Jump to content

Co to za jednostki


Recommended Posts

Wariacja na temat austrowegieskiego strzelca górskiego, o ile bluza jej kolor i patki z grubsza sa ok, o tyle reszta jest nie teges, karabin raz ( widac bowiem II wojennego mausera 98k) szelki dwa - byly uzywane tylko i wylacznie z plecakiem jako jego integralna czescią, natomiast tu plecaka nie widac, a zeby bylo ciekawiej to na zdjeciu widac szelki od tornistra - strzelcy gorscy nigdy nie uzywali tornistrow m 88, a tylko plecaki (tirolenrucksack) jako zdecydowanie wygodniejsze w gorach, reszty nie widac wiec trudno sie przyczepic ;-)))))
Link to comment
Share on other sites

Moim osobistym zdaniem nie jest to próba odtworzenia pierwszowojennego Kaiserjager, czyli strzelca górskiego. dlaczego ? ano dlatego, że nakrycie głowy się nie zgadza (ani polowe ani tym bardziej galowe), forma spodni (brak galonów w kolorze broni - grass grun), owijacze (powinny być opinacze) etc.

W załaczeniu fotka umundurowania piechocińca k.u.k.

Link to comment
Share on other sites

Po namyśle sądzę, że na fotce jest pomieszanie dwóch pierwszowojennych formacji:
- mundur, wyposażenie, owijacze, hełm wskazują na Landwehr/Landsturm;
- oznaczenia wskazują na Alpenjager.

Broń i szelki wyglądają na nietrafione w żadną z tych formacji ;)
Link to comment
Share on other sites

To ze jest to proba odtworzenia postaci strzelca górskiego jednoznacznie okreslaja patki z szarotkami, hełm nie przesadza absolutnie niczego, gdyz hełmow stalowych w latach 1917-18 uzywały praktycznie wszystkie jednostki liniowe łacznie ze strzelcami gorskimi... na dobra sprawe na upartego nawet karabin bylby do przeskoczenia .... na froncie włoskim uzywano szeroko mauserow m12 - byly to zarekwirowane w zakladach w Steyr wersje exportowe mausera 98 w kalibrze 7mm, co mnie tu głównie kłuje w oczy .. to szelki, raz ze wyglądaja na szelki tornistrowe, ( ktore mimo ze byly odczepiane - nigdy nie byly uzywane osobno - per analogia niemieckie drugowojenne), dwa nigdy nie byly uzywane razem z helmem wzor 17 gdyz tornister m 88 wraz z tymi szelkami zostal wycofany ze sluzby jako niepraktyczny i drogi w produkcji w 1916 roku i zostal zastapiony brezentowym plecakiem z integralnymi szelkami brezentowymi/parcianymi.
Mundur moim zdaniem jest ok, ale ze wzgledu na kolorystyke ( zielen- charakterystyczna właśnie dla formacji strzeleckich) oraz ze wzgledu na sposob oznaczenia przynaleznosci pułkowej bardzej nadawalby sie na początek wojny.
W okresie na ktory wskazywaloby uzycie helmu, kolorystyka mundurow austrowegerskich charakteryzowala sie bardzo duza rozbieznoscia ze względu na braki barwnikow i szycie tychze ze zdobycznego badz otrzymanego od sojusznikow sukna ( hechtgrau czesto byl zastepowany pruskim feldgrau'em.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information