damian. Napisano 9 Styczeń 2011 Autor Napisano 9 Styczeń 2011 Trafienie kolegi. Proszę o bliższe informacje. Czy dobrze datuję na Księstwo Warszawskie?...napisy w otoku: ARTYLERIA GOSPODARCZA PUŁKU PIEKRADA(?)Informuję, że znalezisko nie może być nominowane na trafienie roku 2010, gdyż jest z 2011. :)pozdrawiamD.
damian. Napisano 9 Styczeń 2011 Autor Napisano 9 Styczeń 2011 odbiciesygnowanie boczne: trzy trójkątne nacięcia
dudzin Napisano 10 Styczeń 2011 Napisano 10 Styczeń 2011 Jak dla mnie to będzie PIEKARDA? GOSPODARCZA PUŁKU ARTYLERII"
kopijnik2 Napisano 10 Styczeń 2011 Napisano 10 Styczeń 2011 RADA GOSPODARCZA PUŁKU AR??LRVI PIE:Art. 6. Rada Gospodarcza. Batalion ten mieć będzie Radę gospodarczą, złożoną z pięciu członków, mianowanych przez ministra wojny, to jest: z kapitana komendanta, porucznika adiutanta, porucznika komendanta 1-ej kompanii, sierżanta starszego 2-giej kompanii, komisarza wojennego, który jest prezesem rady gospodarczej. Zastępcy tych członków są oficerowie i podoficerowie tegoż stopnia lub stopnia po nim następującego, według po-rządku starszyzny.
kopijnik2 Napisano 10 Styczeń 2011 Napisano 10 Styczeń 2011 i jeszcze raz ...PIE:Na kanwie tych problemów, rozpoczęto tworzenie korpusu taborów wojskowych. Najważniejszym jej zadaniem było zaopatrzenie w żywność i transport uzbrojenia, ale dodatkowo miały przewozić szpitale i sztaby. W Księstwie Warszawskim pierwsze takie formacje powstały po zajęciu Częstochowy. Wraz z utworzenia artylerii pieszej, powołano pierwszy polski batalion zaprzęgów wojskowych, jako pomoc i transport dla niej.Po zdobyciu fortecy Częstochowa 27 listopada 1806 roku, w grudniu tegoż roku uformowano z ochotników miasteczek Nowej i Starej Częstochowy pułk artylerii pieszej. Podpułkownik Antoni Górski, komendant twierdzy otrzymał 40 ludzi do dyspozycji, a w styczniu 1807 już posiadał ich 160. Na podstawie uchwały rządowej, która właśnie się uprawomocniła dotyczącej właśnie artylerii pieszej rozpoczął jej tworzenie. Mówiło ona, o tym, że należy powołać „[…] dla każdego legionu wojska polskiego po jednym batalionie artylerii pieszej, złożonym z trzech kompanii, po jednej kompanii saperów i po jednej kompanii taborowej” . W tym dokumencie jest pierwsza wzmianka o taborach, czyli zaopatrzeniu dla artylerii. Oznacza to, że tworzący nowe polskie wojsko po doświadczeniach z lat spędzonych pod rozkazami cesarza pamiętali o problemach transportowych. B. Gembarzewski pisze: „Odebrawszy od JW. Zajączka, gen dywizji stosownie do tego rozkazu, podpułkownik Górski miał sobie dostosować 460 ludzi z batalionu 2-go regimentu 8-ego piechoty, z pomiędzy tych wybrawszy zdatniejszych oraz dawniej zaciągnionych jako też z ochotników, uformował trzy kompanie artylerii, jedną saperów i jedną taborową; z czego, powiększony 50 ludźmi z pułku 6-go piechoty, składa się dzisiaj batalion artylerii legionu 2-go” . Jak widać w skład jednego pułku wchodziły również tabory. Miały one dość ważne zadanie, bo stanowiły piątą część batalionu. Batalion składał się z 1, 2 i 3 kompanii artylerii po 6 dział 6-cio funtowych, 4 kompanii saperów i 5 kompanii taborów. Pierwsze tabory powstały przy Legii 2 Księstwa Warszawskiego, co jest dość ciekawe, ponieważ jak wiadomo Legii 1-szej i 3-ciej zamieniono numery i tak: pierwsza stała się 3-cią, a trzecia stała się 1-szą, natomiast Legia 2-ga pozostała bez zmian. Rozkazem z dn. 15 października 1807 gen Zajączek bardzo chwalił pp. Górskiego „za gorliwość i trud w porządnem ubraniu i ćwiczeniu żołnierza” . Żołnierze byli doskonale wyszkoleni i odpowiednio ubrani. Zadbano o wszystkie szczegóły. Poza tym ludzie służący w tej legi byli dawnymi kanonierami kościuszkowskimi. W 1807 roku batalion ten wsławił się w bojach: 1-wsza kompania przy oblężeniu Gdańska, 2-ga kompania pod Bydgoszczą.
abcd Napisano 10 Styczeń 2011 Napisano 10 Styczeń 2011 Orientacyjnie z jakich okolic PL pochodzi to cudo.
damian. Napisano 10 Styczeń 2011 Autor Napisano 10 Styczeń 2011 Odpowiem przewrotnie. Niektórzy koledzy nie traktują poważnie miejscowych legend czy przekazów a na naszych terenach już dwie opowieści znajdują potwierdzenie w znaleziskach. Może nie na każdy kamień owiany legendą załatwiał swoje potrzeby fizjologiczne Napoleon ale któryś z jego kompanów- niewykluczone...-------------------Konkludując z przytoczonego tekstu przez Marcina, Rada Gospodarcza została powołana dekretem królewskim dnia 2 maja 1811 roku.-----------------------------Nie rozumiem skrótu PIE -pierwsza, piechoty ?--------------------------------Będę drążył dalej...-----------Mazowsze leśne
kopijnik2 Napisano 10 Styczeń 2011 Napisano 10 Styczeń 2011 która właśnie się uprawomocniła dotyczącej właśnie artylerii pieszej rozpoczął jej tworzenie.
damian. Napisano 15 Styczeń 2011 Autor Napisano 15 Styczeń 2011 Przejrzałem książki Dzieje administracji w wojsku Księstwa Warszawskiego. Zaopatrzenie wojska" – Eile, Henryk oraz Rodowody pułków polskich i oddziałów równorzędnych od r. 1717 do r. 1831" – Gembarzewski Bronisław. Niestety nie znalazłem więcej informacji. Czy posiada ktoś książkę Gembarzewskiego. Wojsko polskie. Księstwo Warszawskie. 1807-1814" i mógłby się podzielić informacjami na temat tejże Rady?
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.