Skocz do zawartości

Szukanie przodków - kresy


hubertosq

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mój dziadek umarł jak byłem mały wiec jako źródło informacji odpada, babcia nic nie wie nie pamięta, ale z rozmowy z matka pamięta opowieści dziadka.

I tu moje pytanie. Mówiła ona że dziadkowie mojego dziadka sprzedali bardzo dużo ziemi tzw Gorczycew" Obecnie w granicach Administracyjnych Łaskarzewa woj mazowieckie. Kupili ziemie/majątek na kresach gdzieś pod Stanisławowem obecnie Iwano-Frankowsk, mowiła ze dziadek mówił na te okolice Moraczewszczyzna, może ktoś więcej o tym powiedzieć? Gdzie to dokładniej było ? Dziadek nazywal się Zdzisław Górczyński ur 1911. Może ktoś ma jakiekolwiek info zwiazane z tym tematem to bede bardzo wdzięczny bo ja mam tylko szczątkowe infomacje Jak wyżej. Szkoda ze dziadek nie żyje bo mi by poopowiadal, oj poopowiadał :(

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za linki, jednak za wiele nie znalazłem

Pojawia się nazwa Mereczowszczyzna - czy to może chodzić o to samo co Moraczewszczyzna ?

Ciekawe czy gdzieś mogą być zapisy dotyczące kupna majątku, bo wiem ze został on zakuiony przez moja rodzine w II połowie XIX wieku. Wiec sam watpię żeby nazwisko mojego dziadka było gdzieś zapisane w dokumentach z przed 1850r. Sam snuje przypuszczenia ze po powstaniu 1863r oni Uciekli na kresy, jednak to moje przypuszczenia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radzę zarejestrować się na portalu Jewish-gen 1920 rok. Są tam szczegółowe wykazy ludności w miejscowościach kresowych. Dotyczą one równie dokładnie ludności starozakonnej jak i pozostałej. Szczególnie cenne są informacje z nazwiskami i profesjami tych osób. Dokładnie opisani są właściciele ziemscy , wyszczególnienie nazw majątków i ich wielkości , czym się zajmowali. Ja znalazłem tam swoich krewnych m.innymi Wandę z Liceum Krzemienieckiego, Wacława z majątków Chiczawka, Sudobicze, Kamienica , Werba. Niestety nie przeżyli 43 roku. Wiele informacji ( na ich temat) uzyskałem od uciekinierów z Krzemieńca - który jeszcze ( staruszkowie ponad 80 lat) żyją w Vermont (USA).
Propopnuję również zamieścić swoje dane na portalu Gen-pol. Właśnie poprzez ten portal odezwali się do mnie wspomniani państwo Żelichowscy z Vermont. Oraz boczna linia mojego rodu , której seniorem był Ewaryst ( profesor politechniki w Oslo w czasie wojny) a później dyrektor szkół w Chełmie. (Obecnie zespół szkół - tamże, jest jego imienia.)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Ciekawy temat dla mnie z tą Moraczewszczyzną, mianowicie moja praprababcia z domu nosiła nazwisko Moraczewska. moi kuzyni w linii męskiej noszą nadal to nazwisko. Od jakiegoś czasu zacząłem interesować się historią rodziny. Moraczewscy mieszkają od dawna na Kujawach w miejscowości Klementynowo koło Brzezia. Przeglądając stare mapy w jednej trafiłem na przysiółek, zagrodę lub coś co było zabudowane z nazwą Moraczewszczyzna, nazwa ta była tylko na jednej mapie na pozostałych późniejszych już nie występowała. Jeżeli jesteś hubertosq jesteś zainteresowany to napisz prześlę Ci mapę lub link do niej. Nie twierdzę, że może mieć to coś wspólnego z Twoimi poszukiwaniami, ale z opowiadań, które pamiętam od starszych ludzi z mojej rodziny to przywędrowali oni na Kujawy z kresów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
1. Dzieci Mikoszów – syn Leon
Mikosz Leon

Brak fotografii z czasów KOP I DANYCH Z LAT 1939-1942
MOBILIZACJA I POBYT DO 1942 ROKU
urodził się 12 lutego 1912 roku w Krasnem jako najstarsze dziecko Eustachego i Anny.
Żonaty – Stefania- jedno dziecko z zawodu ślusarz - ( być może- Mikosz Stefania z domu Góralska zmarła w dn. 27.08.1944 w Rzeszowie- dane o tej osobie znajdują w rejestrze osób zmarłych i pochowanych na cmentarzu w Rzeszowie)
Ochrzczony został w Parafii Rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krasnem (nr księgi ochrzczonych kan. 1122).
W pierwszym okresie poszukiwań nie posiadałem żadnych danych
z okresu szkolnego. Niemniej jednak dociekliwość i trochę
Szczęścia dopisało, w dociekliwym poszukiwaniu
Dotarłem do Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej
( http://www.pbc.rzeszow.pl/dlibra/publication)
Jedna z najstarszych i renomowanych szkół w Rzeszowie, założona w 1903 roku z decyzji Franciszka Józefa. II Gimnazjum Państwowe im. Stanisława Sobińskiego przy ul. Krakowskiej w Rzeszowie.


W sprawozdaniu z II Liceum Państwowego w Rzeszowie za lata 1924 1925 czytamy , że klasie II b widnieje nazwisko Leon Mikosz
Uczniowie klasy między innymi: AisterAscher, Bartowski Boleslaw, Stanislaw Cichy Marjan Czech Andrzej Ferenc, Bolestaw Ficek Kazimierz Gfadysiewicz Gush, Godlewski Kazirnierztlerschlag Aron Hudzicki Andrzej , Klarnet Stanisław, Kluz Mleczyslaw, Krasowi Leon ,Lewicki Szymon
Mikosz Leon

Prawdopodobnie skończył jakieś przysposobienie zawodowe w Rzeszowie
Leon odbył służbę wojskową w latach 1935 – 1937 – pismo z archiwum SG w Szczecinie nr 1096/2011.
Pierwsze pół roku przygotowania i szkolenia do służby spędził
w bliżej nieokreślonej jednostce wojskowej ( brak danych) . kandydaci do KOP-U byli szkoleni poza formacją graniczną. Formacja Korpusu Ochrony Pogranicza powstała 17 września 1924 roku. Strzelec Leon rozpoczął służbie w batalionie Borszczów
w 4 kompanii granicznej Koralówka ( palcówka Zaleszczyki).

A zatem w odniesieniu do powyższej struktury
Leon służył w:
- BRYGADZIE - PODOLSKA
-PUŁKU- CZORTKÓW
- BATALION BORSZCZÓW
- PLACÓWKA ZALESCZYKI
4 KOMAPNIA GRANICZNA KORALÓWKA





W okresie służby Leona - tj w 1937 roku- struktura KOP po reorganizacji prezentowała się następująco
BRYHGADA PODOLE- BATALIONY GRANICZNE: SKAŁEK, KOPCZYŃCE, BORSZCZÓW, CZORTKÓW.
Batalion Borszczów, w którym służył Leon posiadał : cztery kompanie i 16 strażnic. Dowódcą baonu w strukturach batalionu Borszczów był major Leszczak ( imię brak) .
Dowódcą 4 kompanii granicznej Koralówka był kapitan Bielawski ( imię Brak).
Jednostki te ( Zaleszczyki , Koralówka, Borszczów) wchodziły w skład pułku czortów należące do Brygady Podole .
W rozkazie dziennym baonu Barszczów ( batalionu) nr 45/37
z dnia 26 lutego 1937 roku Leon Mikosz jest wymieniony po nr 84 jako osoba zwalniana do rezerwy. uzyskawszy jednocześnie prawo do noszenia Odznaki pamiątkowej Korpusu Ochrony Pogranicza, który to fakt potwierdzony jest w rozkazie dziennym 4 kompanii granicznej Koralówka nr 46 z dnia 26 lutego 1937 roku.
Odcinek granicy na Podolu strzegł przed 1 września 1939 roku Pułk Podole składający się z baonu: SKŁAT, KOPCZYŃCE
i BORSZCZÓW.
Siostra Leona ( moja matka ) Janina pamiętał, że został on wyróżniony nagrodą książkową za dobra służbę.
Z jej wspomnień wynika również, że Leon Mikosz został zmobilizowany w miesiącu ….. 1939 roku. W październiku jego rodzina otrzymuje informacje, że duża grupa wojskowych jest przetrzymywana jako jeńcy przez Niemców w ogrodach zamku
w Łańcucie.
Tam też udaję się siostra Janina z matką Anna, które zanoszą tobołek z jedzeniem, gdyż więźniowie otrzymywali znikome racje żywnościowe albo żywili się przerzucaną przez okolicznych rolników brukwią bądź burakami rosnącymi w polu.

Czasookres od przewiezienia z Łańcuta do obozów nie jest znany Dalsze ustalenia potwierdzają jedynie ( uzyskane z Polskiego czerwonego krzyża nr 22 / 30003/p warszawa dn. 16.01.2001),
że Mikosz Leon ur. 12.02.1912 w m. krasne pow. Rzeszów, woj. Kraków żona Stefania ( nazwisko panieńskie nieznane) zawód ślusarz przebywał :

- od dnia 25.08.1943 w Obozie Koncentracyjnym (KL) Flossenbürg , nr więźnia 34 37, przewieziony następnie przez StapoRagensbur do KL Oświęcim w dniu 03.12.1943r.
( podstawa L. Str. PCK- 5944):

- dnia 15.08.1944r. przeniesiony z Oświęcimia do obozu Koncentracyjnego Buchenwald, nr więźnia 80 212 – kat. więzień polityczny;

- dnia 01 .11.1944r. przewieziony do obozu KL Mittelbau (podstawa L. str. PCK 11608. 7895, 8379).

Natomiast z informacji uzyskanych z Państwowego Muzeum, Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu (pismo nr L.dz. I- i/3083/8644/2011 z dn. 16.07.2001 ) wynika, że
Mikosz Leon ur. 12.02.1912r. w m. Krasne został przeniesiony

- do KL Auschwitz w dniu 05.12.1943r. z KL Flossenbürg z numerem obozowym 166285
- pod datą 15.08.1944r. figuruje na liście transportowej więźniów politycznych do KL Buchenwald.

Dalsze ustalenia zarówno te dot. kampanii wrześniowej jak i dalszych losów więźnia KL skierowałem do – Centralnego Archiwum Wojska Polskiego w warszawie
- InternationalensuchdienstgrosseAlle 5-9 D 34444 Arlosen Niemcy


Układając powyższe informacje w porządku chronologicznym otrzymujemy kalendarium kolejnych dni i lat obozowych Leona Mikosz:

- 25.08.1943
KL FLOSSENBÜRG NR WIĘŹNIA 3437

- 05 12.1943
(INNE ŹRÓDŁA 03.12.1943R0
KL AUCHWITZ
NR WIĘŹNIA 166 285

- 15.08 1944R
KL BUCHENWALD
NR WIEŹNIA 80212

- 01.11 1944
KL MITTELBAU



Z opowiadań siostry Leona Mikosz, Janiny, wynikało, że Leon powrócił jesienną 1947 roku w bardzo złym stanie zdrowia , po przebytym leczeniu w szpitalu wojskowy alianckim i zmarł w roku 1947.








Dane osobowe pozyskane w internetowej bazie osób poszukiwanych
DANE OSOBOWE




nazwisko MIKOSZ
imię LEON
data urodzenia 1912-04-12
miejsce zamieszkania przed wojną (państwo) Polska


INFORMACJE O PRZEŚLADOWANIACH


Źródło: KZ-Gedenkstätte Flossenbürg

uwięziony
rodzaj uwięzienia obóz koncentracyjny
miejsce osadzenia Flossenbürg
data osadzenia 1943-08-25
numer 3473
uwięziony
rodzaj uwięzienia obóz koncentracyjny
miejsce osadzenia Auschwitz (KZ-Komplex)
data osadzenia 1943-12-03









Inne dane o tej osobie

DANE OSOBOWE
nazwisko Mikosz
imię Leon
data urodzenia 1912-02-12
miejsce urodzenia Krasne


INFORMACJE O PRZEŚLADOWANIACH


Źródło: Błąd! Nieprawidłowy odsyłacz typu hiperłącze.

uwięziony
rodzaj uwięzienia obóz koncentracyjny
miejsce zamieszkania przed zatrzymaniem Krasne
miejsce osadzenia Auschwitz;Buchenwald
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane osób, których dokumenty mają być odnalezione:

1. Osoba
Imię i nazwisko Katarzyna Bojnicka lub Bujnicka.
Data i miejsce:
Urodzenia .18 maj 1898 w Dalniczu (Herawiec) pow. Żółkiew gmina Dalnicz woj. lwowskie
Ślubu........brak....................................................................................................................................
Zgonu ...1970 rok..........................
Wyznanie ...rzymsko katolickie
Imiona rodziców ..Jan i Apolonia Żrebecka.
Miejsce zamieszkania .. ) Herawiec –przesiedlona na tereny Tarnów i Opolszczyzny pow. Żółkiew gmina Dalnicz woj. lwowskie
(dokładna nazwa miejscowości z uwzględnieniem nazwy powiatu i województwa)
Lata, z których mają pochodzić dokumenty1898-1945
Stopień pokrewieństwa .babcia ze strony ojca

2. Osoba
Imię i nazwisko Franciszek Bojnicki (Bubnicki)
Data i miejsce:
Urodzenia około 1880 roku chyba w Dalniczu (Herawiec) pow. Żółkiew gmina Dalnicz woj. lwowskie
Ślubu...brak...........................................................................................
Zgonu ...1953 – Jedrychowice gmina Branice woj. opolskie
Wyznanie .....rzymsko katolickie
Imiona rodziców brak
Miejsce zamieszkania . Herawiec –przesiedlona na tereny Tarnów i Opolszczyzny pow
(dokładna nazwa miejscowości z uwzględnieniem nazwy powiatu i województwa)
Lata, z których mają pochodzić dokumenty 1880- 1946
Stopień pokrewieństwa dziadek ze strony ojca
3. Osoba
Imię i nazwisko Stanisław Bojnicki lub Bujnicki
Data i miejsce:
Urodzenia 03 maj 1923 w Dalniczu (Herawiec) pow. Żółkiew gmina Dalnicz woj. lwowski.
Lub Gmina Dzibułki pow Żółkiewski woj. Lwowskie
Ślubu......11.11.1946 Krasne pow. Rzeszów
Zgonu .21.06.2007r Jędrychowice pow. Głubczyce gmina Branice
Wyznanie ..rzymsko katolickie
Imiona rodziców Katarzyna i Franciszek Bojnicki lub Bujnicki
Miejsce zamieszkania do 1942 Herawiec – po 1946 Jędrychowice woj. Opolskie
(dokładna nazwa miejscowości z uwzględnieniem nazwy powiatu i województwa)
Lata, z których mają pochodzić dokumenty 1923-1942
Stopień pokrewieństwa ojciec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o odnalezienie dokumentów dot. członków mojej rodziny
 □ akt urodzenia
 □ akt ślubu
 □ akt zgonu
□ inne ...........................................................................................................................................
(zaznaczyć właściwe pole)

Dane osób, których dokumenty mają być odnalezione:

1. Osoba
Imię i nazwisko Katarzyna Bojnicka lub Bujnicka.
Data i miejsce:
Urodzenia .18 maj 1898 w Dalniczu (Herawiec) pow. Żółkiew gmina Dalnicz woj. lwowskie
Ślubu........brak....................................................................................................................................
Zgonu ...1970 rok..........................
Wyznanie ...rzymsko katolickie
Imiona rodziców ..Jan i Apolonia Żrebecka.
Miejsce zamieszkania .. ) Herawiec –przesiedlona na tereny Tarnów i Opolszczyzny pow. Żółkiew gmina Dalnicz woj. lwowskie
(dokładna nazwa miejscowości z uwzględnieniem nazwy powiatu i województwa)
Lata, z których mają pochodzić dokumenty1898-1945
Stopień pokrewieństwa .babcia ze strony ojca

2. Osoba
Imię i nazwisko Franciszek Bojnicki (Bubnicki)
Data i miejsce:
Urodzenia około 1880 roku chyba w Dalniczu (Herawiec) pow. Żółkiew gmina Dalnicz woj. lwowskie
Ślubu...brak...........................................................................................
Zgonu ...1953 – Jedrychowice gmina Branice woj. opolskie
Wyznanie .....rzymsko katolickie
Imiona rodziców brak
Miejsce zamieszkania . Herawiec –przesiedlona na tereny Tarnów i Opolszczyzny pow
(dokładna nazwa miejscowości z uwzględnieniem nazwy powiatu i województwa)
Lata, z których mają pochodzić dokumenty 1880- 1946
Stopień pokrewieństwa dziadek ze strony ojca
3. Osoba
Imię i nazwisko Stanisław Bojnicki lub Bujnicki
Data i miejsce:
Urodzenia 03 maj 1923 w Dalniczu (Herawiec) pow. Żółkiew gmina Dalnicz woj. lwowski.
Lub Gmina Dzibułki pow Żółkiewski woj. Lwowskie
Ślubu......11.11.1946 Krasne pow. Rzeszów
Zgonu .21.06.2007r Jędrychowice pow. Głubczyce gmina Branice
Wyznanie ..rzymsko katolickie
Imiona rodziców Katarzyna i Franciszek Bojnicki lub Bujnicki
Miejsce zamieszkania do 1942 Herawiec – po 1946 Jędrychowice woj. Opolskie
(dokładna nazwa miejscowości z uwzględnieniem nazwy powiatu i województwa)
Lata, z których mają pochodzić dokumenty 1923-1942
Stopień pokrewieństwa ojciec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 years later...
  • 2 months later...
W dniu 9.02.2019 o 21:10, pawel.bednarski@prtbaza.pl napisał:

Szukam informacji o swoich dziadkach którzy mieszkali w miejscowości Herawiec ich nazwisko to Bednarscy.

Czy jest możliwość aby mi ktoś pomógł?

Witam. Moja babcia została przesiedlona z Herawca w okolice Tomaszowa Lubelskiego .Jej rodzice to Staniaław Bednarski i Maria ( z domu również Bednarska). Rodzice Stanisaława to Karol i Magdalena. Marii ojciec to najprawdopodobniej Jan. 

Nie wiem czy to o tą rodzinę chodzi.Pozdrawiam. Babcia moja żyje , więc mogę podpytać. Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Zona mojego dziadka, Ludwika Bujnickiego, z Herawca miala panienskie nazwisko Bednarska (Maria).  Jej brat mieszkal po wojnie w Piszkawie kolo Olesnicy na Dolnym Slasku.  Jego syn i dwie corki nadal sa w tym samych okolicach.  Herawiec nie byl chyba duza miejscowoscia, wiec musza byc jakies powiazania.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie