Jump to content

Cenny napis na ścianie śródmiejskiej kamienicy


Recommended Posts

http://www.zyciewarszawy.pl/artykul/445848_Cenny_napis_na_scianie_srodmiejskiej_kamienicy_.html

Cenny napis na ścianie śródmiejskiej kamienicy

Napis pochodzący z okresu okupacji odkryto na fasadzie kamienicy przy Emilii Plater 7. Przez kilkadziesiąt lat skrywała go warstwa brudu.

„Polska żyje“ – ledwo widoczny tekst napisany jasną farbą pochodzi prawdopodobnie sprzed 1944 roku.

– Wygląda, jakby powstał w nocy. I wszystko wskazuje na to, że na drugi dzień ktoś próbował go zatrzeć zaprawą murarską. Stąd hipoteza, że napis pochodzi z czasów okupacji – mówi historyk Janusz Sujecki z Zespołu Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy ZOK, który znalazł inskrypcję. – Prawdopodobnie litery zakrywano na polecenie hitlerowców. Mogło być też tak, że dozorca domu likwidował napis, bojąc się represji – tłumaczy Sujecki. – Po Powstaniu Warszawskim nikt by już go nie usuwał – dodaje.

Dowodem na to, że inskrypcja powstała przed wybuchem Powstania, świadczą też ślady odłamków, które nie mają na sobie pozostałości farby.

O odkryciu „Życie Warszawy“ poinformowało śródmiejskich urzędników. – To bezcenna pamiątka – zachwyca się Urszula Majewska, rzeczniczka Urzędu Dzielnicy Śródmieście. – Kamienica, na której odkryto te zapiski, należy do miasta. Nie będzie więc żadnego problemu z zabezpieczeniem napisu. Przykryty zostanie przezroczystą tablicą – zapowiada Majewska. Specjaliści podkreślają, że historyczny napis powinien zostać jak najszybciej zabezpieczony i „uczytelniony“. Można to zrobić, kropkując litery specjalnym pigmentem. Nie są one wtedy rysowane od początku, tylko delikatnie odtwarzane są ich kontury.

Wiekowy budynek przy Emilii Plater 7 nie jest pod ochroną konserwatorską, dlatego ZOK zapowiada, że złoży wniosek o rozpoczęcie procedury wpisu kamienicy do rejestru zabytków. – Możliwe jest także wpisanie samej inskrypcji – tłumaczy Barbara Jezierska, wojewódzka konserwator zabytków. Napis na murze przy Emilii Plater jest jedną z niewielu takich pamiątek z okresu okupacji. Kilka lat temu znak krzyża świętego odnaleziono na ścianie piwnicy w domu przy Grójeckiej 93. Natomiast na portalu frontowym kamienicy przy Grójeckiej 41 odkryto napis „sprawdzili, min nie znalezlim”."

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information