Skocz do zawartości
  • 0

Nieśmiertelnik STALAG VIII


MK

Pytanie

Witam Szanownych Kolegów!
Kiedyś ośmielony ceną niewiele myśląc zakupiłem ten nieśmiertelnik. Nie siedzę w tym temacie więc proszę o pomoc - może ktoś napisałby mi gdzie ten stalag się znajdował + jakiekolwiek informacje, oraz najważniejsze:
Czy jest to oryginał, czy można podejrzewać, że kopia?? (Nie sądzę, żeby ktoś miał kopiować taki nieśmiertelnik, przecież lepiej jakiś SS, ale może?)
Proszę o pomoc i z góry dziękuję!

napis na nieśmiertelniku: (jakby był za mało czytelny)
STALAG VIIIC(to C takie kwadratowe)
94106

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanownych Kolegów!
Kiedyś ośmielony ceną niewiele myśląc zakupiłem ten nieśmiertelnik. Nie siedzę w tym temacie więc proszę o pomoc - może ktoś napisałby mi gdzie ten stalag się znajdował + jakiekolwiek informacje, oraz najważniejsze:
Czy jest to oryginał, czy można podejrzewać, że kopia?? (Nie sądzę, żeby ktoś miał kopiować taki nieśmiertelnik, przecież lepiej jakiś SS, ale może?)
Proszę o pomoc i z góry dziękuję!

napis na nieśmiertelniku: (jakby był za mało czytelny)
STALAG VIIIC(to C takie kwadratowe)
94106

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeśli może pomóc to druga strona. Wiem, że z tym do innego działu, ale nie będę się rozdwajał :)
Co to za białe plamki na nieśmiertelniku i czy da się je jakoś usunąć bez szkody dla niego? Są to wżery, nie nalot. (Może ktoś rozpozna materiał, w jakim się tworzą te łone?)
Pozdrawiam po dwakroć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Blaszka jest orginalna.Wykonana najprawdopodobnie z cynkalu.Myślę że interpretacja zapisu jest nieprawidłowa.Sądzę że powinien on brzmieć STALAG VIII E".Obóz o tym symbolu w rozwinięciu STALAG VIII E/308" znajdował się w dzisiejszym Świętoszowie dawniej Neuhammer.Obóz utworzony prawdopodobnie w drugiej połowie 1941 r.,istniał do drugiej połowy 1942 r..Był to obóz żołnierzy radzieckich.Jęńców po likwidacji obozu przeniesiono do obozu STALAG VIII C" zajdującego się w Żaganiu dawniej Sagan.W żagańskim stalagu" od jesieni 1939 r. przebywali żołnierze polscy, a po roku 1940 Belgowie, Francuzi, Anglicy itd..Osobnym obozem podlegającym Luftwaffe był STALAG LUFT 3", gdzie więziono lotników RAF i USA. Nie ma konkretnej lokalizacji STALAGU VIII E" w Świętoszowie.Blaszki takie widziałem wydobyte z terenu obozu STALAG VIII C". Pozdrowienia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Tomasza A.
Witam, dzięki za info. Rzeczywiście, miałem dylemat pisząc że jest tam C". To znaczy:
Napis na pierwszy rzut oka to STALAG VIII C. STALAG VIII na pewno, ale to C jest jakieś dziwne. Wygląda tak, jakby miało tam być E ale urwała/stępiła? się środkowa kreska i zrobiło się C z lekkim zgrubieniem na środku. Po obu stronach nieśmiertelnika. Załączam rysunek jak to mniej więcej wygląda, za późno żeby zrobić foto poza tym muszę iść spać bo jutro na 8 zajęcia... Aha, to zgrubienie" jest tylko po tej stronie litery, co powinna iść kreska żeby było E, po drugiej jest normalna prosta kreska.
Fotkę dołączę jutro.
Dzięki za pomoc każdemu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słowo się rzekło.
Możliwe jest, żeby matryca do wybijania znaków na nieśm. się zjechała" i przez to z E zrobiło się C? Czy skrupulatni Niemcy mogli coś takiego przeoczyć?
A może sami dostosowali tę matrycę?
A może inny powód?
Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie