Skocz do zawartości

Krasnobród 2009


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
PIKNIK HISTORYCZNO-WOJSKOWY
11.00 - Otwarcie pikniku
(Plac Siekluckiego w centrum Krasnobrodu)
- Powitanie gości, grup rekonstrukcyjnych
oraz grup ułanów
- Złożenie meldunku przez dowódcę
zgrupowania Burmistrzowi Krasnobrodu
- Wymarsz delegacji grup rekonstrukcyjnych
na cmentarz w Krasnobrodzie
- Wystawa pojazdów i sprzętu wojskowego
z okresu II wojny światowej
13.00 - Przemarsz grup rekonstrukcyjnych, grup
konnych na miejsce inscenizacji
(teren za Stacją Paliw przy ul. 3 Maja)
14.00 - Wprowadzenie do inscenizacji,
pokazy sprawności ułanów
14.50 - Inscenizacja historyczna
16.00 - Powrót grup rekonstrukcyjnych,
grup konnych na Plac Siekluckiego

Źródło: http://www.krasnobrod.pl/krasnobrod.php?get=news,217,0

Ponadto:

Aż 12 grup rekonstrukcyjnych zapowiedziało udział w rekonstrukcji historycznej bitwy pod Krasnobrodem, która odbędzie się podczas tegorocznych Dni Miasta.

Inscenizacja będzie nawiązywać do 2 epizodów potyczki, uznawanej za jedną z ostatnich bitew kawalerii kampanii wrześniowej. Pierwszy dotyczy wydarzeń po szarży 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich czyli zdobycia sztabu 8 Dywizji Piechoty niemieckiej i odbicia jeńców polskich. Drugi epizod nawiąże do tego co działo się następnego dnia czyli 24 września, gdy najpierw 39 Dywizja Piechoty zdobyła 2 wzgórza w rejonie Krasnobrodu, ale potem nie zdołała odeprzeć kontrataku niemieckiego i musiała się wycofać – tłumaczy główny organizator inscenizacji zastępca burmistrza Zbigniew Michalski.

Na polach wokół Krasnobrodu w najbliższy weekend pojawi się prawie 150 żołnierzy, w tym ponad 30 ułanów oraz około 100 żołnierzy piechoty niemieckiej i polskiej. Wśród nich m.in. członkowie krasnobrodzkiej grupy rekonstrukcji 9 Pułku Piechoty Legionów, który walczył w tym miejscu 70 lat temu w ramach 39 Dywizji. Ponadto przyjadą na przykład grupy ze Śląska Cieszyńskiego, Żywca, Nowego Sącza i Nowego Targu, Biłgoraja, Łukowej i Tomaszowa oraz największa grupa rekonstrukcyjna w Polsce „Wrzesień '39” z Krakowa i Lublina. W sumie 9 grup piechoty i 3 ułańskie. Do tego broń maszynowa, granatniki, moździerze, artyleria oraz motory i ciężarówki z tamtej epoki. Jeżeli chodzi o inscenizacje kawaleryjskie będzie to prawdopodobnie jedna z największych takich rekonstrukcji w Polsce.

Nie tylko pasjonatów historii organizatorzy zapraszają w najbliższą sobotę 25 lipca o 11.00 na Plac Siekluckiego w centrum Krasnobrodu.

Źródło: http://iaslubelskie.pl/aktualnosci,krasnobrod-rekonstrukcja-bitwy-pod-krasnobrodem,706.html
  • Odpowiedzi 111
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Napisano
Zdjęcie z 11:03:40:

'A gdyby tu było MG42 w przyszłości.. i nie mówcie że MG42 nie macie... bo mieć możecie... (sprawdzić czy to nie wrzesień'39...)'
Napisano
Dlatego uwaga w formie bardziej żartobliwej - parafrazy scenki ze znanego filmu ;) Skojarzyło mi się i nie mogłem się powstrzymać :)
Napisano
Nie narzekajmy, nie bylo az tak zle ;-)) ..... znajac polskie realia w tej materii, moglismy dostac np Maxima na podstawie Sokołowa .... dopiero były cyrk ;-))
Napisano
'A gdyby tu było MG42 w przyszłości.. i nie mówcie że MG42 nie macie... bo mieć możecie... (sprawdzić czy to nie wrzesień'39...)'
Genialna parafraza! ;)
Napisano
Cieszy widok Niemców bez szelek. Jednak można!
Panowie!
Zwróćcie uwagę na T-shirty wystające spod kurtek mundurowych, w hełmach wymieńcie paski na kopie niemieckich podpinek.
No i haki w kurtkach...
Bez zawieszenia pasa na hakach otrzymujemy wojsko rodem z PRL-u, co to ma cienko" do cywila.
Jednak samo wplecenie haków nic nie da; haki muszą być zaczepione do taśm, które są wszyte wewnątrz kurtki.
Wtedy dopiero uzyskamy sylwetkę germańskiego, antycznego wojownika".
Napisano
Czy ktoś ma schemat jak się montuje taśmy z hakami pod mundurem ? Próbowałem na różne sposoby i całe to cholerstwo zjeżdża po kilku ruchach.Nie sadzę by Niemcy zrobili coś co jest niepraktyczne więc zrzucam to na karb własnego bałwaństwa.
Napisano
W bluzach M36 haki montowane były na niezależnych taśmach przewlekanych przez “kanały” w podszewca - czyli to o czym pisze Wolfik.
Dopiero w późniejszych modelach bluz (M41 i wzwyż) taśmy do haków były wszywane w kurtkę (o czym pisze Steiner) - owszem w niektórych bluzach M36 można było spotkać takie rozwiązanie, ale nie w 1939 roku (była to bowiem modyfikacja późniejsza).

Wolfik - kiedyś chyba o tym gadaliśmy - wszyłeś sobie wewnętrzne haczyki napinające szelki?

Pozdro
Hindus

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie