę miał trochę czasu to wrzucę fotki i napisze wam o tych wykopaliskach. Będzie kilka rozbieżności w stosunku do tego co mówili dziennikarze. Przytrafiło im się kilka błędów czego nie ukrywam:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie