Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

bogox

Jak rozpoznać który to pułk ułanów

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy Odkrywca" zajmuje się takim rozpoznawaniem, ale widzę, że to strona pasjonatów i może ktoś mi pomoże.
Wiem tylko, że dziadek służył w ułanach poznańskich (albo wielkopolskich). Zaciągnął się na ochotnika ok. 1920 r.
służył kilka lat, miał stopień kaprala. Jedyne co moja mama pamięta to tylko to: Długo stali koło Baranowicz i jak nie mieli jedzenia. Chcieli kupować za duże pieniądze jedzenie od gospodarzy, ale ci nie chcieli im sprzedawać. W 1939 przed wybuchem wojny pojechał na mobilizację i wrócił parę tygodni po wybuchu wojny.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To drugie zdjęcie i mam wrażenie , że na kołnierzykach barwy pułku - ciemniejsze są od góry/ a jaśniejsze na dole, może to ze szkółki podoficerskiej, bo na innych fotkach na barwach pułku ewidentnie na dole jest ciemniejsze a do góry białe.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Nawet z czarnobialego zdjecia da się okreslic pułk ułanów.
Potrzebne jest tylko zblizenie w lepszej rozdzielcozsci, gdzie widac bedzie lepiej proporczyki na kołnierzach oraz czapki. przydalo by sie takze zblizenie oficera z odznaką pułku na lewej kieszeni.
W zalaczonej postaci, bez lepszego i bardziej ostrego powiekszenia - niewiele mozna zobaczyc.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam dwa zdjęcia grupowe, to z kolegą i dwa takie jak fotograf robił fotomontarz podkładając głowę żołnierza, który robił u niego zdjęcie. Na wszystkich ma na kołnierzyku chorągiewkę z białym do góry i ciemno-szarym
na dole. Tylko na jednym grupowym jest odwrotnie i ten
biały nie jest taki jasny. Podejrzewam, że to mógł być na
szkółce podoficerskiej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Będę musiał jeszcze raz zeskanować te zdjęcia w większej
rozdzielczości bo tych odznak nie widać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Podejrzewam, że dziadek mógł służyć w 15 pułku ułanów poznańskich, a na szkółce podoficerskiej był koło Baranowicz (bo tą tylko miejscowość pamięta moja mama z opowieści dziadka, że dużo czasu tam spędził na szkoleniu)
tym bardziej, że wyczytałem przy II Brygadzie w m. Baranowicze była taka szkółka.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Powiadomienie o plikach cookie