Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

dragana26

Portret dziadka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.Mam pytanie a zarazem prośbe czy z tego zdjęcia można się dowiedzieć w jakim pułku służył mój dziadek???Wiem tylko tyle że był ułanem.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z tego zdjęcia nie można się dowiedzieć, można jedynie spekulować.
Zdjęcie jest odwrócone i mocno retuszowane, a przez to zamazane są szczegóły. Watpliwości są do kołnierza, brak proporczyków pułkowych, a galon -wężyk nie jest szeregowego, tylko podobny do oficerskiego (fotomontaż?)
Odznaka pułkowa, a właściwie jej zarys, jest podobna do odznaki 5 pułku ułanów Zasławskich z Ostrołęki, ale tylko podobna. Bez zbliżenia i wyostrzenia tych szczegółów mozna tylko gdybać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
niestety tyko takim zdjęciem dysponuje.dowiedziałem sie że brał udział w kampanii wrześniowej oraz w bitwie lub potyczce pod Rzeszowem.może ta informacja sie przyda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli pod Rzeszowem, to 10 Brygada Kawalerii -zmotoryzowana. Ale ta odznaka ze zdjęcia nie wygląda jak odznaka 24 pułku ułanów, ani 10 pułku strzelców Konnych.
Kilka pytań naprowadzających.
- Kiedy urodził się dziadek- (do wojska brano w wieku 21 lat)
-Gdzie mieszkał przed wojną- powiat, zwykle brano w ramach DOK (mniej więcej województwo), a w razie mobilizacji do jednostki oddalonej maksymalnie 30km, żeby dotarł pieszo w ciągu jednego dnia.
Jeżeli na wojnę poszedł jako rezerwista z mobilizacji (rocznik 1915 i wcześniejsze) to słuzbę zasadniczą mógł odbywać w zupełnie innej jednostce, niekoniecznie kawalerii. W końcu 10BK to piechota zmotoryzowana".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach×

Powiadomienie o plikach cookie