Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

milo_Krosno

Połowka niesmiertelnika i zapomniana historyjka.

Recommended Posts

Witam! Opisze krótko co mnie ciekawego spotkało.
Jak mój nick wskazuje pochodzę z okolic Krosna na podkarpaciu, we wrzesniu byłem sobie w domku na urlopie.
Spacerując sobie z wykrywaczem po ziemi, która kiedyś należała do mojego nie żyjącego już dziadka, wsród monetek z okresu miedzywojennego trafiła mi sie polówka polskiego niesmiertelnika(góra).
Dane z blaszki:
Michał Borys ur 1911, greko katolik, Stryj i numer kartoteki.

Co mnie w tym zadziwiło? W historii mojej miejscowości, nie nie ma wzminaki by doszło do potyczki WP i armii niemieckiej, jest jedynie wzmianka o wycofywaniu sie 38 pp przez lasy sąsiadującej miejscowości.
Ale...
Nie bez powodu wspomniałem o moim dziadku. Pare lat temu jak zobaczył co zaczynam przynosić do domu z okolicznych lasów opowiedział mi pewna historyjke, którą wtedy nie potraktowałem poważnie.
Otóż twierdził, że na jego polu pochowany jest żołnierz, którego chował on i jego ojciec. Gdy spytałem jaki, odpowiedział, że w zielonym mundurze, a ja stwierdziłem, że pewnie to był ruski, ale on już nie pamiętał dokładnie. Pamiętał tylko zielony mundur. No i zostało, że poległy był rosjaninem. Dodam jeszcze, że dziadek miał 13 lat w 1939, a historyjke opowiadał mi w 2000.
Przeszukalem miejsce, które wskazywał ale nic nie było.
No i o wszystkim zapomniałem.

I dopiero jak znalazłem niesmiertelnik przypomniałem sobie tę historie, ponieważ wyszedł ok 50, 60 m od miejsca, które wskazywał dziadek.

I teraz moja prośba do kolegów. Do jakiej jednostki mógł należeć własciciel mojej blaszki, 38 pp??
A tak ogólnie co sadzicie na ten temat?
Może rzeczywiście pochowali ruskiego?
Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
za wiki

W kampanii wrześniowej w 1939 walczył w składzie 24 Dywizji Piechoty, która od 2 września 1939 wchodziła w skład Armii Karpaty".

W dniu 5 września 1939 Pułk zajął pozycje obronne nad Dunajcem na południowy wschód od Zakliczyna, gdzie w dniu 6 września odpierał szereg ataków niemieckich. Następnie rozpoczął odwrót. W dniu 7 września został rozbity i rozproszony w rejonie Tuchowa. Dowódca pułku opuścił wtedy oddziały i udał się do dowództwa dywizji gdzie pozostał do końca wojny.

Pozostali po rozbiciu pułku żołnierze weszli w skład sformowanych batalionów zbiorczych dowodzonych przez mjr Józefa Böhma i mjr Brunona Rolkego, wchodzących w skład zbiorczego pułku ppłka Władysława Ziętkiewicza.

W dniu 10 września batalion mjr Rolkego poniósł ciężkie straty w walkach pod Birczą, a 14 września batalion mjr Böhma toczył ciężkie walki pod Boratyczami.

Od 15 września 1939 bataliony w składzie zbiorczego Pułku toczyły walki obronne pod Kertyną. W dniu 18 września w rejonie Rzęsnej Ruskiej podjęły nieudaną próbę przebicia się do oblężonego Lwowa. Następną próbę podjęto 19 września z kierunku Hołoska. Również ta próba zakończyła się niepowodzeniem. Były to ostatnie walki żołnierzy 38 Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich.


http://pl.wikipedia.org/wiki/38_Pu%C5%82k_Piechoty_Strzelc%C3%B3w_Lwowskich

Share this post


Link to post
Share on other sites

nie wiem czy będzie dobrze widać punkt A Tuchów miejsce gzie pułk zostaje rozbity punkt B miejsce kolejnych walk batalionu pułku po drodze odwrotu jak najbardziej twoja miejscowość :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Masz racje czytałem krótkie wspomnienia jednego z żołnierzy 38pp, w odległości ok. 10 km z przyczyn technicznych zostawili w lesie armate. Żołniez ten pochodził nawet z mojej miejscowości, ale niestety nie było w nich nic na temat ilości poległych zołnierzy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
nie wiem ile prawdy jest w tym co pisze w wiki ale jeżeli informacje są prawdziwe to stawiają w bardzo złym świetle dowódcę ppłk dypl. Franciszka Grabowskiego.

W dniu 7 września został rozbity i rozproszony w rejonie Tuchowa. Dowódca pułku opuścił wtedy oddziały i udał się do dowództwa dywizji gdzie pozostał do końca wojny

trzy dni później batalion mjr Rolkego ponosi ciężkie straty w bitwie pod Birczą to ponad 100 km w linii prostej a w terenie prędzej koło 200 km

szybko się pozbierali oderwali od nieprzyjaciela przemieścili kawałek kraju i stanęli do walki jak na rozbity oddział przy którym dowódca nie ma już co robić.

Share this post


Link to post
Share on other sites
zawęża to też okres w którym żołnierz mógł się znaleźć w twojej okolicy 7 możemy wykluczyć pozostaje 8-9.09.1939 1o września jego towarzysze byli już na stanowiskach koło Birczy

Share this post


Link to post
Share on other sites
co do rozmieszczenia sił w dniu 7.09 to wyglądają one tak

Zadaniem 24 DP było obsadzenie linii Dunajca. Główną pozycję obronną zajęły 39 pp (na zachód od Tarnowa) i 38 pp (na północny wschód od Zakliczyna). 17 Pułk Piechoty znalazł się w odwodzie dywizji.

http://siedemnasty.org/pages/historia.php?id=1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Chłopaki nie skupiajcie się tak na tym 38pp, przez okolice Krosna przechodziła cała masa różnych jednostek. Milo_Krosno - pod Krosnem jest naprawdę wiele nieznanych miejsc potyczek WP z Niemcami - napisz o jaką miejscowość konkretnie chodzi, może coś dopasuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information