Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

grzeb

Zostawiono nas na pastwę Rosji? Oto dokumenty NATO

Recommended Posts

NATO nie było skłonne pomóc Polakom i interweniować w latach 80., gdy wprowadzono stan wojenny i rozpatrywano możliwość interwencji radzieckiej. Tak minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski komentuje dokumenty z czasów stanu wojennego, dopiero teraz odtajnione przez kwaterę główną Sojuszu.

- NATO nie kwapiło się do podjęcia ryzyka na rzecz walczących o wolność Polaków. Przejrzałem te dokumenty, ale nie potrafię dokonać egzegezy, zostawmy to historykom. Ważne, że nastąpiło to przed upływem 30-letniej klauzuli, czyli NATO idzie nam znacząco na rękę i te dokumenty trafią w ręce historyków - powiedział dziennikarzom w Brukseli minister spraw zagranicznych.

Sojusz o kilkanaście lat przyspieszył publikację archiwów na wniosek Warszawy. Polska jest jednym z pierwszych krajów z Europy Środkowo-Wschodniej, któremu udało się rozpocząć odtajnianie dokumentów. Archiwa pochodzą z lat 1980-1984. Dokumenty dotyczą więc reakcji Sojuszu na sytuację w Polsce przed wprowadzeniem stanu wojennego oraz po tym, gdy czołgi wyjechały na ulice.

Notatka z sierpnia 1981 roku mówi wprawdzie, że brak jest zagrożenia radziecką interwencją w Polsce, ale NATO analizowało wcześniej konsekwencje ewentualnej interwencji i chaos, który wywołałaby w Europie. Sojusz nie przewidywał jednak włączenia się w konflikt. Tłumaczono to brakiem podstaw prawnych, bo artykuł V Traktatu Waszyngtońskiego -mówiący o zbiorowej obronie - nie miał zastosowania. - Zawsze są powody - komentował szef polskiej dyplomacji.

NATO oceniało wówczas, że rozpoczną się ucieczki Polaków samolotami i planowano przechwytywanie ich nad wodami międzynarodowymi. Siły Sojuszu miały jednak zakaz interwencji, gdyby polskie samoloty były atakowane przez kraje Układu Warszawskiego.

- Myślę, że historycy będą to komentować, a każdy z nas wyciągnie swoje wnioski - powiedział Radosław Sikorski, pytany o komentarz.

Wśród notatek sporządzanych w kwaterze głównej NATO w latach 1980-1984 są również: informacje o wizycie papieża Jana Pawła II w Polsce, cena sytuacji gospodarczej mówiąca o porażce polityki prowadzonej przez Edwarda Gierka, a także opis sytuacji więźniów politycznych.

Archiwiści natowscy będą kontynuować prace nad odtajnianie kolejnych materiałów, które zostaną zaprezentowane na specjalnej wystawie w grudniu, w 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. To kolejny etap upubliczniania informacji na temat stanu wojennego. Pięć lat temu odtajnione zostały archiwa Układu Warszawskiego, a przed trzema laty CIA udostępniła materiały sporządzone na podstawie raportów pułkownika Ryszarda Kuklińskiego.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Zostawiono-nas-na-pastwe-Rosji-Oto-dokumenty-NATO,wid,13604795,wiadomosc.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kto chcial to juz dawno wiedzial, nie ma sie czym podniecac, co najwyzej jakas nowa biala ksiege nasi herosi napisza, z tego zyja.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Panowie to Wam już piszę od długiego czasu,Cairo popieram twoje zdanie w10000%
Szkoda klepania w klawiaturę,lepiej iść na spacer.

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information