Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

MAB

Mława - prace ziemne

Recommended Posts

Czy ktoś dysponuje może jakimiś szkicami, zdjęciami lub ewentualnie orientuje się może jak wyglądały ziemne umocnienia na linii Mławskiej?
Chodzi zarówno o okopy, stanowiska broni jak i zapory przeciwpiechotne i przeciwpancerne.
O ile dostępne są schematy samych schronów, o tyle bardzo ubogo jest w kwestii właśnie prac ziemnych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
A poszukaj w sieci było takie coś jak : Najwięsze bitwy XX wieku Mława 1939" czy cos takiego tam chyba było troche a i nawet na forum było troche fotek o tym temacie poszukaj.A można wiedzieć po co Ci to? tak z ciekawości pozdro

Share this post


Link to post
Share on other sites
Polecam goraco wycieczkę pieszą wzdłuż umocnień pozycji mławskiej. Rozmiar wykonanych tam prac siemnych robi po dzis dzień wrażenie mimo upływu tylu lat.

Ogólnie zasada jest taka iz pozycję tworzą poszczególne punkty oporu zlokalizowane na wzgórzach morenowych.
W miejscach, gdzie nie nastapiła ekspansja lasu mozna zobaczyc jak punkty oporu flankuja sie wzajemnie ( okolice p.o. Piekiełko i p.o Łysa Góra sa jednym z najlepiej zachowanych fragmentów krajobrazu warownego).

Podstawowym umocnieniem sa bardzo głebokie transzeje, na szczegolnie wanzych odcinkach przybierajace postac 2-4 a nawet 5 linii!!!. Przed transzejami są wysuniete schrony betonowe pod ckm. Nie wszedzie zdazono wykonac rowy dobiegowe łaczące schrony z transzejami.
Z ziemnych ciekawotek warto zwrócic uwagę na swietnie zachowane 2 stanowiska armat ppanc (dzialobitnia z rowem dobiegowym) na po Łysa Góra", na zapleczu p.o. bardzo głebokie czworokatne doły rozmiarów wiejskiej chalupy zaopatrzone we wjazd" i wyjazd" - zastanawiajacejest ich przenaczenie, w rejonie p.o. Turza Mała" niesamowite wrazenie robi szeroki, stopniowo zwezajacy sie głeboki rów łaczacy trnaszeje z zapleczem i pobliska drogą- najprawdopodobniej umożliwiał wejscie wojska w szyku dwójkowym, prosto z marszu lub podwiezienie zaopatrzenia niemal bezposrednio do okopów.

Kolejnymi ziemnymi ciekawostkami są zachowane rowy przciwczolgowe, 2 linie rowów na wyskosci łysej Góry i Piekiełka ( szukac ok 500m, na przedpolu schronow) oraz rów w okolicy Sławogóry Starej, sasziadujacy z Bagnem Niemyje.
Panuje obiegiowa opinia, iz rów ten nie zachował sie, jednak jest to nieprawda, rów ma sie świetnie. Widac go z drogi Sławogóra-Windyki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kilka zdjęć jest tutaj:
http://www.odkrywca.pl/polskie-schrony-czesc-trzecia,567309.html#567309

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information