Skocz do zawartości

Ustawa o broni - do dalszej obróbki


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Wygląda na to, że wczorajsze posiedzenie komisji Przyjazne Państwo nie przyniosło przełomu. Nie ma co się tym zrażać, lecz działać dalej. Naiwnością byłoby oczekiwanie, że zgłoszenie postulatów równa się ich uwzględnieniu. Nad niektórymi ustawami pracuje się długie lata. W poniższej relacji Gazety Prawnej brakuje mi szczegółów dotyczących broni pozbawionej cech użytkowych. Może chociaż to udałoby się szybko znowelizować, bo skupianie się na broni sprawnej rodzi spory opór? A zardzewiałe wykopki na początek byłyby mniej drażliwe.


Cała relacje GP:

Sejmowa komisja "Przyjazne Państwo chce, by wydawanie pozwoleń na broń nadal pozostało w gestii policji. Komisja zwróciła w środę wnioskodawcom obywatelski projekt nowelizacji ustawy o broni i amunicji, który zakładał m.in., że pozwolenia na broń wydawałyby także organy administracji samorządowej.

Jak powiedział przewodniczący komisji Janusz Palikot (PO), aby projekt uzyskał poparcie Sejmu, "pragmatyzm działania politycznego wymaga złagodzenia niektórych jego zapisów, mimo iż są one merytorycznie uzasadnione. Komisja zaproponowała wnioskodawcom, by wydawanie pozwolenia na posiadanie broni pozostało kompetencją policji, która "cieszy się dużym zaufaniem społecznym.

Za takim rozwiązaniem podczas posiedzenia komisji opowiedziała się także naczelnik wydziału postępowań administracyjnych Komendy Głównej Policji Lucyna Pietrzyk. Argumentowała, że to policja jest ustawowo zobowiązana do zabezpieczenia bezpieczeństwa i porządku publicznego, a wydawanie pozwoleń na broń przez organa administracji samorządowej, np. starostów czy prezydentów miast, byłoby dla nich dodatkowym obciążeniem. W jej ocenie projekt ustawy zbyt liberalizuje także sam dostęp do broni.

Inicjatorzy pomysłu nowelizacji ustawy argumentowali jednak, że projekt nie liberalizuje, a "racjonalizuje kryteria wydawania pozwoleń na broń. Zmiany w obowiązujących przepisach są ich zdaniem konieczne, bo policja w sposób arbitralny podejmuje decyzję o wydaniu pozwolenia, kierując się własnymi interpretacjami.

Jak przekonywał prezes Fundacji Rozwoju Strzelectwa Jarosław Lewandowski, projekt nie liberalizuje, ale zaostrza kryteria dostępu do broni. "Kluczowa różnica w stosunku do obecnego prawodawstwa jest taka, że proponuje on jednoznaczne kryteria dostępu, zarówno pozytywne, jak i negatywne - powiedział.

Podkreślił także, że starostowie wydawali w Polsce pozwolenia na broń przed II wojną światową, a dziś burmistrz lub prezydent miasta dopuszczają do użytkowania strzelnice. "Skoro dopuszczają strzelnice, czyli coś, co może być przy błędnej decyzji potencjalnie groźne dla dziesiątków tysięcy ludzi, to tym bardziej wydaje się, że mogliby podpisywać decyzję administracyjną wydania pozwolenia na broń - dowodził. W jego ocenie wydanie pozwolenia na broń powinno odbywać się tak, jak w przypadku wydania prawa jazdy - po zdaniu egzaminu i po uzyskaniu odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego.

Na problem dostępu do broni uwagę zwracali w środę także sportowcy. "Obowiązująca ustawa nie jest wykonywana przez policję, która wprowadza nieistniejące w przepisach kryteria, które miałyby predestynować do posiadania broni palnej sportowej. Dochodzi do takich kuriozów, że nawet olimpijczykowi takiego pozwolenia nie wydano - powiedział PAP prawnik Warszawsko-Mazowieckiego Związku Strzelectwa Sportowego Łukasz Urbański.

Projekt nowelizacji ustawy zakłada także m.in. wprowadzenie różnych kategorii pozwolenia na broń - tzw. obywatelskiej karty broni oraz pozwoleń podstawowych i rozszerzonych. Za uzasadniony powód posiadania broni traktowany byłby zamiar uprawiania łowiectwa, sportów o charakterze strzeleckim (także rekreacyjnie), kolekcjonowania broni, posiadania broni do ochrony miru domowego lub brania udziału w rekonstrukcjach historycznych lub innych przedsięwzięciach o charakterze artystycznym.

Pozwolenie mogłoby być wydane osobie, która zdała egzamin kompetencyjny, który musiałby być powtarzany co 34-36 miesięcy. Powstać miałby także ogólnopolski, jednolity, komputerowy system ewidencjonowania wszystkich pozwoleń na broń i wszystkich jej egzemplarzy oraz wszystkich transakcji sprzedaży, co miałoby umożliwić tworzenie wymaganej prawem międzynarodowym indywidualnej historii każdego egzemplarza broni."

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/384097,komisja_przyjazne_panstwo_chce_by_pozwolenia_na_bron_wydawala_policja.html

Artur
Napisano
Sejmowa komisja "Przyjazne Państwo chce, by wydawanie pozwoleń na broń nadal pozostało w gestii policji. Komisja zwróciła w środę wnioskodawcom obywatelski projekt nowelizacji ustawy o broni i amunicji"

Chyba nikt nie oczekiwal przelomu ale mialo byc to ostatnie posiedzenie przed skierowaniem projektu do laski marszalkowskiej. Teraz juz wiemy ze Palikot praktycznie sie wycofal :( zreszta juz od dosc dawna pisalem tu ze to najbardziej prawdopodobny tok dzialan. Policyjno/milicyjny projekt zas lezy cichutko nikt go nie rozpatruje i zapewne zostanie wyciagniety w ostatniej chwili i jako jedyny ez wad" zatwierdzony. Coz takie jest zycie i taka polityka, ale protestowac warto ile sie da. Najwazniejsza rzecza obywatelskiego projektu bylo odsuniecie WPA od decyzji o broni i likwidacja uznaniowosci - pierwszy zdradzil" PZSS, teraz Palikot.
A to jest to co nas zapewne czeka :(
bip.kgp.policja.gov.pl/download.php?s=18&id=19179
Napisano
http://74.125.77.132/search?q=cache:eKFXPbicOkEJ:bip.kgp.policja.gov.pl/download.php%3Fs%3D18%26id%3D19179+W+zwi%C4%85zku+ze+zmian%C4%85+definicji+broni+palnej+zaistnia%C5%82a+konieczno%C5%9B%C4%87+odpowiedniego+dostosowania+przepis%C3%B3w+dotycz%C4%85cych+istotnych+cz%C4%99%C5%9Bci+amunicji,+dokonywania+przer%C3%B3bek+broni+palnej+oraz+pozbawiania+broni+palnej+cech+u%C5%BCytkowych.+W+zwi%C4%85zku+z+tym+zast%C4%85piono+wyrazy+%E2%80%9Emateria%C5%82+miotaj%C4%85cy%E2%80%9D&cd=4&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&lr=lang_pl
Napisano
http://www.odkrywca-online.com/ustawa-o-broni-i-amunicji-poropozycja-policjii,662523.html

O tu sie uchowal ten tekst w normalnej formie :)

Prosba do moda skleic to jakos do kupy :(
Napisano
Nie przypadkiem mówi się, że wielbłąd to koń czystej krwi arabskiej,który przeszedł cały proces legislacyjny.... Podejrzewam, że projekt policyjny trafi w końcu pod obrady, ale też będzie solidnie wałkowany. W tym jest jakaś szansa, ale też pewnie precyzji i jednoznaczności się nie doczekamy. Obym się mylił!!! Polecam lekturę stenogramu z poprzedniego posiedzenia komisji, gdzie zajmowano się piątą wersją projektu ustawy o broni. Rozważania były wciąż głównie na etapie wyjaśniania nieścisłości w tłumaczeniu dyrektyw unijnych:

http://orka.sejm.gov.pl/Biuletyn.nsf/0/83F4362B22A64DFBC125768D0050295A?OpenDocument
Artur
  • 4 years later...
Napisano
Pisał to jakiś nieuk :

...Niepotrzebne są zezwolenia na broń sportową i pneumatyczną, jak np. wiatrówki, o energii kinetycznej wystrzeliwanego pocisku nie większej niż 17 dżuli. W praktyce oznacza to, że wiatrówka taka strzela celnie na odległość ok. 50 metrów, a śrut jest w stanie przebić na wylot puszkę, będącą celem.

Mimo, że nie wymaga ona zezwoleń, konieczne jest jej zarejestrowanie. Kartę rejestracyjną może wydać komendant powiatowy policji, a żołnierzom zawodowym - właściwy komendant oddziału Żandarmerii Wojskowej. To ważne, ponieważ brak karty rejestracyjnej stanowi wykroczenie i grozi karą grzywny, a nawet aresztem..."

Na wiatrówkę o mocy poniżej 17J nie potrzeba żadnej karty rejestracyjnej, licencji czy czegokolwiek. Jeśli reszta artykułu jest tak samo wiarygodna to powiem mu tak : kury szczać prowadzać...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie