Skocz do zawartości

Taktyk PI - testy (zasięgi, stabilność, dyskryminacja wielkościowa)


XII

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Witam,
Założony przeze mnie temat może i kogoś wprowadza w błąd, że ja tu opublikuje testy tego wykrywacza. Nie zrobię tego bo takowego wykrywacza nie mam :-) aczkolwiek myślę o zakupie.
Prośba do szczęśliwych" właścicieli jeśli już takowi są :D o podzielenie się doznaniami nt. pracy z tym sprzętem :) ewentualnie do Pana producenta ów wykrywacza by w końcu udostępnił komuś odpowiedzialnemu jeden egzemplarz do przeprowadzenia rzetelnych testów (moja propozycja do Pana Taktyka - mogę się podjąć przetestowania tego wykrywacza, mogę wpłacić zastaw za sprzęt by nie było wątpliwości i nawet jak mi się spodoba to go sobie już zostawię :) a dodatkowo napiszę w tym temacie co ten sprzęt jest wart. Natomiast jeśli sprzęt mi nie podejdzie po prostu chcę mieć możliwość go oddać - wszystko to w imię bezprecedensowych testów, bo widzę, że nikt w ciemno nie chce go kupić...)

ale... jeśli ktoś posiada sprzęta Pana Taktyka to proszę o wypisanie tu swoich spostrzeżeń, testów itp. :)


Zdrów!
  • Odpowiedzi 54
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Napisano
Witam.Nie żebym się czepiał,ale przecież dwa miesiące temu producent w innym wątku sugerował cenę 1059zł. a tymczasem kosztuje 1459zł.cztery stówki w tą czy w tą -widać bez znaczenia ,ale chyba tylko dla producenta.Zastanawia mnie fakt(po ogarnięciu dostępnego materiału na temat tego wykrywacza) co miało by mnie skłonić do postawienia na tą wykrywkę Mając do wyboru w tym przedziale cenowym np.rodzimą Proxime z którą można połazić i za drobnicą i żelastwem.
Napisano
tzn. tak masz rację ale nie do końca ;) Bo jeśli ten model Taktyka będzie miał dobrą dyskryminację od wielkości to ma pod sobą wszystkie (o których do tej pory czytałem) wykrywacze na militarkę :) Właśnie dyskryminacja od wielkości to jest coś czego ak w sumie tanio" się nie kupi... ale ja mam pewne ale :) co do filmiku w którym kolega pokazuje możliwości dyskryminacji wielkościowej, mianowicie wyraźnie widać coś niezwykłego i niepokojącego... Na początku kolega kładzie na murawie kapsel < wykrywacz go łapie bo delay na minimum, następnie puszkę 70mm < wykrywacz ją łapie; delay na minimum, później delay na 2, kładzie kapsel ponownie < cisza, kładzie puszkę która daje sygnał ALE CISZEJ, SŁABIEJ!!! :) ...ja poproszę film w którym dyskryminację od wielkości kolega demonstruje za każdym razem od samego obiektu do góry aż do momentu w którym wykrywek przestanie reagować i spowrotem, czyli
...kapsel; delay 0 i jedziemy minimalna odległość machamy i do góry aż zniknie sygnał, puszeczka; delay 0 minimalna odległość i do góry aż zniknie sygnał, następnie delay 2, kapselek < minimalna odległość i do góry, puszeczka < minimalna odległość i do góry ;)

Na podstawie obejrzanego filmiku spodziewam się reakcji na kapsel przy nastawie delay na 2 gdzieś od minimalnej odległości do 50% odległości reakcji przy nastawie delay 0. No ale mogę się mylić :) najlepiej gdyby Taktyk wykonał dla nas taki test lub dał egzemplarz do testów.


Zdrów!
Napisano
Witam,

XII bez urazy ale jakie są Twoje referencje? Zawsze możesz napisać do mnie na priv.

Myślę, że z czasem na forach polskich i zagranicznych pojawią się opinię użytkowników.

Delay w filmie jest ustawiony na 2 – podczas pierwszej próby, gdzie detektor sygnalizuje kapsel i puszkę. Podczas drugiej próby jest ustawiony na 6.

To ustawienie ma wpływ na czułość. Ogólny spadek czułości przy dyskryminacji śmieci dla dużych przedmiotów takich jak np. hełm jest około 10-20%. Tak ma nie tylko ten detektor ale i inne: Lorenz, TDI, Etc. Zawsze jest coś za coś.

Kolejne filmy, o których wspominałem także na forum PS w tym wątku: http://www.poszukiwanieskarbow.com/forum/viewtopic.php?f=10&t=80019&start=15, pokażemy w przyszłym tygodniu.

Pozdrawiam
Taktyk
Napisano
Witam Taktyk,
Z całym szacunkiem do Ciebie i Twojego sprzętu, ja referencji nie mam żadnych, jestem typowym, najzwyklejszym użytkownikiem jak większość obecnych tu i gdzieś indziej użytkowników... za razem nie jestem podatny na przekupstwa w imię czarowania innych normalnych o czym nie można powiedzieć o ludziach z referencjami tak jak to Ty ich nazywasz, oczywiście bez urazy dla tych ludzi - bo myślę, że są też ci porządni :) Poza tym większość jak i ja lubimy opinie bezstronnych, normalnych ludzi w nijaki sposób powiązanych z firmą ...ale ...olewając powyższe może przejdę do meritum sprawy o której też chcę coś napisać.

Zgadzam się z Tobą, że coś za coś w kwestii utraty zasięgu o 10-20% nawet jestem gotów to zaakceptować nawet te 20% ba... nawet 25% ale jak widzę nie wyłapałeś esencji z mojej pierwszej wypowiedzi... mi nie chodzi o spadek zasięgu a o to czy rzeczywiście wykrywacz na odpowiednich ustawieniach wyeliminuje kapsel. Precyzując chodzi o to czy rzeczywiście kapsel został wycięty", ja myślę, że nie (tak, prowokuję Cię do wykonania tego filmu - testu wg moich wytycznych z pierwszego mojego posta). Film tego nie pokazuje, że kapsel zdyskryminowany, inaczej byłoby gdybyś pomachał cewką nad kapselkiem w odległości minimalnej i stopniowo się od niego oddalał lub odwrotnie - o to mi chodzi głównie... To co pokazałeś jedynie może sugerować spadek czułości na tyle by z tej odległości wykrywacz go nie łapał...kropka...

Co do kwestii testów to ja nadal publicznie upieram się przy moim. Proponuję abyś mi ten wykrywacz udostępnił pod zastaw 100% wartości - po testach chcę mieć możliwość zwrotu - ewentualne ślady użytkowania - moja strata - to jest do dogadania ( poza tym na filmie już jakiś egzemplarz używałeś i chyba nie myślisz go sprzedawać jako nowy nieużywany ;)). Oczywiście szczegóły możemy dogadać na privie.


Zdrów!
Napisano
O i to by było dobre! Sam jestem zainteresowany tym wykrywaczem ale, jak na razie nie ma jeszcze opini użytkowników, a dla mnie jest to ważne przed zakupem !
Napisano
Witam,

Myślę, że aby testować cokolwiek trzeba mieć o samym testowaniu jakieś pojęcie i mieć przygotowaną dobrą metodykę. Jeśli wykażesz, że masz dobry pomysł i wiesz jak to zrobić, to nie ma sprawy - wyślemy Ci detektor bez żadnego zastawu.

Mam nadzieje, że rozumiesz jak działają detektory typu PI? Nie chodzi mi o to, czy wiesz co jest w środku tylko czy znasz specyfikę działania tych maszyn ?
Chciałbym też wiedzieć czy miałeś w swoich rękach jakieś inne modele PI?

Generalnie do testowania podchodzę bardzo ostrożnie. Po pierwsze żeby poznać detektor trzeba z nim spędzić wiele godzin w terenie. Nawet testy w Odkrywcy będące dla mnie punktem odniesienia pozostawiają pewien niedosyt – autorzy przyznają wielokrotnie, że jakiegoś tam sprzętu do końca nie poznali i dalsze testowanie sprzętu pozostawiają w rękach użytkowników. I tak dalej.

DELAY – funkcja dyskryminacji wielkościowej działa w taki sposób, że osłabia sygnał od przedmiotów, które mają krótszy czas zaniku. Oczywiście jeśli cel znajdzie się bardzo blisko, powiedzmy w odległości 2-3 cm (to jest chyba te esencja, którą miałem wychwycić wcześniej) od krawędzi sondy to sygnał odbiorczy i tak zostanie przesterowany i detektor minimalnie zasygnalizuję to znalezisko. Jednak powyżej 10 cm od sondy większość śmieci nie da nam żadnego sygnału i to jest pewien kompromis, który polega na tym, że nawet wykopując mniejszy cel (śmieć) na 2 cm – nie kopiemy go na 30 cm (a to duża różnica), mamy poza tym możliwość kopania większych celów (np. hełmów, skrzyń) na większych głębokościach.

Bardzo pomocne jest pokrętło AUTO SPEED, które pozwala nam szybciej dostrajać detektor (utrzymywać sygnał wiodący na na ustalonym wcześniej poziomie), eliminując przy tym grunt i minimalny sygnał o ruchu sondy w polu magnetycznym ziemi (efekt pola magnetycznego ziemi - EFE), który zawsze utrzymuję się na sondzie i jest przyczyną, której skutkiem, jest minimalny sygnał dźwiękowy. Pomocne jest też pokrętło THRESH, które pozwala nam redukować ogólną czułość. W wielu przypadkach na pewno bardzo właściwe będzie zastosowanie większej sondy (18'' dostępna będzie pod koniec roku). My po pierwszych testach z sondą 18’’ jesteśmy bardzo zadowoleni. Jak ktoś chcę szukać tylko dużych przedmiotów to zastosuję sondę ramową 1m x 1m, 1,5 m x 1,5 m. I tak dalej.

W systemie PI pełną dyskryminacje małych celów i śmieci uzyskuje się właśnie przez dobór odpowiedniej sondy.

Powiedziałem już, że jakieś filmy jeszcze będą – ale wybacz nie będę przeprowadzał szczegółowych badań o jakie mnie prosisz.

Pozdrawiam
Taktyk
Napisano
Ludzie, nie porównujcie Taktyka do Proximy bo to śmieszne.
Jedynym materiałem do porównania z polskich wykrywaczy jest chyba Saper, bo to mniej więcej to samo i do tego samego.
Fajnie zatem jakby na temat Taktyka wypowiedział się ktoś, kto dobrze zna Sapera.Spostrzeżenia kogoś, kto wychował się na Smętku czy Proximie są raczej mało warte w tym temacie.
Napisano
sza.man, napisz mi kto tu porównuje Taktyka do Proximy :D Pierwszym kto o Proximie w tym temacie napisał jesteś Ty :P

Taktyk, po pierwsze nie traktuj mnie jak Twojego wroga, nie jestem nim - musisz o tym wiedzieć bo wiem co się dzieje na innych forach, traktuj mnie jak potencjalnego zainteresowanego Twoim produktem. Po drugie - na 100% tak jak Ty zasad działania tego typu maszyny nie znam ale nie mogę też powiedzieć, że w ogóle :) Tyle co zwykłemu" użytkownikowi potrzeba ogarniam i raczej z opanowaniem Twojego sprzętu dałbym sobie radę. Po trzecie, sposobów na przeprowadzenie rzetelnych oddających rzeczywiste warunki użytkowania testów jest wiele - sam o tym wiesz. Bardzo mi miło czytać, że jesteś w stanie udostępnić sprzęt do przetestowania bez jakiegokolwiek zastawu - nie jestem tylko pewien czy to nie są słowa rzucone na wiatr :)


Zdrów!
Napisano
Czytam temat, na tym forum i tym z linku (PS).

O ile kol. XII zastrzega, że nie jest obeznany w temacie elektroniki, to ja mogę nieśmialo przyznać, że trochę się na tym znam.
Mam takie pytanie.........
Czy dwupozycyjny przełącznik, odpowiada za częstotliwość generatora impulsów ?
Ponadto, na forum (PS) napisałeś, że jesteś otwarty na KONSTRUKTYWNĄ KRYTYKĘ, więc na you tube, pod filmem ''SZYBKI START'' napisałem komentarz, że wykrywacz pracuje niestabilnie, co można poznać, po nieregularnych stukach w głośniku. Zamiast odnieść się publicznie, do tego ''zarzutu'', usunałeś komentarz. Czy to nie była konstruktywna krytyka ?

Przypuszczam, że zbudowałem więcej pikaczy od Ciebie i ośmiela m,nie to do stwierdzenia, że nie ogarnąłeś tematu....
Wykrywacz prezentuje się co prawda bardzo dobrze, ale marketing nie jest Twoją mocną stroną.

Jeżeli nie uraziła Cię moja wypowiedź, to chciałbym się dowiedzieć, za co KONKRETNIE odpowiada dwupozycyjny przełacznik ?....Czy zmienia on częstotliwość generatora impulsów. ?
Napisano
Ja może i się nie znam ;) ale przełącznik FREQ przełącza pomiędzy dwoma częstotliwościami pracy detektora i na moje oko jedna częstotliwość jest wyższa, druga niższa (do wyboru) będzie miało to znaczenie podczas ustalania szybkości przemiatania sondą przez użytkownika, z niższą częstotliwością będzie można wolniej przemiatać, z wyższa szybciej wedle uznania i warunków miejscówki. Myślę, że będzie to też miało wpływ na dokładność i precyzję, w szybszym trybie może być więcej fałszywych sygnałów choćby od wysoko zmineralizowanej gleby... no ale ja się mogę mylić :)


Zdrów!
Napisano
Witam,

XII po części masz rację, tak jest jednak w przypadku PI, które mają możliwość znacznie większej zmiany PPS np. w Goldquest częstotliwość impulsów można regulować w zakresie od 2000-10000 PPS. W Taktyk PULSE-X to jest zbyt mała zmiana żeby miała wpływ na detekcje obiektów i co za tym idzie na szybkość przemiatania sondy.

Tutaj zmiana z FREQ 1000 PPS na FREQ 1200 PPS ma na celu odstrojenie się od drugiego detektora, np. drugiego Taktyk PULSE-X. Sprawdza się także w sytuacji, gdy pracujemy w pobliżu źródeł zakłóceń elektromagnetycznych typu interferencyjnego: linie energetyczne, transformatory, etc.

Pozdrawiam
Taktyk

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie