Skocz do zawartości
  • 0

Stara łuska


KaRaDo

Pytanie

Witam,

Ostatnio znalazłem taka łuskę. Trochę jest przerośnięta i ma dziwne oznaczenia. Obok postawiłem łuskę Polskiego Mausera z 27r. Niestety kalibru nie da się sprawdzić, czas zrobił swoje. Ledwo odczytałem oznaczenia: Godz. 12- 9, 6- M, 9- ., 3- 17. Jedyne, co z tego wywnioskowałem to, że łuska jest z 1917r. Proszę o pomoc w identyfikacji.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Obstawiam resztkę łuski od naboju 8x50R Mannlicher, producent Pölte Armaturen und Maschinenfabrik, fabryka w Magdeburgu, czerwiec 1917.

Zdjęcie ze strony http://municion.org/

Pozdrawiam W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shluka, wychodzi no to, że masz rację. To oznaczenie co myślałem, że to kropka okazało się literą P. Czyli wiemy co to za łuska, a wiesz może skąd wzieła sie na Mazowszu? Bo z historią amunicji trochę u mnie krucho ;)

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łuska została wyprodukowana w Niemczech dla Armii austro-węgierskiej w 1917 roku. Na teren Mazowsza mogła trafić jeszcze podczas I wojny, jak i po niej, a nawet podczas II wojny światowej. Tego pewnie nie dowiesz się na 100% nigdy.

Pozdrawiam W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ostatnio znalazłem taka łuskę. Trochę jest przerośnięta i ma dziwne oznaczenia. Obok postawiłem łuskę Polskiego Mausera z 27r. Niestety kalibru nie da się sprawdzić, czas zrobił swoje. Ledwo odczytałem oznaczenia: Godz. 12- 9, 6- M, 9- ., 3- 17. Jedyne, co z tego wywnioskowałem to, że łuska jest z 1917r. Proszę o pomoc w identyfikacji.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem łuski od Mosina z tamtych lat. Fakt podobne, ale one miały oznaczenia bardziej na zewnatrz od bicia, a ta ma wypośrodkowane. Zreszta tu to dobrze widać: http://piotrsj.webpark.pl/mosin_rosja.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie