Jump to content

Lotnisko Ujazd koło Tomaszowa Mazowieckiego


Recommended Posts

Czy szanowni koledzy lotnicy" mają jakieś ciekawe informacje na temat lotniska znajdującego się na polach między Skrzynkami, a Ujazdem k. Tomaszowa Mazowieckiego? Szczególnie interesuje mnie użytkowanie tego lotniska przez Niemców - data powstania, jakie jednostki go używały i do kiedy, ewentualnie jaka była jego obrona plot. (jeśli była) itp...
Link to comment
Share on other sites

Witam, lotnisko to może za duże słowo, raczej rozległe lądowisko. Powstało koło 1941 r. Związane prawdopodobnie z fabryką amunicji w Niewiadowie i pobliskim poligonem. Raczej nie było wykorzystywane przez Niemców bojowo, bo ci w 1944 rozbudowali lotnisko koło Glinnika (10 km na wschód). Tam stacjonowały jednostki bombowe (niestety nie zdołałem ustalić jakie, a chętnie bym się coś więcej o tym dowiedział, bo podobno z Glinnika startowały samoloty bombardujące W-wę w czasie powstania, może któryś z Panów podsunie jakiś trop). Wracając do Ujazdu od lutego 45, przez krótki czas, stacjonował tam 6 PLM-B i jednostki rosyjskie. Wykorzystano to lotnisko, bo poszła plotka, że lotnisko na Glinniku zostało przez wycofujących się Niemców gruntownie zaminowane. Po rozminowaniu, a właściwie usunięciu bomb i amunicji samoloty przebazowano na Glinnik.
Wzmianka na http://6plmb.prv.pl/pulk.htm
Link to comment
Share on other sites

A niedaleko http://www.paintball-pabianice.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=56:skrzynki-bunkry&catid=35:las&Itemid=55
I jakieś inne konstrukcje w lesie, drogi, pozostałości po torach. Może z tym związane...
Link to comment
Share on other sites

Po zakończeniu działań bojowych na węzeł lotniskowy Łódź przebazowano 2 Brandenburską Dywizję Lotnictwa Szturmowego. Sztab dywizji i 8 pułk lotnictwa szturmowego bazowały na Lublinku, a 6 i 7 plsz w Ujeżdzie.Od 22.01.1946 dywizja nazywała się 2 Szturmowa Dywizja Lotnicza WP, a podlegle pułki jako szturmowe pułki lotnictwa. 6 plsz w tym czasie przeniesiono do Tomaszowa Maz. 30.10.1946 rozformowano dywizję oraz 7 i 8 plsz. W 1950 r. 6 plsz został włączony do 8 DLSz, a już w 1951r. stanowił bazę do sformowania 16 DLSz i stacjonował w Pile.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Znalazłem taki opis lotniska w Ujeździe: Polowe lotnisko w Ujeździe zbudowali hitlerowcy na ornych gruntach przylegających do miasteczka. Leżało ono w nieforemnym prostokącie, ograniczonym z północy drogą z Ujazdu do stacji kolejowej w Skrzynkach, z zachodu - szosą biegnącą do Tomaszowa Maz.,a ze wschodu linią kolejową i sosnowym lasem. Pd-wsch. część ostrym klinem wcinała się pod Tomaszów. Na ... stronie... hitlerowcy przy pomocy jeńców i okolicznej ludności wykopali parę drewnianych ziemianek. W nich magazynowano bomby lotnicze i sprzęt techniczny. Lotnisko nie miało hangaru, samoloty stały pod gołym niebem. {źródło: T. Dalecki, Strzelcy z czarnych diabłów"
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information