Skocz do zawartości

Niestadardowe magazynki do gew98 i 98k


kordelek

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś posiada chociaż przybliżone dane co do ilości wyprodukowanych Graben magazine" do gew.98? Czy były one wykorzystywane także w czasie 2 wojny? Czy posiadacie może informacje na temat montowania do mauserów np magazynków od mg-13? Czy były takie przeróbki(może jakieś archiwalne zdjęcia), czy jest to raczej współczesny wymysł.
Będę wdzięczny za wszelki informacje i sugestie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależałoby mi na chociaż przybliżonych danych liczbowych aby ocenić wartość(od razu zaznaczam nie chodzi o PLN) przedmiotu będącego w moim posiadaniu. O zastosowaniu i przeznaczeniu już czytałem ale jeśli ktoś chce to bardzo proszę zamieszczać wszelkie informacje, może inni przeczytają o tej ciekawej konstrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie cudak, tylko zdaje się magazynek w wersji szturmowej" która miałą zwiększyć siłę ognia żołnierza i uwolnić go na dłuższą chwilę od konieczności ładowania 5 nabojowego magazynka.

Podobno nie sprawdzało się z uwagi na żywotność sprężyn - jak było naprawdę nie wiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście rozwiązanie z 1 wojny bylo stosowane na froncie. NIe przyjęło się powszechnie ponieważ jako magazynek szturmowy, utrudniał czołganie oraz podwyższał" strzelca w pozycji leżącej. Bywało też, że podajnik się zacinał. Poza tym gew.98 jako broń szturmowa to marny pomysł. Był generalnie używany w stałych umocnieniach aby zwiększyć pojemność magazynka. Tyle odnośnie przedłużki do gew.98. Ale co z tym śmieszym mg13" odnośnie tego użyłem słowa cudak.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście rozwiązanie z 1 wojny bylo stosowane na froncie. NIe przyjęło się powszechnie ponieważ jako magazynek szturmowy, utrudniał czołganie oraz podwyższał" strzelca w pozycji leżącej. Bywało też, że podajnik się zacinał. Poza tym gew.98 jako broń szturmowa to marny pomysł. Był generalnie używany w stałych umocnieniach aby zwiększyć pojemność magazynka. Tyle odnośnie przedłużki do gew.98. Ale co z tym śmieszym mg13" odnośnie tego użyłem słowa cudak.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać na załączonym obrazku do cudaka jest przyczepiony karabinek niemiecki z drugiej wojny Kar.98k.
Żeby było ciekawiej, broń ta została zdobyta na froncie rosyjskim i później przekazana do Wietnamu , gdzie była używana przez Viet Cong.

W przeciwieństwie do rozwiązania pierwszowojennego, gdzie duży magazynek był zakładany w miejsce wieczka magazynka stałego, cudak" stanowi integralną część pudełka i nie może być odłączany.

Niestety źródło z którego korzystam nie podaje jednoznacznej odpowiedzi czy jest to jakiś eksperyment niemiecki czy też zostało to zrobione już po wojnie w Czechach, przed wysyłką do Wietnamu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie