Skocz do zawartości

Oddziały korpuśne Armii Carskiej.


Rekomendowane odpowiedzi

Wie może ktoś jakie oddziały wchodziły w skład korpusów Armii Carskiej? Chodzi mi o oddziały nie wchodzące w skład dywizji piechoty czy kawalerii będących w składzie korpusu lecz o pozostałe mniejsze jednostki,bataliony czy roty będące do dyspozycji korpusu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów

Do 1910 r. w czasie pokoju dowódcom korpusów armijnych poprzez zarządy artylerii podlegały brygady artylerii (w większości 3 dywizjonowe) przydzielane do dywizji piechoty na czas manewrów i wojny oraz dywizjony artylerii konnej (2 baterie każdy) przydzielane do dywizji kawalerii na analogicznych zasadach.
W 1910 r. utworzono korpuśne dywizjony artylerii haubic składające się z dwóch baterii które sformowano na bazie baterii wydzielonych z brygad artylerii współpracujących z dywizjami piechoty. Równocześnie powyższe brygady przeformowano w 2 dywizjonowe (6 baterii w każdej) i podporządkowano w całości dowódcom dywizji piechoty. Tyczyło to także dywizjonów artylerii konnej włączonych w skład dywizji kawalerii.
W tym samym 1910 r. rozwiązano brygady saperów a poszcze- gólne bataliony włączono w skład korpusów armijnych.
W pokojowym składzie batalionów saperów znajdowała się kompania telegraficzna wydzielana po mobilizacji, na bazie której wystawiano pododdziały łączności dla dowództwa korpusu oraz poszczególnych dywizji.
Oddzielną sprawą były pododdziały taborowe. W czasie pokoju w całej Armii Rosyjskiej istniało 6 skadrowanych batalionów taborów oraz 2 samodzielne kompanie z czego w Warszawskim Okręgu Wojskowym obejmującym Królestwo Polskie stacjonował 1 i 3 Batalion Taborów. W 1910 r. 1 Batalion Taborów wszedł w skład 6 Korpusu Armijnego.
Podczas mobilizacji każda kompania kadrowa wystawiała jeden batalion taborowy dla każdego korpusu armijnego.
Ponadto w mobilizacji 1914 r. do korpusów armijnych przydzielono oddziały lotnicze oraz samodzielne pułki lub sotnie kozaków.

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem znawcą tegoż tematu lecz według mojej wiedzy
licznyj znak armii carskiej wyglądał trochę inaczej, widniał
na nim tylko numer znaku oraz skróty nazw poszczególnych oddziałów i pododdziałów (rot). Na mój gust jest to licznyj znak Armii Czerwonej (RKKA).
Dodam iż 17 Korpus Armijny do 1914 r. stacjonował na terenie
Moskiewskiego Okręgu Wojskowego a wchodzący w jego skład 17 Batalion Saperów w Moskwie a następnie w Zarajsku.
Natomiast 17 Korpus Strzelecki RKKA w 1941 r. stacjonował na terenie Kijowskiego Specjalnego Okręgu Wojskowego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie