Skocz do zawartości

Polacy w Niemczech mają gorzej niż Niemcy w Polsce?


steell

Rekomendowane odpowiedzi

Polacy w Niemczech mają gorzej niż Niemcy w Polsce?

Istnieje asymetria w traktowaniu mniejszości niemieckiej przez polskie władze a tym, w jaki sposób Polacy są traktowani w Niemczech - wskazywano podczas posiedzenia sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą.

Wiceminister spraw zagranicznych Jan Borkowski przypomniał, że w czerwcu przyszłego roku przypada 20. rocznica podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Jak ocenił, strona niemiecka powinna w większym stopniu niż do tej pory zmobilizować się do realizacji jego zapisów.


REKLAMA Czytaj dalej



Mamy jasność, co wynika z traktatu, natomiast co do jego realizacji, po stronie niemieckiej mamy bardzo poważny problem" - powiedział. Zauważył, że w Polsce to MSZ koordynuje współpracę z Polonią, natomiast w Niemczech kompetencje te są rozproszone - funkcjonuje tam pełnomocnik rządu do współpracy z Polską z ramienia ministerstwa spraw zagranicznych, pełnomocnik ministra kultury, który koordynuje finansowanie organizacji polonijnych, a za sprawy mniejszości - inaczej niż w Polsce - odpowiada ministerstwo spraw wewnętrznych. Kompetencje rozproszone są także w poszczególnych landach.

Podkreślił, że strona polska oczekuje od strony niemieckiej, że doprowadzi ona do sytuacji, w której realizacja traktatu nie będzie przedmiotem dyskusji, kto za co odpowiada i w jakiej części. - Dla polskiego rządu partnerem może być tylko rząd federalny. Rozmowa z każdym z landów jest tylko uzupełnieniem - powiedział Borkowski.

Wiceminister SZ zwrócił uwagę, że w zakresie finansowania działalności organizacji polonijnych w Niemczech i mniejszości niemieckiej w Polsce istnieje gigantyczna dysproporcja" na korzyść tej drugiej. W przyszłorocznym budżecie polskiego ministerstwa edukacji na wsparcie mniejszości niemieckiej zapisano 20,5 mln zł, zaś w budżecie MSWiA - kolejne 425 tys. zł. Polacy w Niemczech mogą zaś liczyć na wsparcie rzędu 270 tys. euro (nieco ponad 1 mln zł).

Borkowski poinformował, że m.in. te sprawy będą przedmiotem polsko-niemieckich rozmów, które będą prowadzone 3 listopada w Warszawie.

Niezadowolenie ze sposobu realizacji przez stronę niemiecką traktatu z 1991 r. wyrazili także obecni na posiedzeniu komisji przedstawiciele działających w Niemczech organizacji polonijnych. Prezes Związku Polaków w Niemczech Marek Wójcicki zwrócił uwagę, że koszty nauczania języka polskiego jako języka ojczystego w ok. 90% pokrywają organizacje polonijne. Aleksander Zając z Konwentu Organizacji Polskich w Niemczech ocenił z kolei, że przed polskimi organizacjami piętrzone są trudności administracyjne, na skutek czego zgłaszane przez nie projekty nie uzyskują dofinansowania. Z tego powodu zrezygnowano m.in. z planowanego na ten rok festynu polonijnego w Hamburgu.

Według szacunków w Niemczech żyje do 2 milionów osób polskiego pochodzenia. Według szacunków hamburskiego konsulatu, w tym mieście jest ich ok. 100 tys. Prawo niemieckie nie przyznaje im statusu mniejszości narodowej, do ochrony których zobowiązuje władze tego kraju. W polsko-niemieckim traktacie z 1991 r., zamiast mniejszość polska", został użyty termin osoby w RFN, posiadające niemieckie obywatelstwo, które są polskiego pochodzenia".

Mariusz Wachowicz

http://polonia.wp.pl/title,Polacy-w-Niemczech-maja-gorzej-niz-Niemcy-w-Polsce,wid,12805441,wiadomosc.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polacy to kluchy". Obcokrajowcy czują się jak u siebie albo i lepiej, a my w zamian dostajemy aty" od większości krajów.


U nas budują meczety, u nich nie ma mowy o kościołach
U nas murzyni dostają obywatelstwo(bo są sławni), u nich iały" to wróg...
itp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Niemczech wciąż mamy do czynienia ze skutkami prawa uchwalonego przez hitlerowską III Rzeszę, które nie uznaje polskiej mniejszości narodowej. Chodzi o rozporządzenie niemieckiej Rady Ministrów z 27 lutego 1940 r. na rzecz Obrony III Rzeszy, które nakazywało rozwiązanie wszelkich organizacji polskiej mniejszości narodowej w Rzeszy oraz konfiskatę ich mienia. To rozporządzenie, wydane przez marszałka III Rzeszy Hermanna Goeringa, skutkuje do tej pory, ponieważ władze Niemiec nie chcą nadać Polakom tam mieszkającym statusu mniejszości narodowej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie