Jump to content
  • 0

co to za bagnet

hali11

Question

12 answers to this question

Recommended Posts

Sęk w tym, że mój bagnecik ma stemple odbiorcze austriackie, oraz znak Arsenału Wiedeń - gwiazdkę. Zamiast jednak regimentowych bić austro-węgierskich miał ten numerek, który mi nie dawał spokoju.
O ile wiem, to w Wojnie Austriacko-Pruskiej z roku 1866 Bawaria stanęła po stronie Austrii, więc takie wspólne uzbrojenie da się jakoś wytłumaczyć.
:-)
Pozdrawiam,
Piotr.

Twój bagnecik ma dość charakterystyczne proporcje głowni, krótki wpust blokady i krótką tulejkę. Na 90% jest to bagnet Dreyse 1841, ale dla pewności porównaj wymiary głowni swojego bagnetu. Głownia jest trójkątna, więc podejdźmy do tego pod geometrycznym kątem:
Podstawa trójkątnej głowni – 18,2 mm
Wysokość – ok. 9 mm (kuta- nieregularna).
Czy wymiary ostrza Twojego bagnetu są przybliżone ?
Pozdrawiam,
Piotr.

Zawsze do usług.
:-)
Ja też skorzystałem z identyfikacji Twojego bagnetu i to tak niespodziewanie…
Mam tulejowy austro-węgierski bagnet Lorenz 1854 z dziwnie wybitym numerem. Od pewnego czasu starałem się zidentyfikować jakie państwo sygnowało te bagnety w tak nietypowy sposób. Pytałem gdzie mogłem, ale nie uzyskałem żadnej konkretniej odpowiedzi. Sugerowano mi USA , oraz inne kraje amerykańskie, gdzie te bagnety eksportowano. Wklejając link do bagnetu Dreyse ze strony „bagnety.pl” coś mnie tknęło- zauważyłem, że jest on oznaczony w ten sam charakterystyczny sposób co mój Austriaczek… Wygląda na to, że używano go w armii niemieckiej.
Oba bagnety wiszą na mojej ścianie prawie się dotykając, a porównałem je dopiero przy pomocy Internetu.
;-D

Pozdrawiam,
Piotr.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information