Skocz do zawartości

Szturm na Twierdzę Wisłoujście. Anglicy zaatakowali Francuzów


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
90 kilogramów prochu, setka żołnierzy, uzbrojony w działa galeon i 40 luf artylerii obrońców. Gdańsk na nowo przeżywał oblężenie Twierdzy Wisłoujście. Rekonstrukcji ataku na twierdzę, zwaną Bramą do Rzeczypospolitej, przyglądały się tłumy widzów.
Spektakl zorganizowano z okazji ukończenia prac ratowniczych nad zewnętrznymi fortyfikacjami Twierdzy. Widowisko przygotowało Muzeum Historyczne Miasta Gdańska (MHMG), które sprawuje pieczę nad Twierdzą Wisłoujście.

Galeon i mundury z epoki


W trwającym około godziny spektaklu wziął udział uzbrojony w działa galeon Czarna Perła" oraz stu muszkieterów w mundurach z epoki napoleońskiej stanowiących załogę wyposażonej w 40 dział Twierdzy Wisłoujście. W czasie pokazu pirotechnicznego użyto około 90 kg prochu.

Inscenizacja nie odtwarzała przebiegu żadnej konkretnej bitwy rozegranej na Martwej Wiśle, ale osadzona była w realiach 1807 roku, kiedy to Gdańsk został zaatakowany przez wojska Napoleona.

Gdańsk pod rządami Francuzów

Jak informował zgromadzonych na pokazie gdańszczan prowadzący imprezę historyk z toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika dr Andrzej Nieuważny, wymyślony przez organizatorów scenariusz bitwy zakładał, że rozgrywa się ona w ostatnich dniach maja 1807 roku, gdy wojska francuskie przejęły Twierdzę.

- Wyobraźmy sobie, że Francuzi opanowali już Gdańsk, w tym Twierdzę, a na Martwej Wiśle pojawił się okręt pod jakąś neutralną flagą chcący dostać się do miasta. Francuzi kontrolują go i odkrywają, że tak naprawdę jest to brytyjski okręt, który chce się dostać do miasta, by odzyskać ukrytą gdzieś w Gdańsku należącą do Anglików tonę złota - wyjaśniał Nieuważny wymyśloną genezę potyczki.

Wypadek przy pracy

Pod koniec pokazu doszło do wypadku. Wybuchł proch, który miał przy sobie jeden z mężczyzn odtwarzających bitwę na terenie Twierdzy Wisłoujście. Ze względu na m.in. sporą odległość od najbliższego szpitala, mężczyznę przetransportowano z Twierdzy śmigłowcem. Mężczyzna trafił do Pomorskiego Centrum Traumatologii.

Nie wiadomo jednak, jak poważnych doznał obrażeń: poszkodowany nie życzył sobie, by informować media o jego stanie zdrowia.

Bitwa i inne atrakcje


Pokazowi bitwy towarzyszyły liczne atrakcje mające miejsce przed i po jej zakończeniu. Widzowie mogli odwiedzić średniowieczne obozowisko", na terenie którego odbyły się pokazy walk rycerskich oraz wziąć udział w różnego rodzaju turniejach i zabawach z dawnych czasów. Na miejscu były też kramy i warsztaty rzemieślnicze, gdzie można było kupić choćby repliki dawnych monet czy uzbrojenia.

Twierdza jak nowa

Sobotnia impreza została zorganizowana z okazji zakończenia kolejnego etapu prac ratowniczych przeprowadzanych w Twierdzy. Prace te warte były ok. 5,6 mln zł, a w ich ramach zabezpieczono przed niszczącym wpływem wilgoci sporą część zewnętrznych (częściowo umieszczonych pod wodą) murów twierdzy. Prace sfinansowano z funduszy miasta Gdańska oraz środków pochodzących z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (środki przeznaczone dla nowych państw członkowskich Unii Europejskiej).

Twierdza Wisłoujście to zespół budowli obronnych na prawym (wschodnim) brzegu Martwej Wisły. Powstał on w miejscu, gdzie w średniowieczu działały nadmorskie strażnice kontrolujące ujście Wisły do Bałtyku. W skład zespołu wchodzą dwa forty: czterobastionowy murowany fort zwany carre (zbudowany w latach 1586-1602) oraz otaczający go pięciobastionowy ziemny fort zwany obecnie Szańcem Wschodnim zbudowany w latach 1624-26

ktom//gak

http://www.tvn24.pl/-1,1699786,0,1,szturm-na-twierdze-wisloujscie-anglicy-zaatakowali-francuzow,wiadomosc.html
Napisano
W sprawie wypadku,
podobno impreza nie była zabezpieczona pod względem pomocy medycznej tzn. przy tak dużym stopniu użycia środków pirotechnicznych oraz ogromu uczestników nie było na miejscu karetki. Dlatego wezwano śmigłowiec.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie