Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

wla1942

Sznur galowy- identyfikacja

Recommended Posts

Witam. Nie wiem kiedy było wykonane zdjęcie, ale wiem,że zostało zrobione w Lesznie (pieczątka zakładu fotograficznego). A więc wnioskuje,że żołnierze służyli w 55 pułku piechoty. Na piersiach cała trójka ma przypiętą Państwową Odznakę Sportową; w jaki sposób mogli ja dostać? Czy sznury galowe miały jakieś znaczenie? Za wszelkie sugestie i informacje w temacie z góry dziękuję. Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
Faktycznie u wszystkich trzech Państwowa Odznaka Sportowa, u środkowego dodatkowo Odznaka Strzelecka - otrzymywane one były po spełnieniu odpowiednich wymogów/osiągów sportowych lub strzeleckich, generalnie ok. 85-90% zwykłych szeregowców je miała. Natomiast sznury nie są sznurami galowymi, a sznurami strzeleckimi, otrzymywanymi również za dobre wyniki w strzelectwie. Jak dla mnie zdjęcie zrobione w pierwszej połowie lat 30-stych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wypowiedż j/w. fachowa. Sznury mieli strzelcy wzorowi. Naprawdę trzeba było dobrze strzelać - prawie jak snajper. Mój staruszek dostał nawet specjalne wyróżnienie za strzelanie -było chyba wręczane najlepszym strzelcom w KOP. Bo widziałem takie u innych wojaków z KOP. Był to zegarek na łańcuszku , duży w srebrnej kopercie i z tyłu miał grawerunek - podobiznę Piłsudskiego - bardzo wiernie wykonaną i inskrypcję z nazwiskiem ojca. Brat był tak pazerny , że sprzedał to za sporą sumę jakiemuś bogatemu kolekcjonerowi. Mam do niego żal - ale cóż - to mój brat.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Doprecyzowując temat sznurów strzeleckich, to zostały one wprowadzone w 1926 r., z tym że powinny być noszone z chwastami przy guzikach zapięcia kurtki lub płaszcza, z reguły jednak noszono je odwrotnie, z chwastami pod naramiennikiem. Sznur z jednym chwastem w 1926 strzelca celnego (od 1931 strzelca dobrego), z dwoma strzelca wyborowego (od 1931 strzelca bardzo dobrego), z trzema chwastami wprowadzono dopiero w 1931 dla strzelca wyborowego.

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information