Jump to content

Wykrywacz statyczny z dyskryminacją statyczną ?


regers

Recommended Posts

dyskryminacja statyczna????? co to takiego??
wykrywacze z wyswietlaczem
-rutus proksima
-fisher F75
-fisher F70
-minelab
-x-terra 30
-x-terra 50
-x-terra 70
i wiele wiele innych modeli , a jak chcesz to jeszcze sa z wyswietlaczami kolorowymi
i nawet jest w 3D
Link to comment
Share on other sites

Pewnie chodzi Ci o wykrywacz statyczny z dyskryminacją ?
W tym wypadku proponuję:
- Smętek tylko tu trzeba wymienić potencjometr i w smętku mamy prawdziwą dyskryminacje :D. Może pewnie niedowiarkowie nie wieżą ale mam kumpla, który po takiej modyfikacji chodzi i sobie chwali dyskryminację.
albo
- Armand Dominator 2 tylko tu nie wiem jak to wygląda w praktyce. No i tu jednak cena jest ciut zaporowa...
Link to comment
Share on other sites

Uzupełnienie do wypowiedzi Rujewita.
Wykrywaczem statycznym z dyskryminacją jest również Prospector, większy zasięg w powietrzu i gruncie od HSa z sondą standardową. Posiada wyświetlacz w formie linijki na diodach świecących. Kolory diod: czerwone, żółta i zielone. Na linijce diodowej podawany jest również stan baterii. Dodatkowo ma pracę dynamiczną, bez dyskryminacji, ale z regulacją gruntu.
Widzę, że kol. regers zainteresował się ostatnim testem w Odkrywcy? Nie koniecznie trzeba wydawać aż tyle kasy na wykrywacz zagraniczny, zasięgi opisywanego w Odkrywcy i Prospectora są zbliżone.
Link to comment
Share on other sites

Całe id służy, żeby je mieć :), bo jest mało precyzyjne, a i tak w Polsce kopie się wszystko powyżej ustawionej dyskryminacji.
To tak jak z kobietą, jak wysyła dobre sygnały, to i na wiek [id] można przymknąć oko :)
Link to comment
Share on other sites

Kiedyś gdzieś czytałem na temat takiego wykrywacz i dla tego od jakiegoś czasu mnie to interesuje czy coś takiego jest? Odkrywcy nie kupuje już jakieś 6 lat więc nie wiem o jakich wykrywaczach była mowa, proszę kolege Armanda o rozwinięcie tamatu na temat tego wykrywacza. Generalnie sam biegam teraz na statyku w proximie którą posiadam tam od niedawna generalnie mówiąc wykrywacz jest ok ale nie podoba mi się dynamik jest trochę jakiś ąkły dużo fałszywych sygnałów! Statyk z kolei jest jak naj ok miło się pracuje czy na militarkę czy monety dobrze się spisuje, dla tego szukam wykrywacza tylko statycznego z id tonową lub wyświetlaczem i z lżejszą konstrukcją! Jeżeli chodzi o wykrywacz Armand Dominator no właśnie cena jak by nie było jest zaporowa!
Link to comment
Share on other sites

Regers, masz duże oczekiwania, nie wiem czy zdajesz sobie sprawę jak duże.
Wszystkie praktycznie wykrywacze ze wskazaniem ID są to wykrywacze DYNAMICZNE, wliczając w to W 5900/6000 o których ktoś wcześniej wspomniał. Wiele z nich ma zubożony kanał statyczny, ale do statycznej dyskryminacji droga daleka. To samo dotyczy X-terr, Proximy, XLT, DFX, V3, F70...
Jest tak a nie inaczej, bo taki wykrywacz o jaki pytasz to w porównaniu z dynamikiem wyższa szkoła jazdy i spore koszty, których nikt nie chce ponosić. Bo po co, skoro dynamiki się sprawdzają... I można na nich relatywnie dużo więcej zarobić?
Masz następujące możliwości:
- albo prosty analogowy statyk w postaci prospectoropodobnej
- albo sprzęt cyfrowy" za >4000zł (i to też tylko niektóre modele)
- albo czekać aż coś się na rynku pojawi w amerykańskiej jakości a cenie zbliżonej do polskiej.

Zapytaj Proscana na jego forum co jest na rynku i w czym możesz wybierać, bo na Odkrywcy mało kto poprawnie po polsku pisze a co dopiero wie cokolwiek o konstrukcji sprzętu.
Link to comment
Share on other sites

Regers, kup sobie na Gwiazdkę świąteczny nr Odkrywcy, jest tam bardzo ciekawy artykuł o wykrywaczu statycznym. Co do fałszywych sygnałów na dynamiku w Twoim wykrywaczu, to się nie martw, w każdym dynamiku tak jest i tylko doświadczenie operatora, jego cierpliwość i upór pozwalają je w pewien sposób wyeliminować.
Wg mnie to statyk z dyskryminacją lepiej rozróżnia monetę od kapsla, ale rynek zalany jest zachodnimi dynamikami i ich właściciele rzucą się każdemu do gardła, kto ma inne zdanie. Dynamiki za to mają pewniejszy i wyraźniejszy sygnał na monetę od statyka, ale często, jak się zdyskryminuje w nich kapsel, to już nie widzą drobnej monety.
Ciekawe, co na to powie kol. B...?
Co do Dominatora, to cena zaporowa, ale chętnie w tej cenie kupują go różne firmy i instytucje, zamożni emeryci, dla nich niekiedy cena jest sprawą drugoplanową. Ważny jest polski producent z polskim bezpośrednim serwisem. Pokażcie mi firmę handlową w Polsce z zachodnimi wykrywkami, która podaje bezpośredni adres serwisu? Od 30 lat partyzantka: wysyłkowa na Zachód lub odesłanie do naprawy do zewnętrznego serwisu [inna firma] czyli kolegi z forum.
Nie pojedzie się do bezpośredniego serwisanta, żeby porozmawiać i ew. poradzić się.
Link to comment
Share on other sites

W proximie jest tryb statyczny z dyskryminacją wizualną, tzn. sygnalizuje dźwiękiem każdy metal, ale wyświetlana jest informacja jaki to metal (zależnie od ustawionej dyskryminacji). Zdarzyło mi się nieraz chodząc za militarką wyciągnąć monetkę dzięki wyświetlaczowi, że nie wspomnę o tonach odłamków pozostawionych w ziemi.
Link to comment
Share on other sites

Już to przerabialiśmy nie raz i nie dwa :)
Mimo licznych zalet Proximy z których najważniejsze to stosunkowo niska cena i mechaniczne (niestety tylko) podobieństwo do XLT, sprzęt ten również wielu cech nie posiada :] Między innymi NIE JEST wykrywaczem statycznym, o jaki pyta regers.
To o czym piszesz oferują również inne dynamiki, i również nie czyni to z nich wykrywaczy statycznych.
Link to comment
Share on other sites

Detektor o jaki pyta kolega Regres istnieju już przynajmniej od ok. 2 lat. Nazywa się LEM-1 i został zaprojektowany specjalnie do użytku przez firmy saperskie. Detektor ma PRAWDZIWĄ dyskryminację statyczną. Zachowuje się ona jak zwykła dyskryminacja typu TR lecz wpływ gruntu jest statycznie neutralizowany. Detektor tem ma również inne cenne cechy jak np. minimalne maskowanie od żelaza. itp. Jest mało znany z racji niewielkiej ilości i niszowych zastosowań. Oczywiście, że nadaje się do prowadzenia typowych poszukiwań choćby z racji skutecznego zasięgu. Obecnie jest wdrażany jego następca, detektor hybrydowy 2-systemowy (PI-VLF). Jest pierwszym polskim detektorem 2-częstliwościowym. Podobnie jak LEM jest wykrywaczem z dyskryminacją statyczną z neutralizacją wpływu gruntu. W stosunku do LEM-a ma podwyższone parametry użytkowe i dzięki zastosowaniu dwu procesorów jest całkowicie automatyczny. Nie ma nawet przycisku Reset, ponieważ sam robi to lepiej od operatora :) Pozdrawiam
Mrand
Link to comment
Share on other sites

Ten post napisałem nie po to by się chwalić, lecz by zasygnalizować, że jest już taki sprzęt.
Chodzi o minimalne maskowanie części z metali kolorowych przez żelazo. Sytuacja taka występuje np. gdy natrafiamy na niezbyt duży czubek pocisku z np. mosiężnym lub aluminiowym zapalnikiem lub miedzianymi pierścieniami prowadzącymi. Z racji tego, że jest żelazny, może zostać odrzucony przez dyskryminację w zwykłym detektorze. LEM jednak sygnalizuje wyraźnie to znalezisko. Hybryda potrafi jeszcze lepsze numery. Np. całkowicie wycinasz granat F-1 (brak sygnału), następnie umieszczasz obok niego srebrną monetę i masz wyraźny sygnał wykrycia. Inny przykład z życia poszukiwaczy. Zakopujesz tzw. klamkę" (aby nie powiedzieć wprost) i powodujesz jej całkowite zdyskryminowanie. Następnie pod tę klamkę" podkładasz słoiczek z monetami. Mimo klamki" będzie wyrażny sygnał. Spróbuj tego samego z innym detektorem. Pozdrawiam
Mrand
Link to comment
Share on other sites

Mrand, XLT bez problemu sobie poradzi, zapewniam! Nawet śladowe ilości metalu kolorowego, np w postaci skromnych resztek powłoki galwanicznej na żelazie, będą powodowały ćwierkanie, podczas gdy taki sam i w takim samym stanie zachowania przedmiot stalowy bez powłoki nie da sygnału. Nic nowego w detekcji fazowej już się wymyślić nie da, bo wszystko wymyślono i opisano jeszcze zanim powstał pierwszy tranzystor. Można tylko zrobić lepszy lub gorszy układ i napisać lepszy lub gorszy program na komputer, który te wyniki obrabia. Jeśli coś takiego zrobiłeś, to gratulacje i czekamy na konkrety!

Ale o coś innego chciałem zapytać przy okazji. Piszesz na swojej stronie, że zgłosiłeś do zastrzeżenia patentowego coś związanego z sondą bazującą na obwodzie drukowanym. Czy możesz tu pokrótce napisać co konkretnie zastrzegłeś. Bo przecież wszelkiego rodzaju indukcyjności drukowane są od dziesięcioleci znane i szeroko stosowane, więc nie zastrzegłeś cewki jako takiej. Sondy zbalansowanej tez nie, bo to tez jest znane, połączenia tych elementów również nie mogłeś zastrzec. Zgłoszenie patentowe musi mieć cechę nowości i nie może być jedynie kompilacją znanych wcześniej rozwiązań (np 2 typy sond w jednej obudowie), przynajmniej w Polsce tak jest. Więc co? Jakiś ciekawy sposób na super kompensację termiczną? Nie jest to tajne, więc liczą na odpowiedź.
Link to comment
Share on other sites

P.S.
Ten post napisałem nie po to by się chwalić, lecz by zasygnalizować, że jest już taki sprzęt."
:))) Mrand, LITOŚCI, bez ściemy.
Bardzo dobrze, że się chwalisz. Jeśli masz czym, chwal się! A co w tym złego??? Powinieneś być dumny z każdego sukcesu i jak najbardziej jest top powód do pochwalenia się przed tymi, których takie rzeczy interesują!

Czekam na info na temat tego patentu...
Link to comment
Share on other sites

Nie przychodzi mi nawet do głowy równać się z XLT. Mój sprzęt jest konkretnie dedykowany i ma poprawnie robić to co do niego należy. Gdyby XLT spełniał oczekiwania saperów już dawno by go używali bo cena nie jest w tych sprawach zaporą. Oni jednak cierpliwie czekają. Mimo wszystko nie będę zawczasu się chwalił. Jeszcze trochę roboty mnie czeka. Gdy sprzęt będzie stał oparty o drzewo, pogadamy.
Jeśli chodzi o zastrzeżenia patentowe to jak sam wiesz musi upłynąć wiele wody a wynik niekoniecznie bywa taki na jaki się oczekuje. Zastosowałem pojemną i rokującą formułę pod nazwą Metoda... ".
Właśnie takie a nie inne wykonanie sondy zapewnia jej żelazną" odporność termiczną i zarazem mechaniczną jednak jest to tylko jeden ze środków dojścia do celu jakim jest detektor z DYSKRYMINACJĄ STATYCZNĄ. Jak się wydaje to właśnie on może najbardziej zainteresować uczestników tego wątku. Pozdrawiam
Mrand
PS.
Stedke, to jest dosyć przewrotne co piszesz :) Dla Ciebie to chyba jednak rama PI. W tajemnicy powiem, że będzie ją można przyłączyć do najbardziej rozbudowanej wersji hybrydy.
Link to comment
Share on other sites

Co do pierwszej części - nie wnikam w zastosowanie, cenę i kto na to oczekuje, odniosłem się tylko do właściwości, która opisałeś jako wyjątkową.

Ja jednak pozwolę sobie wrócić do tego co mnie interesuje, mianowicie nie do metody pomiaru a do tego, czego dotyczy zastrzeżenie patentowe odnośnie cewki. Ponieważ wniosłeś zastrzeżenie, więc nie powinieneś mieć żadnej obawy napisać o co chodzi. Niekoniecznie wdając się w szczegóły, jeśli nie masz czasu lub ochoty, albo jakieś obawy.
We wniosku patentowym musi zawrzeć się formuła istotny tym, że... ", i potem ma nastąpić opis innowacji wcześniej nigdy przez nikogo nie zastosowanej (chyba że wymyślił i nigdy nikomu nie pokazał - jego strata). Np facet który wymyśliła maszynę do szycia nie opisał maszyny, bo tu nic nowego nie było do wymyślenia, tylko istotny tym, że dziurka dla nici jest wykonana od ostrej strony igły". I o to pytam, czym istotny? Bez pisania jak", wystarczy co", czyli w poprzednim przykładzie sposób wykonania igły". Tytuł wniosku, nawet w całości mnie nie interesuje, bo tam można napisać co się komukolwiek podoba. Połowa wniosków zaczyna się od słowa metoda"...
Link to comment
Share on other sites

Widzę że dyskusja mocno ruszyła, ale idzie nie w tym kierunku! Kolego Mrand proszę o podesłanie jakiejś oferty tej firmy która jest producentem tych wykrywaczy LEM. Na pewno przyda się mi i kolegą z forum, szukałem i nie znalazłem nic na temat tego wykrywacza wykrywaczy! Zdrów.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information