Skocz do zawartości

Odznaka Szkoły Podchorążych Szkocja


Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie to jest to odznaka pamiątkowa Szkoły Podchorążych Piechoty i Kawalerii Zmotoryzowanej.Dokładne dane winny być w książce Oznaki i odznaki PSZ na Zachodzie" niestety juz nie mam tej pozycji więc nie pomogę...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta odznaka występowała w dwóch odmianach: instruktorskiej oraz absolwenckiej. Ta ze zdjęcia wygląda na absolwencką, która była nadawana wszystkim tym, którzy pomyślnie ukończyli tą szkołe.
Kadra dowódcza i instruktorska mogła ją otrzymać po pracy w ciągu dwóch kursów, wyjątkowo w ciągu jednego za specjalne zasługi. Ewentualnie mogła być nadana jako odznaka honorowa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki koledze.
Ta odznaka napewno jest absolwentką - bo nosił ją podporucznik , awansowany do tego stopnia właśnie po tej szkole.
Ale dalej chciałbym wiedzieć kto ją nadawał, itp.
Gdzie szukać - w Inst.Sikorskiego w Londynie?
To będzie trudne...
pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autorem projektu był Tadeusz Kucharski, odznaka została zatwierdzona rozkazem NW nr. 2, poz. 14 z 23 kwietnia 1942 roku. Odznake zapewne nadawał komendant szkoły. Musisz poszukać w literaturze dot. szkolnictwa w PSZ. Ja także dla Ciebie poszukam pewnych informacji dot. szkoły.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo wielkie dzięki !
O tyle jest to dla mnie ważne,że odznakę tą wraz z bluzą mundurową dostałem właśnie od żony tego p.porucznika i bardzo mało wiem na ten temat.
Było to parę lat do tyłu i widocznie dopiero teraz nadszedł czas na poszukiwania...
pozdrawiam,
darek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny zestaw. Bojowy Znak Spadochronowy, baretki to Krzyż Walecznych, Medal Wojska nadany dwukrotnie, The France and Germany Star, The Defence Medal.


Wiesz dokładne po kim jest ten mundur (imie i nazwisko), jeżeli nie to podaj nr znaku spadochronowego i wieńca.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy oto zdjęcie Pana Porucznika Franciszka Kowalczyka.
Absolwenta kursu podchorążych - posiadacza absolwentki SP, o którą pytam.
Tak więc nie są to anonimowe;odznak,znak,mundur.
Nadal - przynajmniej dla mnie są nieznane odpowiedzi na 2 pytania , jakie zadałem na początku- prosząc Was o pomoc.
dziękuję za zainteresowanie,
pozdrawiam,
darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dziś i na następne kilka dni to mój ostatni wpis. Przedstawiam Wam zdjęcie pana porucznika F.Kowalczyka
(w galowym mundurze) wraz z sierż.Hałochą i z małżonką...
być może ze ślubu sierżanta-tego nie wiem.
Koledzy- myślę,że przedstawiając wszystko co wiem o
mundurze,odznakach na nim oraz o osobie pana Kowalczyka(szczególnie dla patterna1937)- mogę już z czystym suminiem poprosić ponownie :
kto nadawał absolwentki SP, gdzie szukać informacji nt.autora projektu, ile było kursów, nadanych odznak itp.
Cały czas chodzi mi o odznakę Szkoły Podchorążych Szkocja.
Z góry dziękuję za informacje ,
pozdrawiam,
darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak ciężko się powstrzymać ...przed zaglądaniem na forum.
Podam jeszcze jedną informację,że p.por Kowalczyk był przerzucony na teren bitwy jako żołnierz 3 batalionu samolotem nr.86 i otrzymał za nią K.W.
Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, podrzucam kserokopię dokumentu z IŚ w Londynie, jaką dostałem razem ze wspomniana wyżej odznaką SP i mundurem, zdjęciami - abym wiedział- co jest co.
Nadal niewiele wiem o samej odznace Szkoy Podchorążych.
I bardzo proszę - jeśli macie jakąś wiedzę o tej odznace - odezwijcie się .
Pozdrawiam,
darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!
Udało mi się uzyskać pewne informacje, dostałem je dzięki pomocy dowódcy GRH zajmującej się odtwarzaniem 1. SBS.

Podporucznik Franciszek Kowalczyk 3 Batalion Spadochronowy , uczestnik operacji M-G zrzut w dniu 21.09.1944 w Driel Dakota numer 86
Numer snaku spad 1356 nr wieńca 1140
Odznaczony Krzyzem walecznych za Arnhem

W spisie jest jeszcze Starszy saper Franciszek Kowalczyk zołnierz Kompani Saperów był przydzielony do 1-szego Rzutu Morskiego, uczestnik operacji M-G, zadnych informacji o przeszkoleniu spadochronowym

Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie