Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Kuba007

Chojnacki Antoni ps. Biały

Recommended Posts

Witam!
Poszukuję informacji o Komendancie Placówki Nr w Pionkach (kryptonim Piotr"). Aresztowany w lipcu 1943r. przez Gestapo przeżył obozy. Po wojnie w Kraju, miał syna Tadeusza.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pochodził z Lubelszczyzny, urodzony w Łuszczowie w 1903r. syn Józefa. Przed aresztowaniem mieszkał w Pionkach. Osadzony w Auschwitz Birkenau a następnie Buchenwald.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jedyny ''Bialy'' jakiego znalazlem to Józef Szajewski, poległy 5 kwietnia 1943 w starciu z SS Galizien w lesie posadowkim, okolice Łaszczowa/powiat Tomaszowski.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przeżył?

Wg kroniki parafii rz-k Zagożdżon:


W maju 1943 roku trzyosobowa grupa wykradła z terenu zakładu, matrycę do produkcji amunicji. Pionkowski ruch oporu zdemaskował i rozstrzelał niemieckiego szpiega. Niemcy odpowiedzieli na to publicznymi egzekucjami i aresztowaniami, o czym wspomniano w kronice:

"Niemcy w odwecie zamordowali na Kopaninie: Macha, Orzechowskiego, Chmielewskiego, Rudnickiego i Sabinę (...W lipcu 1943 roku aresztowano w Pionkach sto osób, w tym dowódcę placówki Antoniego Chojnackiego ps. Bialy " i dwóch dowódców plutonów Lewińskiego i Prokopa.

Wszyscy zginęli w Oświęcimiu. W dniu 22 IV 1944 roku, po nieudanej akcji zbrojnej na warownię fabryczną, dokonano kolejnej publicznej egzekucji przy ulicy Zwoleńskiej"

Share this post


Link to post
Share on other sites
Chojnacki nie zginął w Auschwitz-Birkenau, przebywał w nim od 2 do 23 października 1943r.(numer 153547), następnie został przeniesiony do obozu Buchenwald (numer 34321) i tam doczekał wyzwolenia.
Źródło: Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information