Skocz do zawartości

Zasady przydziałów mobilizacyjnych we wrześniu 1939 ?


Po prostu Leon

Rekomendowane odpowiedzi

Do identyfikacji trafiły zdjęcia mojego dziadka z okresu służby wojskowej w latach 20-tych:

http://odkrywca.pl/jaki-to-pulk-kawalerii-,660830.html#660830

Chciałbym prosić Was o informację jak można sprawdzić czy dziadek trafił do armii we wrześniu 1939r. - może są gdzieś dostępne listy mobilizacyjne albo jakaś baza o której nie wiem. Dziadek mieszkał w Warszawie, z tego co się orientuję mobilizacja wrześniowa objęła osoby do 30 roku życia - czyli dziadek się załapywał - ale czy powinien trafić do jednostki w której odbywał wcześniej służbę (11 pułk Ułanów) czy może do najbliższej od miejsca zamieszkania?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak Po Prostu Leonie, ale sam zapytales sie o zasady :). osobiscie mam mgliste i mozliwe ze mylne pojecie i chetnie bym je skorygowal.

Wg mojego zrozumienia zolnierze sluzby stalej pozostawali w jednostkach macierzystych, chyba ze ich jednostka ulegala likwidacji wg planu mob lub ze wzgledu na specjalne kwalifikacje mieli z gory ustalony inny przydzial w planie mob.

Zolnierze rezerwy meldowali sie w osrodkach mob wg przydzialu na kartce mob. Stamtad odsylano ich do oddzialow mobilizowanych wg rozdzielnikow mob z gory przygotowanych przez oficerow mob tychze oddzialow wg kwalifikacji. Wychodzily na tym tle tragi-komiczne scenki jak ta gdy do dowodztwa pulku kawalerii, na stanowisko maszynisty (na maszynie do pisania) wyslano maszyniste...... kolejowego.

Czyli aby poznac przydzial dziadka, z dokumentow nalezy szukac po pierwsze w spisach osrodkow mob a po drugie w teczkach mob mozliwych jednostek. CAW chyba bylby pierwszym zahaczeniem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiam na dobór terytorialny w ramach RKU. Sprawdź, gdzie był zameldowany, a potem poszukaj jednostek stacjonujących w danym okręgu i znajdź najbliższe terytorialnie wielkie jednostki. Dobrze wiedzieć, jaką miał specjalność wojskową.
To, że służbę odbywał w 11pu wcale nie znaczy, że nie trafił do innej jednostki np artylerii, jeżeli w ogóle był zmobilizowany. W 1939 miał już swoje lata.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info,
obawiam się że z CAW wiele nie dostanę (ich zasoby - cytuję: są udostępniane jednostkom organizacyjnym i obywatelom dla potrzeb nauki, kultury, techniki oraz gospodarki") a moja chęć zaspokojenia ciekawości i pogłębienia wiedzy o rodzinie może okazać się niewystarczającym powodem :(
Swoją drogą liczyłem, że gdzieś opublikowano jakieś listy żołnierzy z września 1939, o których ja nie wiem a Wy tak. Szperając w sieci znalazłem różne tego typu informacje np. spisy żołnierzy danego pułku albo mieszkańców jakiegoś miasta. Dziadek w 1939 był poniżej 30-tki więc powinni go zmobilizować - ale czy się zgłosił, zdążył ??? Mieszkał w Warszawie na Pradze (przy Wedlu) i tam też zginął w 1945r. od odłamku pocisku, który eksplodował w pobliżu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie