Skocz do zawartości

Lotnisko SÓL - k. Biłgoraja


felczer

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 100
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
witam ja tylko słyszałem ze jest gdzies w tamtej okolicy lotnisko postaram sie poszperac moze sie coż znajdzie a tak nawiasem mówiac wklej jesli mozesz jakąś fotke z tego lotniska ciekaw jestem jak wyglada moze cos z googli pozdrawiami postaram sie pomóc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam kolegów z biłgorajszczyzny :-) nie chcę zaśmiecać forum więc zapytam się tutaj. Mogę kol.Felczer?? ;-)

ostatnimi czasy zasłyszałem info na temat koszarów carskich z przed 1 wojny światowej w okolicach nowo budowanego kościoła p.w. Jana Pawła II. Czy możecie potwierdzić tą informację?? czy takowe koszary tutaj istniały i jakie mniej więcej umiejscowienie ich było?? macie może jakąś mapkę lub szkic?? próbowałem cokolwiek namierzyć w sieci ale jakoś bez rezultatów, a stan zdrowia na razie nie pozwala mi na buszowanie w bibliotece :-((

pozdro
Szczurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tyle znalazłem na temat koszar...

W 1880 r. mieszczanin biłgorajski Jan Krzos zobowiązał się do wystawienia w Biłgoraju koszar dla dwóch sotni stacjonującego w tym mieście 13 pułku kozaków dońskich. Plac na ten cel uzyskał od władz miejskich na warunkach dogodnej dzierżawy. Rozciągał się on za ulicami Zamojską i Tarnogrodzką, po obydwu stronach drogi prowadzącej do Puszczy Solskiej, i liczył prawie 2 ha powierzchni. Poza budynkiem koszarowym dla żołnierzy Krzos miał wystawić oddzielny dom mieszkalny dla 12 oficerów, magazyny, stajnie, a także dwie kuźnie i dwie piekarnie. Było to przedsięwzięcie nader zyskowne. Budynki koszarowe pozostawały bowiem własnością Krzosa, który uzyskiwał od władz wojskowych za ich użytkowanie wysoki czynsz. Ze stacjonującego w Biłgoraju pułku kozackiego ciągnęli korzyści także inni mieszkańcy miasta. Wanda Makowiecka za wydzierżawienie swych budynków na koszary dla jednej sotni kozackiej za okres 15 lat otrzymała sumę 3 tys. rubli. Jeszcze lepszy interes zrobił bogaty mieszczanin biłgorajski Dawid Lubliner, który wydzierżawił swój obszerny murowany dom, największy w mieście, na lazaret pułkowy, pobierając roczny czynsz w wysokości 1250 rubli. Kontrola finansowa wykazała, iż wysokość czynszu przewyższała o 600 rubli sumę ustaloną przez obowiązujące w tym względzie przepisy. Dowództwo pułku wytłumaczyło się jednak, iż chcąc mieć lazaret w jednym budynku, musiało zgodzić się na warunki postawione przez przedsiębiorczego właściciela.

Stacjonujący w Biłgoraju kozacy dostarczali znacznych dochodów właścicielom restauracji i szynków. Korzystając z większych swobód niż inne formacje carskiej armii, obiady i kolacje, zakrapiane suto alkoholem, spożywali przeważnie w mieście, kończąc służbę garnizonową w godzinach popołudniowych. Zwyczaj ten miał jeszcze inne konsekwencje. Przygotowywane w koszarach, a nie zjadane przez kozaków posiłki kucharze garnizonowi rozdawali biednej ludności z przedmieść i okolicznych wsi. W zamian wykonywała ona za kozaków prace porządkowe w koszarach. Z czasem ludność ta, korzystając z garnuszka garnizonowego, osiedliła się w nędznych lepiankach wokół koszar, tworząc nową dzielnicę miasta, zwaną Różnówką - od pobliskiego folwarku o tej nazwie - w której nędza sąsiadowała z prostytucją i innymi przestępstwami.

http://www.bilgoraj.lbl.pl/hist/dzieje/obraz.php

nie wiecie o którą to Różnówkę chodzi?? o tą z e stawami p.Cwikły czy o tak zwaqną Różnówkę ko obecnej syacji BP??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to już o historii drugowojennej wsi Sól:
We wrześniu 1939 roku stacjonował we wsi sztab 21 Górskiej Dywizji Piechoty generała Józefa Kustronia i sztab 6 Dywizji Piechoty generała Bernarda Monda (13 IX 1939). W dniach 15-17 sierpnia walczyły tu oddziały 73 pułku piechoty z Grupy Operacyjnej Jagmin" (z armii Kraków") gen. Jana Jagmnina-Sadowskiego. Podczas drugiego dnia walk poległ dowódca 3 batalionu 73 Pułku Piechoty mjr Władysław Nowożeniuk. W 1943 roku Niemcy częściowo wysiedlili wieś. W 1943 r. oddział Gwardii Ludowej gen. Andrzeja Flisa Maksa" dwukrotnie niszczył budynek gminy, obecny ośrodek zdrowia. 16 VI 1944 zgrupowane oddziały polsko(oddziały AK i Bch) - radzieckie pod dowództwem gen. M. Prokopiuka uderzyły Niemców w okolicy wsi, podczas tzw. Bitwy w Lasach Janowskich. Rozbito kolumnę niemieckich samochodów.

niestety nic o lotnisku :-(

info zaczerpnięte z http://www.bilgoraj.lbl.pl/miej/bilgorajnik/hasla/bilgorajnik.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dzięki za zainteresowanie. Kol. szczurek odnośnie tych koszar popytam ciotkę. Ma 80 parę lat a jej ojciec w kozakach służył. Może coś będzie wiedziała.
Odnośnie tego lotniska wyjaśnię skąd mi się to wzięło. Przeglądając monografię me 210 znalazłem w podpisie do ilustracji że 102 (lub 101? dokładnie nie pamiętam)węgierski pułk szybkich bombowców był formowany w Zamościu i stacjonował m.in. w Zamościu i Biłgoraju by przenieść się później na Węgry. Od dziadków nigdy o Węgrach nie słyszałem. Owszem niemieccy lotnicy mieli w Biłgoraju wybudowany lazaret, który po wyzwoleniu ludzie z radości" zdemolowali. Nic też nie słyszałem o lotnisku w Biłgoraju. Przeglądałem mapy nasze i niemieckie i lotnisko jest ale właśnie w Soli. Na trzysetce z 1932 r. jest zaznaczone. Na setce z 38 brak oznaczenia ale jest coś co przypomina pas. I w zasadzie tyle na chwilę obecną znalazłem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego Felczer, źle sprecyzowałem pytanie, chodzi mi bardziej nie o same koszary a dokładniej chodzi mi o plac szkoleń czy coś w rodzaju strzelnicy... zasłyszałem informację że taki plac (strzelnica) mogła się znajdować na ówczesnych łąkach a dzisiejszych okolicach placu budowy kościoła pod wezw. Jana Pawła II...

a jeżeli chodzi o lotnisko w Soli, chciałem zadzwonić do tego znajomego lecz chyba zmienił nr tel. i nie mogę się do niego dodzwonić... :-)
pozdro
Szczurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli było to w tym rejonie to będzie mały problem. Za dużo gapiów. Wszędzie chałup nastawiane i nowa ulica. Ciężko byłoby sprawdzić w terenie. Wiem bo tam mieszkam. Spróbuję tak czy inaczej coś się dowiedzieć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,przepraszam ze nie na temat ale czy wiadomo cos na temat tego co czytalem na biłgorajniku? a mianowicie: ,,partyzanci natknęli się na kolumnę niemieckich samochodów i z bliskiej odległości ostrzelali ją. Kilka wozów zniszczyli. Poległo i zostało rannych wielu żołnierzy niemieckich. Zdobytą broń zatopiono w niewielkim stawie koło wsi Sól.'' szczególnie chodzi mi o ostatnie zdanie, czy ktos sprawdzal co zatopili w tym stawie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol.Wonpiotruś i Szczurek jako że i ja jestem z okolic Biłgoraja i ja dodam coś na temat rozbicia kolumny Niemieckiej,ale różni się czas i miejsce.Był rok 1939 w dniach od 10 do 16 września przez nasze tereny wycofywały się zwarte oddziały armii Kraków sam Biłgoraj jak i wszystkie większe miejscowości były już zajęty przez Niemców.Ale okoliczne lasy stanowiły schronienie dla większych jednostek Polskich,w godzinach popołudniowych na drodze Biłgoraj-Tarnogród oddział Polski w sile pułku robił kolumnę zaopatrzeniową około 30 Niemieckich ciężarówek,ładunkiem była broń i żywność.Zdobycze jedzenie załadowano na tabor,natomiast broń do której nie było amunicji zatopiono w pobliskim zbiorniku wodnym dalsza marszruta oddziału Polskiego to lasy Tomaszowskie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja szczurku jestem z okolic Medyni Łańcuckiej i mam do Was 80km. co do tego sprawdzenia miejsca wykrywka to ja tego jeszcze nie robilem ale wiem ze byli juz tam inni. tu masz link do teatu: http://odkrywca.pl/tu-warto-pokopac-,665887.html#665887
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie