Skocz do zawartości

Polska Gwardia Narodowa


wilzken

Rekomendowane odpowiedzi

Nabor ruszył od 1 lipca 2010, w tym samym dniu zlozylem odpowiednie dokumenty, jestem juz po TWKL i badaniach psycho. czekam teraz na egzamin sprawnosciowy i rozmowe z D-ca jednostki. Sam zakonczylem sluze w '96 w sopniu st. kaprala.
Z tego co wiem przyjmuja narazie tylko osoby po Z-ce. Ciekawy tez jestem czy faktycznie przyniesie to opisywane przez MON korzysci
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego wszelkie wątpliwości rozwiejesz sobie czytając informacje ukryte pod tym linkiem:

http://www.wojsko-polskie.pl/articles/view/14726?page=1

Poniżej wklejam najważniejsze chyba punkty, które mówią kto może wstąpić do NSR-u.

6. Czy mogę zostać żołnierzem NSR, jeśli nie byłem/nie byłam w wojsku?

Jeśli nie byłeś/nie byłaś w wojsku, a posiadasz uregulowany stosunek do służby wojskowej i chcesz zostać żołnierzem NSR musisz odbyć służbę przygotowawczą, której funkcjonowanie rozpocznie się w 2011 roku. Rekrutację do tej służby będą prowadziły wojskowe komendy uzupełnień.

Natomiast jeśli nie byłeś/nie byłaś w wojsku i nie posiadasz uregulowanego stosunku do służby wojskowej zgłoś się do wojskowego komendanta uzupełnień, który skieruje cię do właściwej komisji lekarskiej w celu orzeczenia twojej zdolności do służby wojskowej. W przypadku, gdy komisja lekarska stwierdzi, że jesteś zdolny/zdolna do czynnej służby wojskowej (kat. „A”) – to dalszy tryb postępowania jest taki sam jak w odniesieniu do osób posiadających uregulowany stosunek do służby wojskowej.

7. Jakie warunki muszę spełniać, aby odbyć służbę przygotowawczą?

Osoba ubiegająca się o powołanie do służby przygotowawczej składa wniosek do wojskowego komendanta uzupełnień, przedstawiając jednocześnie świadectwa (dyplomy) ukończenia szkoły (studiów) wraz z życiorysem, skróconym odpisem aktu urodzenia, zaświadczeniem z Krajowego Rejestru Karnego oraz inne dokumenty, które będą uwzględnione w postępowaniu rekrutacyjnym.

Osoba ta nie może być karana za przestępstwo umyślne, musi posiadać obywatelstwo polskie, odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej, wiek co najmniej osiemnastu lat oraz wykształcenie:
1) co najmniej wyższe – w przypadku kształcenia na potrzeby korpusu oficerów;
2) co najmniej średnie – w przypadku kształcenia na potrzeby korpusu podoficerów;
3) co najmniej gimnazjalne – w przypadku kształcenia na potrzeby korpusu szeregowych.

8. Kto może ubiegać się o służbę w Narodowych Siłach Rezerwowych?

O służbę w Narodowych Siłach Rezerwowych, może ubiegać się każdy żołnierz rezerwy posiadający wyszkolenie wojskowe, tj. żołnierz który odbył zasadniczą służbę wojskową, nadterminową zasadniczą służbę wojskową, przeszkolenie wojskowe studentów i absolwentów, służbę przygotowawczą lub pełnił zawodową służbę wojskową, bądź odbywał służbę kandydacką. Ponadto, warunkiem formalnym jest spełnienie ogólnych wymagań dotyczących powołania do czynnej służby wojskowej tj. posiadanie obywatelstwa polskiego, odpowiedniego wieku oraz zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia tej służby.

9. Gdzie należy zgłosić się, aby zostać żołnierzem Narodowych Sił Rezerwowych?

Aby zostać żołnierzem NSR należy zgłosić się do właściwej ze względu na miejsce zamieszkania wojskowej komendy uzupełnień, gdzie udzielona zostanie szczegółowa informacja dotycząca trybu przyjęcia do służby wojskowej w ramach Narodowych Sił Rezerwowych oraz zasad pełnienia tej służby. W przypadku złożenia przez żołnierza rezerwy wniosku o zawarcie kontraktu, rozpocznie się jednocześnie procedura kwalifikacyjna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co uslyszalem w WKU, do konca tego roku beda przyjmowani jedynie rezerwisci, ktorzy odbyli zasadnicza sluzbe wojskowa, pozostale osoby, bez Z-ki od 2011 roku beda kierowane na sluzbe przygotowawcza. Przynajmniej taka odpowiedz otrzymal czlowiek ktory byl w WKU razem ze mna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie