Skocz do zawartości

65. rocznica zamachu na Hitlera


kindzal

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Uroczystości w 65. rocznicę zamachu na Hitlera

W 65. rocznicę nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera przedstawiciele władz w Berlinie oddali hołd uczestnikom ruchu oporu wobec reżimu narodowosocjalistycznego. - Niestety niewiele kobiet i mężczyzn niemieckiego ruchu oporu przeciwstawiło się narodowemu socjalizmowi, ale ci nieliczni bronili godności i honoru naszego kraju - powiedziała Angela Merkel.

Hrabia Claus von StauffenbergKanclerz wzięła udział w uroczystej przysiędze, którą w Berlinie złożyło 400 rekrutów Bundeswehry.- Szacunek dla godności ludzkiej wszędzie na świecie pozostaje dla mnie rdzeniem naszej polityki - dodała.

Wcześniej w poniedziałek minister obrony Franz-Josef Jung, reprezentanci Bundeswehry, parlamentu oraz władz Berlina złożyli wieńce na dziedzińcu budynku Bendlerblock, będącego obecnie siedzibą resortu obrony. To w tym miejscu rozstrzelany został Claus Schenk Graf von Stauffenberg, przywódca spisku na życie Hitlera z 20 lipca 1944 roku. Bomba, która tego dnia eksplodowała w kwaterze dyktatora III Rzeszy, jedynie lekko raniła Hitlera.


Wieńce złożono także pod ścianą pamięci w dawnym więzieniu Ploetzensee w Berlinie, gdzie w latach 1933-1945 dokonano egzekucji na ponad 2500 więźniach, w tym oskarżonych o udział w spisku na życie Hitlera. - Wspominamy tego dnia szczególnie tych, którzy odważyli się na zamach, zaplanowali go i wspierali. Jednak oddajemy hołd wszystkim członkom ruchu oporu przeciwko narodowemu socjalizmowi - powiedział podczas ceremonii reprezentujący rząd minister gospodarki Karl-Theodor zu Guttenberg. - Rocznica 20 lipca to ostrzeżenie na przyszłość, a nie powracająca co roku nostalgiczna uroczystość - dodał.

Wieczorem w trakcie przysięgi przed Reichstagiem na Placu Poczdamskim odbyła się pokojowa manifestacja organizacji pacyfistycznych; według władz wzięło w niej udział około 200 osób. Policja obawiała się, że podobnie jak w zeszłym roku może dojść do starć, bo niektóre grupy lewackie rozpowszechniały w minionych dniach ulotki wzywające do ataków na uczestników uroczystej przysięgi. Bezpieczeństwa pilnowało 2000 policjantów. Ulice wokół Reichstagu całkowicie zamknięto dla ruchu kołowego i pieszego.

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,6842216,Uroczystosci_w_65__rocznice_zamachu_na_Hitlera.html
Napisano
„1 września 1939 roku Stauffenberg wkracza do barbarzyńsko zbombardowanego Wielunia. To wtedy pisze w liście do żony zdania, jakie Polacy mają prawo zapamiętać na zawsze: Ludność to niesłychany motłoch, tak wiele Żydów i mieszańców. To lud, który czuje się dobrze tylko pod batem. Tysiące jeńców wojennych posłuży nam dobrze w pracach rolniczych”...
Napisano
wielkie szczęście spotkało nas polaków że ten bandyta a.h. nie został zabity,niemcy chcieli uratować to co było do uratowania jeszcze w 1944 roku,kto chciał go usunąć,junkry niemieckie(wrogie polsce),chwała bogu że się nie udało,a tak gdybając to w 1944 roku losy wojny były już przesądzone pytanie tylko kiedy??koniec nastąpił 9 maja 45roku.nawet gdyby go usunięto to co by było po 20 lipca na pewno nie koniec wojny na wschodzie,i front zachodni też by się nie zatrzymał , bo zabito bandytę,oczywiste było że nikt nie popełni błędów z okresu 1 wojny i z 1938roku ,definitywny koniec faszyzmu na świecie.zamachowcy i spiskowcy myśleli aby wojna nie weszła na granice 3 rzeszy ,wiedzieli o końcu i strasznej zagłady narodu niemieckiego,niemcy odbudowano za pomącą kasy z usa,w ramach przeciwwagi dla cccp.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie