Jump to content
  • 0

pagon niemiecki


medvil

Question

11 answers to this question

Recommended Posts

W tym temacie chyba nie da się dużo więcej dopisać. Osobiście ja bym nazwał osobę noszącą ten naramiennik oficerem administracyjnym w stopniu odpowiadającym Hauptmanowi. Choć oni mieli inne stopnie.
Jaki urzędnik? Tego się chyba nie da określić bez monogramu, który jest na linku Daniego-choć nie wiem czemu w linku jest opis, że jest to Nadinspektor Apteczny" Sił Lądowych. HV oznacza Heeres Verwaltung - Administracja Wojsk Lądowych. To właśnie on określa funkcję urzędnika (z tego co kojarzę HV nosili tylko urzędnicy pracujący w cywilu, którzy po wybuchu wojny otrzymywali przydział do poszczególnych resortów i odpowiednie insygnia na naramienniki-{jak coś bredzę to mnie poprawcie}). Złote gwiazdki były używane od Oberleutnent'a (porucznik) do Oberst'a (pułkownik). Wyżej i niżej były srebrne-tyle teoria. W praktyce jak widać na zdjęciu było różnie.

Czy kolor nici wąskiego paska to zielony?

Pozdrawiam.
Hubert
Link to comment
Share on other sites

Niemczyzna nazistowska to nie moje klimaty . Przytoczę zatem fragment z książki , która wala mi sie gdzieś po pokoju . Jarosław Krzywania Wehrmacht w kampanii wrześniowej 1939 . Umundurowanie i oznaki " . Wyd . FENIX editions , Warszawa 1991 .

Cytat - Umundurowanie urzędników wojskowych ( Uniformen für Wehrmachtbeamten )
Urzędnicy wojskowi Wehrmachtu ( Wehrmachtbeamte - Heer ) , w zależności od rangi , którą posiadali , nosilis standardowe mundury podoficerskie , oficerskie lub generalskie . Wyróżniały ich tylko ciemnozielone wypustki ( Waffenfarbe ) przy czapkach , naramiennikach i kurtkach galowych oraz patki na kołnierzu i naramienniki obwiedzione dodatkową wypustką w kolorze specjalności ( Nebenfarbe ) . Urzędnicy w stopniach generałów mieli ponadto ciemnozielone wyłogi na klapach płaszczy i takież wypustki przy górnej krawędzi otoku czapek garnizonowych ( przy denku i dole otoku były one złote - jak u generałów ) . Przy wszystkich rodzajach spodni mundurowych urzędnicy - generałowie mieli podwójne , czerwone lampasy natomiast urzędnicy przydzieleni do Dowództwa Sił Zbrojnych ( OKW ) , Dowództwa Wojsk Lądowych ( OKH ) i Sztabu Generalnego - lampasy karmazynowe .
Rangi urzędników posiadały własną tytulaturę , odmienną od stopni wojskowych , różniącą się również w zależności od specjalności . Tak na przykład urzędnik w stopniu sierżanta w sądzie wojennym nosił nazwę Heeresjustizwachtmeister , urzędnik w stopniu porucznika w służbie finansowej był to Oberzahlmeister , urzędnik w stopniu podpułkownika w służbie oświatowej - Studiendirektor , a urzędnik w stopniu generała - porucznika w służbie administracyjnej - Ministerialdirigent . Nie sposób wymienić wszystkich nazw rang urzędniczych w tej książce , zajęłoby to zbyt wiele miejsca . Dlatego też przedstawiono tylko nieliczne przykłady , dające jednak ogólne pojęcie , jak skomplikowany był to system . "

Zdjęcie , przykład takiego munduru pochodzi z książki w języku czeskim Wade Krawczyk - Uniformy nemecke armady za 2. svetove valki slovem i obrazem "

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information