Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

przechodniem

zawieszanie odznaczeń

Recommended Posts

Panie i Panowie,
mam przedświąteczną prośbę o pomoc. Chciałbym sprawić frajdę dziadkowi i oryginalnie" zamocować mu do nowego munduru odznaczenia.
Chodzi o sposób widoczny na zdjęciu Marszałka u innych, które zaraz wkleję oraz na zdjęciach z filmu Marszałek Piłsudski na stronie http:.
Po obydwu stronach wstążki orderowej widać kulki". Może ktoś z Was wie jak to działa".
Będę wdzięczny za szybką odpowiedź.

P.

Post został zmieniony ostatnio przez moderatora polsmol 20:22 03-12-2010

Te 'kulki' to zakończenia belki, która służyła do noszenia odznaczeń na modę francuską. Odznaczenie montowałeś na belce (wstążkę się chyba zszywało), a belkę przypinało się do munduru. Może ten link coś przybliży - http://www.desa.art.pl/?pozycja=12520
Z belki w Polsce zrezygnowano przed wojną i oficjalnie wprowadzono sposób haczyk i oczko na wstążce + nić naszyta na mundur".

W Krogulcu są malunki sposobów wieszania odznaczeń, ale nie jestem pewny czy dla belki również.

A tak na marginesie - frajda frajdą, ale ja bym sprawdził jak należało wieszać właśnie to odznaczenie:)

Pozdr.,
MJU

W miejscu,gdzie przepisowo zawieszalo sie odznaczenia wszywalo sie pętelki.Przez nie przekladalo sie wlasnie taka beleczke z odznaczeniami a druga strone owej beleczki zakrecalo sie kulka i dlateko tak to wygladalo.Nadmieniam ze tak nosilo sie odznaczenia w okresie miedzywojennym.

Piękne dzięki za wyjaśnienie kwestii. A może ktoś wie, gdzie można kupić taką belkę, albo jak ją (z czego) samemu spreparować?

Jeszcze raz dziękuję i szukam w bibliotece Krogulca.

Pozdrawiam
P.

kolejność wieszania odznaczeń była określona odpowiednimi pzrepisami. To żadna tajemnica - wystarczy poszukać. zapięcie na haczyk i oczko" stosowano równiez do zawieszania baretki odznaczenia na elce".

• Create New...

Important Information