Jump to content

10 rocznica śmierci Kuriera z Warszawy.


Recommended Posts

Człowiek, który nie zatrzymał Holocaustu

Dziś mija 10. rocznica śmierci Jana Karskiego, który w 1942 wszedł do warszawskiego getta i obozu w Izbicy Lubelskiej. Informacje o tym jak Niemcy mordują Żydów zawiózł do Londynu. Spotkał się z setkami polityków, publicystów, artystów. Przyjął go m.in. prezydent USA Franklin Delano Roosevelt. Świat był poruszony jego relacją, ale mało kto wierzył, że można być tak okrutnym jak Niemcy wobec Żydów.


Jan Karski (właściwie Jan Kozielewski), urodził się w Łodzi w 1914 roku, zmarł 13 lipca 2000 w Łodzi. Absolwent Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, urzędnik polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Podczas II wojny światowej był jednym z najważniejszych kurierów polskiego państwa podziemnego. Podczas jednej z misji aresztowany na Słowacji, katowany w gestapo, odbity ze szpitala w Nowym Sączu.

W 1942 wszedł do warszawskiego getta i obozu w Izbicy Lubelskiej. Informacje o tym jak Niemcy mordują Żydów zawiózł do Londynu. W imieniu polskiego rządu, jako naoczny świadek, relacjonował Holocaust i przedstawiał propozycje polskich Żydów jak świat mógłby zatrzymać zagładę. Przez trzy lata spotkał się z setkami polityków, publicystów, artystów. Przyjął go m.in. prezydent Stanów Zjednoczonych Franklin Delano Roosevelt. Karski napisał też książkę Story of a Secret State" (Tajne państwo"), która stała się światowym bestsellerem.

Świat był poruszony relacją Karskiego, ale mało kto wierzył, że można być tak okrutnym jak Niemcy wobec Żydów. Polskiemu kurierowi nie udało się zatrzymać holocaustu.

Po wojnie przez 40 lat wykładał stosunki międzynarodowe na jezuickim Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie . Jego studentem był m.in. Bill Clinton. W 1982 roku otrzymał tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata i posadził drzewko w Yad Vashem w Jerozolimie.

Odznaczony Orderem Orła Białego, doktor honoris causa ośmiu uniwersytetów polskich i amerykańskich. W 1998 roku otrzymał nominację do pokojowej Nagrody Nobla


http://wyborcza.pl/1,87648,8132619,Jak_katolik_zostal_Zydem.html
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information