Skocz do zawartości
  • 0

meteoryt (?)


Diakon227

Pytanie

znalazłem ten kamień koło pola uprawnego. Wykrywacz natknął się na niego. Ma wymiary 28cm dł, 18cm szer, oraz 11,5cm wys. (wymiary mogą się mylić o parę mm) Waży przynajmniej 20 kg co dodatkowo wydaje mi się dziwne (rozumiem kamienie bywają ciężkie lecz ten ewidentnie waży za dużo jak na swą wielkość, takie odnoszę wrażenie) W dodatku jego wygląd, dziwnie skorodowany co widać na zdjęciach. Przed dodaniem wątku zapytałem się jednego z administratorów forum czy mogę dać ten kamień tutaj do identyfikacji. Więc proszę nie pisać że pomyliłem forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

nowe wieści. Próbowałem odciąć kawałek tarczą korundową, niestety przetrwała może z 10 sekund (starła się prawie cała przy mnóstwie iskier, dymu i smrodu spalenizny) Odłupałem jakoś ten podcięty kawałek. Uderzając młotkiem słychać było metaliczny dźwięk, sam kawałek zaś ewidentnie przyciąga nie dużej wielkości magnes. W środku jest ciemny, połyskujący. Z zewnątrz widać lekkie rdzawe punkty (podobno meteoryty nie rdzewieją lecz może to wyjątek?) Niestety nie mam na tyle dobrego aparatu by zrobić dobre zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm przypomina mi się moja sytuacja odnośnie jednego kamienia. Także miał niecodzienny wygląd i zawierał on metalowe odrobinki. Okazało się jednak, że jest to zwykła skała magmowa. Mam jeszcze foto więc zarzucam. Kamyczek już trochę zarósł zielonym meszkiem dlatego, że stoi blisko oczka wodnego.
Może Twój naprawdę jest meteorytem, z taką wagą byłoby to mega odkrycie. Z pewnością będę śledził ten wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawitał u mnie znajomy który zna się na skałach itp. Stwierdził że będzie to coś w rodzaju granitu pochodzenia głębinowego. Dziwi go tylko fakt że musiał dziwnie erodować. W dodatku pochodzenia metalu w tej skale również na 100% nie wytłumaczył. Może to przypadek. Twierdzi jednak że meteorytem to nie jest. Dla rozwiania wątpliwości będę zmuszony poszukać instytucji która zbada skałę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jestem autorytetem w dziedzinie meteorytów ale mi się wydaje że to na 99 procent nie jest meteoryt a na 100 procent że to nie jest wytopek z dawnych pieców z epoki żelaza z tz. pieca dymarkowego. Najprawdopodobniej jest to rodzaj skały magmowej pochodzącej z wulkanów. Pewnie padnie tu zaraz pytanie skąd u nas przecież u nas nie ma wulkanów ano duże takich skał dotarło do nas w epoce zlodowacenia razem z lodowcami.
Co do wytopków hutniczych to można ich poznac po tym iż maję w sobie dużo porów a to jest lita skała i jeżeli Diakon będziesz chciał się dowiedziec gdzie można takich wytopków dużo znaleśc to w świętokrzyskim możesz tego na znajdywac mnóstwo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zetnij róg szlifierką (korundową tarczą nie stosuj metalowej ani szczotki drucianej bo możesz sfałszować wynik pozostałościami metalu z narzędzia) zrób makro fotkę z różnym oświetleniem i zamieść na forum meteorytowym znajdzieśz je w wójku goglu, mnie pomogli zidentyfikować iemeteoryt".

Moim zdaniem jest to pozostałość dymarki, jeśli trafiłem to meteoryt? + grot świadczą o stanowisku i na dobrą sprawę zmienił bym miejscówkę, chyba że lubisz być afrykańskim zwierzątkiem z uśmieszkiem".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie