pomsee Posted July 9, 2009 Author Posted July 9, 2009 Rosja: historyk wyjaśnił motyw paktu z HitleremZ udziałem historyków z Polski, Rosji, Niemiec, Francji, Czech, Litwy, Łotwy i Estonii w Moskwie odbyła się konferencja Tragedia Europy: od kryzysu 1939 roku do ataku nazistowskich Niemiec na Związek Radziecki".Konferencja - jak poinformował jej gospodarz, dyrektor Instytutu Historii Powszechnej Rosyjskiej Akademii Nauk (RAN) prof. Aleksandr Czubarian - jest jednym z elementów przygotowań do obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 65. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami.Czubarian podkreślił, że moskiewskie forum stanowi kontynuację konferencji Geneza II wojny światowej. Historiografia, nowe badania - nowe spojrzenia", którą w maju na Zamku Królewskim w Warszawie zorganizowała Polska Akademia Nauk (PAN) i w której - jak zaznaczył - wziął udział prezydent RP Lech Kaczyński.Dyskusja dotyczy m.in. strategii głównych uczestników II wojny światowej. Strategię Józefa Stalina przedstawił Czubarian, a Adolfa Hitlera - prof. Hermann Graml z Uniwersytetu w Augsburgu.Ten drugi zauważył m.in., że w Berlinie sądzono, iż Polska zrezygnuje z samodzielnej gry przeciwko Niemcom i ZSRR, jednak, ku zaskoczeniu Hitlera, Warszawa nie przeszła na jego stronę. Hitler zaczął więc wywierać presję na Polskę, a gdy zrozumiał, że jej sobie nie podporządkuje, postanowił ją pokonać jako przeszkodę w jego marszu na zachód.Natomiast Czubarian wyraził pogląd, że w drugiej połowie lat 30. Rosja nie planowała wojny. Miała natomiast poczucie oblężonej twierdzy, bała się, że zostanie wciągnięta do wojny. Po konferencji monachijskiej w 1938 roku - według rosyjskiego historyka - Moskwa zaczęła się obawiać, iż rozpoczęła się nowa rozgrywka geopolityczna, w której może zabraknąć miejsca dla ZSRR. Z tego powodu Stalin podjął rozmowy z Niemcami.Komentując w rozmowie z wystąpienia Gramla i Czubariana, dyrektor Stacji Naukowej PAN w Moskwie prof. Mariusz Wołos nie zgodził się z tezą, że po konferencji monachijskiej istniało niebezpieczeństwo izolowania ZSRR na arenie międzynarodowej.- Jeśli Hitler chciał zrealizować swoje ekspansjonistyczne cele na wschodzie, to musiał zapukać do drzwi Moskwy, a jeśli Zachód chciał ocalić pokój u siebie, to też musiał to zrobić przez Moskwę. Wszystkie dyplomatyczne drogi - zarówno mocarstw zachodnich, jak i III Rzeszy - wiodły do Moskwy. Więc jaka izolacja? - tłumaczył Wołos.- Takie dyskusje z rosyjskimi historykami toczymy i nadal będziemy toczyć - dodał szef stacji PAN. Przyznał, że moskiewska konferencja dowodzi jednak, że zawodowi historycy mogą ze sobą rozmawiać nawet o najtrudniejszych sprawach". - Najistotniejsze jest, by nikt nie próbował tej historii przekłamywać czy fałszować - podkreślił.- Różnice będą. Oni kładą akcent na coś zupełnie innego niż my. Dla nich Monachium jest czymś wyjątkowym, otwarciem nowej jakości na arenie europejskiej. Natomiast z punktu widzenia historiografii zachodniej Monachium jest kolejnym krokiem pewnego procesu, który zaczął się dużo wcześniej - zaznaczył polski historyk.- Rosja ma swoją wizję tamtych wydarzeń, Niemcy - swoją. Polska też ma swoją wizję. W wielu kwestiach możemy osiągnąć taki czy inny kompromis, w innych to się nie uda, gdyż w inny sposób rozstawiamy akcenty. Na tym polega różne spojrzenie na historię - zaznaczył prof. Wołos.- Dla nas najważniejsza jest obrona prawdy historycznej. To nie Polska jest odpowiedzialna za rozpętanie II wojny światowej. Polska była jej ofiarą. To nie Polska napadła na Niemcy i ZSRR. Było odwrotnie - podkreślił.Z Polski w moskiewskim forum uczestniczył też profesor Marek Kornat z Instytutu Historii PAN. Mówił on o sytuacji międzynarodowej i możliwościach polskiej dyplomacji w okresie między styczniem a sierpniem 1939 roku.Konferencję zorganizowano w ramach dorocznego posiedzenia rosyjsko-niemieckiej komisji historyków, powołanej w 1997 roku z inicjatywy ówczesnego prezydenta Rosji Borysa Jelcyna i kanclerza Niemiec Helmuta Kohla, zajmującej się historią stosunków między obu krajami. Obecnie patronat nad pracami komisji sprawują prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew i kanclerz Niemiec Angela Merkel.http://wiadomosci.onet.pl/2005716,12,item.htmlPost został zmieniony ostatnio przez moderatora pomsee 19:12 09-07-2009
zibol Posted July 9, 2009 Posted July 9, 2009 Kompromis albo /.../...;))) Dyskusja....Post został zmieniony ostatnio przez moderatora pomsee 19:45 09-07-2009
zibol Posted July 9, 2009 Posted July 9, 2009 albo mordobicie"... Mogłeś się pofatygować, bo zupełnie bez sensu po twojej korekcie wpis wygląda....
pomsee Posted July 9, 2009 Author Posted July 9, 2009 Ale teraz, po Twojej auto poprawce jest OK ;)Post został zmieniony ostatnio przez moderatora pomsee 20:14 09-07-2009
Recommended Posts
Archived
This topic is now archived and is closed to further replies.