Jump to content

polowe czapki WH


Recommended Posts

Witam. Orientuje się ktoś od jakiego stopnia przysługiwał crusher? W sieci znalazłem coś takiego:
http://forum.axishistory.com/viewtopic.php?f=40&t=78125&start=105
co prawda to ss, ale stopień chyba za niski do tej czapki?
z góry dzięki za pomoc;)
Link to comment
Share on other sites

Jeżeli pytasz o WH to „crusher” czyli oficerka czapka polowa starego wzoru (Offiziersfeldmutze alter Alt – i przez kolekcjonerów nazywana M34) przysługiwała, jak wskazuje na to sama nazwa, wyłącznie oficerom!

W Waffen-SS natomiast sprawa się ma nieco inaczej. W 1936 roku SS-Verfügungstruppe zaadaptowalo w 1936 roku czapkę M34 z drobną modyfikacją – daszek obszyty był suknem Feldgrau – jako polowe nakrycie głowy podoficerów – kolekcjonerzy nazywają to M37.
W tym też czasie oficerowie V-SS zaczęli nosić czapki polowe M34 WH z wymienionymi insygniami – dopiero późnej zaczęli zamawiać czapki z czarnym, a nie ciemnozielonym otokiem.

To tak pokrótce.

http://panzerlehr.mojeforum.net/viewtopic.php?t=600

Pozdro
Hindus
Link to comment
Share on other sites

chodzi mi o czapkę polową wehrmachtu. często widać podoficerów w miękkiej" czapce. od jakiego stopnia ona przysługiwała?

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:hwzvGm3pXi1a0M:http://images33.fotosik.pl/200/b00a6f99e612861d.jpg&t=1
Link to comment
Share on other sites

żeby uzupełnic Hindusa w kwestii czapek w WSS tzw. crushery" były w użyciu zarówno podoficerów jak i oficerów, którzy często w toku wojny awansowali i jako byli podoficerowie odczuwali przywiązanie do w/w omawianych czapek. Jednocześnie podoficerowie adaptowali czapki garnizonowe (teller mutze - schirmmutze), z lakierowanym daszkiem i używali ich jako czapek podoficerskich z odjętym, bądź nie, paskiem skórzanym. Braki w zaopatrzeniu w akcesoria mundurowe sprawiały też, że oficerowie czynili ze swych crusherów", czapki oficerskie wprost poprzez dodanie srebrnej podpinki.
Link to comment
Share on other sites

...chodzi mi o czapkę polową wehrmachtu. często widać podoficerów w "miękkiej czapce. od jakiego stopnia ona przysługiwała?..."

W Wehrmachcie ten typ polowego nakrycia głowy przysługiwał wyłącznie oficerom - od Leutnant'a (podporucznika) w górę!

Pozdro
Hindus
Link to comment
Share on other sites

Natomiast podoficerowie WH w trakcie wojny zaczęli wymontowywać sprężynę usztywniającą denko w czapkach służbowych (Schirmmutze) i niekiedy pozbawiali je skórzanego paska pod brodę, upodabniając je w ten sposób do oficerskich „crusherów” i używając jako polowe nakrycia głowy – ale do noszenia typowych oficerskich czapek polowych M34 nie mieli oni prawa!

Pozdro
Hindus
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information