Skocz do zawartości

Twierdza Osowiec


Maciej39

Rekomendowane odpowiedzi

Czy mógł by mi ktoś powiedzieć jaki wojny zobaczyła rosyjska Twierdza Osowiec, gdyż potrzebuje różne informacje na ten temat na historie. Niby wchodziłem na wikipedie ale wole nie ufać tamtym informacjom i zapytać kolegów z forum.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegę,
Twierdza Osowiec odegrała swoją rolę w latach 1914 - 1915, kiedy odparła kilka szturmów niemieckich, wraz z użyciem artylerii kalibru 305 i 420 mm oraz atak gazowy ( chlor ).
W okresie II Wojny, w 1939 r. walk o Twierdzę nie było, w 1944 roku została po krótkich walkach zajęta przez Armie Radziecką ( Fort Zarzeczny dopiero w 1945, po rozpoczęciu ofensywy ). Z literatury polecam bardzo dokładną monografię Osowca p. Perzyka ( dotyczy okresu 1883 - 1915 )oraz książeczkę p. Wapa obejmującą okres 1883 - 1939.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...
mam pytanie: posiada ktoś mapę topograficzną w skali np 1:25 000 lub lepiej 1:10 000 Osowca i chciały zeskanować fragment? Interesuje mnie teren między Biebrzą a Fortem I i III.
Niestety zbóje wyłączyły Geoportal1 a mapy na Geoportalu2 nie nadają się do posługiwania w terenie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie