Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Cieszyniak

Ostatni polski policjant na Zaolziu.Foto 1939.

Recommended Posts

W dniu 13.11.2009 odwiedzilismy w Ropicy (Republika Czeska) na Zaolziu ostatniego żyjącego Policjanta Policji Województwa Śląskiego posterukowego Jana Pindór. Jego losy i życie mogło by zapełnić wiele kartek tekstu. Wcielony do wojska czeskiego jako kapral służył na lini umocniej w Sudetach.Po odzyskaniu Zaolzia przez Polske wrócił do Ropicy i jako Polak zgłosił się do służby w policji.
Po przeszkoleniu w Katowicach służył w komisariacie w Mysłowicach, gdzie m.in brał udział w akcjach przeciwko hitlerowskim bojówkom.Tam też był fotografem policyjnym.
W kampani wrześniowej wraz ze swym komisariatem wycofywał się na wschód, tam jako żandarmeria polowa (biało-czerwone opaski z takim napisem nosili) pełnił służbe na lini frontu kierując zołnierzy z cofających się jednostek na właściwe kieruki oraz legitymując podejrzanych cywilów. Tam też wykonał zdjęcia które są niezwykłą żadkością ukazujące cofających się policjantów we wrześniu 1939 roku, oraz wspólnie zdjecia z żołnierzami na lini frontu.Rolke z filmem przemycił póżniej w ramie roweru i dzięki temu możemy je dziś ogłądać. W przebraniu kolejarza wrócił potem na Zaolzie.Gdzie pracował na kolei.
Dziś jest ostatnim żyjącym policjantem z Zaolzia i prawdopodobnie całej Policji Województwa Śląskiego.Jego historia i wspomnienia po opracowaniu zostaną także opublikowane jako świadectwo wkładu polaków z zapomnianego często Zaozia w walke o Polske.
Zbieranie relacji weteranów ostatniej wojny jest częścią działalności Archiwum Wojskowości Śląska Cieszyńskiego z siedzibą w Jabłonkowie (Republika Czeska) prowadzonego po przez autora oraz kol.Bogdana Jakubek.

Share this post


Link to post
Share on other sites

6. Unikatowe zdjęcie z połwy września policjanci ( w opaskach z napisem Żandarmeria Polowa) oraz żolnierze WP na lini frontu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Rewelacyjne zdjecia. Zolnierze na zdjeciu 18.40.08 tez maja opaski, wiec czy mozna sadzic ze rowniez sluza jako zandarmeria?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wiecej fotek proszę! Jeśli nie masz nic przeciwko temu wstawię te fotki również w wątku wrzesień 1939 w polskim obiektywie".Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information