Skocz do zawartości

Wyjaśnienie...........


watorresbo

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Witam Serdecznie i jak zwykle mam Do Was drodzy forumowicze pytanko :)
Czy fanty z czasów bitew wrześniowych są rzadkością czy występuj popolicie.Pytam ponieważ do tej pory poszukiwałem drobnych rzeczy a głównie monet i starałem się miejsca kampani wrzęsniowej omijać z daleka ale w miare bardzo dobrze znam tereny rejonów Kocka po okolice Woli Gułowskiej i dalej . I postanowiłem od wiosny trochę poszperać w miejscach bitew , biwaków żołnierskich itp.
Czy w w/w miejscach z okresu bitew wrześniowych dużo znajduje się monet,oznaczeń żołnierskich itp. drobnych fantów?
A jak wygląda sprawa większego kalibru" z fantami typu broń , hełm , bagnet , szabelka ?
Natrafiłem na po wrześniowe śmietnisko czy można w takim miejscu znależć coś ciekawego? Przed rozmarżnięciem ziemi niemam jak sprawdzić a z opini świadków wynika , że ludzie do prawie 50-tych lat wszystko tam wyrzucali.

Zapyttam jeszcze jak wygląda sprawa ogółu ziemianek itp. miejsc ukrywania się ludności cywilnej . Co w takich miejscach znajdujecie najczęściej? Sam tylko raz przeszukiwałem miejsce ukrywania się ludności żydowskiej ale oprócz łyżek , noży , siekierki , garów i niedurzego pustego kuferka zapewne na żywność nic nieznalazłem.
Z relacji starszyzny wiejskiej ,ludność żydowska ukrywająca się w lasach,ziemiankach itp. nierzadko płaciła nawet złotem za pożywienie.
Wątpie , żeby nosiła majętności pieniężne przy sobie wiec w jakiej odległości zazwyczaj ukrywano kosztowności itp. ?

Pozdrawiam Wszystkich Serdecznie i byłbym wdzięczny za udzielenie odpowiedzi.
W.R
Napisano
Na wrześniu raczej ciężko coś znaleźć.
Co do żydów, to ostatnio trafiono na mogiłę zbiorową zabitych pod Tomaszowem w 1944 przez bandytów (mord rabunkowy). Ukrywali się w lesie, w ziemiance. nie słyszałem, żeby znmaleziono tam jakieś złoto.
Pozdrawiam
Napisano
Taa. Wrzesień mocno wyeksploatowany. Tereny przeczesane wzdłuż i wszerz. Przeryte jak pod Verdun w niektórych miejscach. Można jeszcze szukać w miejscach postojów taborów, kuźni, kuchni polowych szpitali czy lazaretów itp. Pozostają liczne ziemianki, schrony plot, itp. dla ludności cywilnej czy partyzantów w lasach i nie tylko. W miastach, miasteczkach czy wioskach też kopano schrony plot. rowy ppanc., które kopano gdzie popadnie a potem zasypywano czym popadło. Ich lokalizacja i eksploracja też może dostarczyć wiele niezapomnianych wrażeń a i czasami rozrywki :)) Znam lokalizację schronów czy ziemianek plot małego miasteczka, które ludność cywilna musiała wykopać na terenie cmentarza żydowskiego. Niemcy rozwiązali tam problem żydowski w ciągu jednego dnia - w 1940 wyprowadzili 340 Żydów w nieznanym kierunku. Ślad po nich zaginął. Paru opornych zlikwidowano na miejscu. Nigdy nie udało sie ustalić miejsca ich pochówku. Pozostało murowane ogrodznie z ubytkami i zniwelowany plac do nogi. I zawsze się zastanawiałem, gdy znalazłem tam kawałek kości czy to ludzkie. Teren był mocno zryty transzejami i ziemiankami - to ze wspomnień miejscowych (babki, matki i innych). Dobrze służył w czasie nalotów i ostrzału ruskich. Każda rodzina musiała sobie przygotować schron- ziemiankę. A czy coś tam znaleziono trudno odp. bo kto by się przyznał. Wiem natomiast, że w ruinach domów pożydowskich znajdowano różne ciekawe fanty.


pzdr woyta
Napisano
nie zgadzam się panowie. owszem Kock raczej już jest przeszukany (jestem zLublina i koledzy mi mówili, że tam ciężko. Jest jednak wiele miejsc, gdzie nigdy wykrywacz nie był. Ja znam przynajmniej 5 miejsc dużych bitew, gdzie na 100% leżą jakieś ciekawostki, ale poczekam do wiosny. Pierwszy wypad koniec marca :-) (późno, ale zawsze). Co do drobiazgów to gdy kopię we wrześniu (głównie) to często trafian na monety.
Napisano
bartekl23 masz racje tam jest mnogo dziewiczych terenów , nieraz jak przechodziłem z wykrywką przez jakieś osady lub małe wioski ludzie sądzili , że ide na polowanie i jakąś strzelbę niosę.
Zawsze kiedy przystępuje do poszukiwań pytam się najbliższej ludności czy ktoś przedemną już łaził z wykrywaczem jednak wnioskując z odpowiedzi to jedynie okolice kocka oraz woli gułowskiej zostały przeczesane
a praktycznie o wiele ciekawsze miejsca zostały ominięte

he he i w tym roku będą moje ;)))))))) he he
pozdrawiam
Napisano
Przeczesane to jest z całą pewnością Muzeum W Woli Gułowskiej. Suki...nowi co to zrobił wsadził bym te wszystkie fanty w d... Niestety na pieszczotę powinien sobie zasłużyć.
A tak na serio to są to bardzo przyjemne tereny i ja jeszcze kilka lat temu spotkałem sie z faktem znalezienia kb na wierchu w lisciach. Więc...
Napisano
Proponuje wspólny wypad w okolice konorzatki.Co Wy na to?
Jest tam kilka jeszcze ciekawych miejsc no i te bunkry co są wejścia pod drzewami ......:)
Napisano
Kiedyś znajomy znalazł w okolicach Krzywdy Błyskawice luzem i mase pochłaniaczy od wrześniowych masek, ale niestety próchno.
Watorresbo, a jeżeli chodzi ci o jakieś wiadomosci o powstańczych miejscówkach z 1863 to przeglądnij sobie lokalna prase z ostatnich tygodni. No i trafił sie artykół o koszarach...trafiłem kolesia co opowiadał o zrzutowisku w tamtym rejonie, no a mój ojciec z kumplami w latach '60wyszarpnął erkaem, naganta i pare kabeków.
Napisano
Bywam czasami u rodzinki w Kocku ,sprzęt mam zawsze przy sobie(no może w bagażniku auta), jeszcze nigdy tam nie szukałem, a to tak niedaleko. Chętnie sie kiedyś wybiore jak mnie zabierzecie
Pozdrawiam
Napisano
punkty składania broni
-dywizja >>Brzoza<< i tabory SGO - Wola Burzecka,
-grupa kawalerii - Gułów
-dywizja >>Kobryń<< - Wola Gułowska
do niewoli oddało się łącznie 16 860 żołnierzy + 500 koni, 54 samochody

Pozdrawiam Wszystkich SV15

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie