Skocz do zawartości

Tajemnicze znalezisko w Karpaczu


talgo

Rekomendowane odpowiedzi

W minioną sobotę przy ul. Mickiewicza w Karpaczu ekipa budująca dom wykopała przedmiot przypominający berło. Na razie nie wiadomo ile przedmiot ma lat i do czego służył. To wykażą szczegółowe badania. Obecnie znalezisko przekazano do Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.



– Drewniany przedmiot przypominający berło zauważyliśmy w ziemi na głębokości około półtora metra podczas kopania fundamentów budowanego domu. Dawniej na tym terenie był budynek, który został przez nas wyburzony. Znalezisko zgłosiliśmy do odpowiednich służb, które zabezpieczyły przedmiot – mówi Jarosław Korzycki z Invest Bud z Jeleniej Góry.

Znalezisko trafiło do Muzeum Karkonoskiego, gdzie czeka na szczegółowe badania archeologiczne. - Ciężko jest określić co to za przedmiot i z jakiego jest okresu. Najprawdopodobniej pochodzi z czasów nowożytnych. Może mieć około 100 – 200 lat, ale na wydawanie w tej sprawie jakichkolwiek opinii trzeba zaczekać do zakończenia badań – mówi Tomasz Wrocławski, inspektor ochrony zabytków terenowego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Zabytków w Jeleniej Górze.

http://www.naszesudety.pl/?p=artykulyShow&iArtykul=8472
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce mi się znowu o tym pisać bo mieliśmy dość burzliwą dyskusję na forum Thesaurus, ale moim zdaniem to jest część niemieckiego depozytu z 1945. Warto śledzić uważnie wiadomości czy przypadkiem w tym miejscu coś jeszcze nie wyjdzie;)

Pozdrawiam

VW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na razie żadnych potwierdzeń nie ma, muzeum bada więc znając życie troche im zejdzie, najparwdopodobniej jest to cześć jakiegos posągu figury Karkonosza( bądź Rzepióry, Rubezahla czy jak kto chcę go nazywać...), który stał w karpaczu i z czasem został rozpieprzony, laska w głowicy ma kryształ górski, który żadnym skarbem nie jest i jest powszechny w karkonoszach, wstępne datowanie laski to około 70 lat, jednak jest to badanie określone jako a oko" więcej raczej nie ma gdyz wykonane jest z drewna. Jak cos sie dowiem więcej to napiszę.

PS. raczej nie jest to część, żadnego depozytu, gdyz pomijając wartośc estetyczna przedmiot ten nie jest w żaden sposób wartościowy( ani materialnie, ani historycznie)

podobieństwo to laski gandalfa jest zaskakujące:D ale jak powszechnie wiadomo to na wizerunku Liczyrzepy ( z pocztówki) tolkien opisał gandalfa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawę opisałem na forum Thesaurus, gdzie pokazałem też przykłady ikonografii Ducha Gór", ale w telegraficznym skrócie: Rozmawiałem z jedną z osób, które przeprowadzały badania makroskopowe i wiek okreslono na ich podstawie a nie a oko", jako +/- 100 lat. Jest to depozyt" w tym sensie, że posąg Ducha Gór zniknął po 1945 (niemal identyczny stoi dziś w Bensheim w Niemczech) i można przypuszczać, że został gdzieś ukryty. Jak najbardziej jest to więc znalezisko o dużym znaczeniu historycznym, przynajmniej dla Karpacza. Tolkien rzeczywiscie wzorował postać Gandalfa na karkonoskim Duchu Gór i dlatego w scenografii do filmu użyto znanych przykładów ikonograficznych, opartych na rysunkach Alana Lee czy Johna Howe.

Pozdrawiam

VW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli badanie robiono makroskopem, to dokładniejszego okreslenia wieku nie nalezy sie juz spodziewać. Co do wartości historycznej...nie przesadzałbym byc moze regionalnie będzie to ciekawe odkrycie z tego co wiem juz wystapiono o wpisanie na liste zabytków ruchomych, co jest dośc dziwne skoro badan nie zakończono...) cpo do posągów ducha gór...było ich pełno, tak naprawde dalej jest ich pełno, obiekty rękodzieła miejscowych ludzi, stawiane na wielu ulicach jako punkty przyciągania turystów i zdzierania z nich forsy za zdjęcia.
Co do depozytu, to nie bardzo widze powód chowania posągu ducha gór, nawet jesli był wyjątkowy, to w tamtych czasach nie przedstawiał większej wartości(chyba że posąg był starszy niz kostur).

Warto byłoby przejrzec stare fotografie z karpacza w poszukiwaniu takiego posągu.

pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lisek3d - w swoim czasie nakopałem się depozytów i zdziwiłbyś się jakie rzeczy Niemcy potrafili zadołować:))
Nie dziwię się, że wpisano erło" na listę zabytków bo wykonanie jest przednie i na pewno nie był to byle jaki posąg do zdzierania forsy za zdjęcia":)

Pozdrawiam

VW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż zostaje czekać na zakończenie badań, co do listy zabytków to jednak wydaje mi się powinni zaczekać aż będą miec pewność co do wieku,
jak juz pisałem warto przejrzeć pocztówki z karpacza z czasów niemieckich w poszukiwaniu takiego posągu, jeśli był jakimś cudem rękodziała artystycznego to z pewnością się znajdzie na jakiejś.

Co do depozytu czas pokaże...karpacz jest teraz kopany w kilku miejscach więc szansa, że coś wyjdzie niby jest, ale nie oczekiwałbym cudów.

pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Muzeum Karkonoskim trwa konserwacja laski Ducha Gór, którą przypadkiem odnaleziono podczas prac ziemnych w Karpaczu. Muzealnicy datują wiek znaleziska na około 100 lat. Laska została wykonana z drewna, ma ponad 2,20 m długości a jej głowicę ozdobiono 19-centymetrowym kryształem górskim osadzonym w drewnianym koszyku."

http://karpaczanie.socjum.com/blog/pokaz_wpis/679
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie