Jump to content

Wojna w Wietnamie


ammuratow

Recommended Posts

Witam,
Interesują mnie filmy dotyczące wojny a właściwie wojen w Wietnamie. Wojna z udziałem armii amerykańskiej zobrazowana została w wielu filmach:
niezapomniany Czas Apokalipsy"
Pluton", Bat 21",Łowca jeleni", Full metal jacket",pośrednio Air America".
Oglądałem też ielone berety", ale to amerykański odpowiednik wojennego kina made in USSR. Pomijam też cykl aginiony w akcji" ( jak mawiał płk.Kurtz - Groza!).Najlepszy film o Wietnamie jaki udało mi się zobaczyć to niskobudżetowy 84 Charlie MoPic". Świetne, kręcone z ręki zdjęcia,paradokument. Polecam! Widziałem też jakiś film o Aystralijczykach walczących w Wietnamie, ale nie pamiętam tytułu. I na koniec całkiem udany południowokoreański horror R-point". Może ktoś poleci mi coś jeszcze?
Pozdro
Link to comment
Share on other sites

Ja dodatkowo oglądaem :
Full Metal Jacket - klasik
Born on the 4th of July (Urodzony 4-tego lipca (dla nie wtajemniczonych jest to dzień niepodlegości USA) - pokazuje rozdarcie amerykańskiego społeczństwa spowodowane tą wojną
Forest Gump - według mnie sceny walki w tym filmie są porównywalne do Privata Ryana.
Good Morning vietnam - dla mnie OK, dla innych dobry
Operation Dumbo Drop - moze być
Tigerland (Kraina tygrysow) - dla mie bardzo słaby, nie polecam.

A tu podaje link z dosyć długą listą filmów dokumentalnych i fabularnych o tej wojnie:
http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Vietnam_War_films
Link to comment
Share on other sites

1989.Iron Triangle
Emocjonujący dramat wojenny oparty na pamiętniku nieznanego wietnamskiego żołnierza. Film opowiada historię Wietnamczyka, który chronił schwytanego przez wojsko żołnierza amerykańskiego, w podzięce za ocalone wcześniej życie.

film który kiedyś dorwałem na VHS i mam do dziś ale kopia straszna i nie zanosi się na to że można zdobyć na dvd

Link to comment
Share on other sites

Jeden z klasyków:
1989.84 Charlie Mopic
Wietnam, rok 1968. Sześciu amerykańskich żołnierzy wyrusza rozpoznać stanowiska i siły nieprzyjaciela. Wśród nich znajduje się operator o kryptonimie 84 - Charlie Mopic, filmujący działania wojenne. Jego bronią jest kamera filmowa. Rutynowy rekonesans w wietnamskiej dżungli zmienia się w walkę o życie... Film nakręcony przez niezależną wytwórnię zdobył duże uznanie widzów, dla których był najprawdziwszą - choć fabularyzowaną - opowieścią o wojnie wietnamskiej.

Link to comment
Share on other sites

1989.Platoon Leader
Świeżo upieczony absolwent wojskowej uczelni zostaje wysłany do Wietnamu. Na miejscu przekonuje się, że wojna jest brudna i bezwzględna a ideały, którym pozostaje wierny czynią tylko z niego pośmiewisko.Postanawia przeciwstawić się wojennej brutalnej rzeczywistości.
Dobre kino ...

Link to comment
Share on other sites

oczywiście nie można zapomnieć o filmie związanym z nam w którym zagrał sam John Wayne a mianowicie:
1968.Green Berets
Pułkownik Mike Kirby dzieli elitarną grupę Zielonych Beretów na dwie grupy, by wyełnili misje w Wietnamie. Pierwsza grupa musi zbudować i chronić pewien obóz, narażony na ataki wroga, a druga porwać Północno Wietnamskiego generła ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information