Skocz do zawartości

Twierdza Przemyśl foto


skowyt

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 225
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 5 weeks later...
Na pierwszym zdjęciu widoczna mocno uczęszczana ścieżka do tego obiektu,czyżby mieszkali tam bezdomni?,drugie zdjęcie jakiś tunel ,dalej wygląda jakby był zasypany,3 zdjęcie ten sam tunel,4 zdjęcie ciekawe co to było za pomieszczenie,5 zdjęcie wygląda na wąski tunel chyba nie dla ludzi(woda,ścieki)sam nie wiem,6 zdjęcie wygląda na dwa tunele jeden nad drugim,widać resztki czegoś co oddzielało oba tunele,dalej jest chyba zasypane bądź zawalone,zdjęcie 7 zapewne strzelnica czy jak to tam się nazywa,zdjęcie 8 jakaś studzienka,ciekawe co tam było,może jakieś pompy odwadniające,może coś innego,zdjęcie 9 jakiś kręty korytarz w dół,3 haki wysoko w ścianie po prawej stronie,ciekawe do czego,może do kabli,zdjęcie 10 z numerem 9 ruina jakichś pomieszczeń o półkolistym sklepieniu,może jakieś magazyny.
Fotki rzeczywiście ciekawe i tajemnicze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pokazałeś fotki jednego z najbardziej zniszczonych fortów Twierdzy Przemyśl. Bezdomni tam nie mieszkaja bo nie mają gdzie.Fotki robione jak widze były w zimie dlatego pozostałosci po obiekcie są widoczne ,teraz fort jest zarośniety.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Nie widziałem całej twierdzy, ponieważ byłem w Przemyślu tylko kilka godzin. Zrobiłem dokładne zewnętrzne zdjęcia jednego z elementów twierdzy, a mianowicie Bramy Sanockiej-Dolnej.

http://czolg.blox.pl/2009/09/Twierdza-Przemysl-Brama-Sanocka-Dolna.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Fort IX Brunner" to chyuba jedno z najbardziej zniszczonych dzieł w zewnetrznym pierscieniu twierdzy. Niemal Blizniaczo podobny do duzo lepiej zachowanego Fortu XIIIa San Rideau" oba to forty tzw. pancerne przygotowane do przyjecia na siebie zmasowanego ognia ciezkiej artylerii. Kto tam byl to widzial jak bardzo ten fort zostal zniszczony jednak nie umiem powiedzieć na ile bylo to spowodowane dwoma oblęzeniami rosyjskimi, na ile wysadzaniem twierdzy przez Austriaków w czasie jej poddawania i na ile zostal ostrzelany przez Niemców w czasie jego odbijania, a teraz co do zdjęć:

1. Tył fortu - wchodzac na forty czesto wchodzi się od strony Przemyśla czyli jestesmy jakby wewnątrz twierdzy. wiele osób sie tu myli i mysli że jest to czolo fortu (zwlaszcza na tych bardziej zniszczonych gdzie nie widac od razu gdzie czolo a gdzie tył fortu) i stąd ta scieżka
bo może 100 za zdjęciem" jest asfaltowa droga którą mozna sie do fortu dostać
2. Są to tunele prowadzace od tyłu fortu do tzw. muru Carnota na czole fortu (o tym jak jest to zrobione napisze jeszcze w punkcie 4 lub 5)
3. Jest to chyba ten sam tunel albo drugi (nie wiem wlasnie czy na tym forcie są dwa takie tunele czy jeden, nie pamietam poprostu bo dawno na nim nie bylem ale na XIIIa są wlasnie dwa takie tunele)
4. Uwazam że jest to jedna z dwóch kaponier, po lewej stronie znajduje sie mur Carnota
5. Galeryjka wewnatrz muru Carnota (ten szyb i troche dalej te drzwi w murze z dzira w ziemi to wlasnie dojscia do tuneli prowadzacych na tyły fortu - taki system ewakuacji i dostarczania amunicji bo mur nie byl skierowany na zewnatrz fortu tylko byl ustawiony pod walem a raczej w foscie tak aby ostrzeliwać wpadajacych tam żolnierzy wroga tak jak kaponiera tylo ze podkreslam ze to rozwiazanie jest uzyte tylko na Fortach IX Brunner" i XIIIa San Rideau"
6. Tunel - dolem szedł do muru Carnota a góra do koszar lub schronu pogotowia
7. Otwór strzelecki ale nie wiem gdzie sie znajduje bo go poprostu w gaszczu nie dostrzegłem
8. szyb albo sciekowy albo sluzacy do zaopatrywania w amunicje żolnierzy wewnatrz muru Carnota albo bardziej to drugie
9. Nie wiem gdzie znajduje sie to zejscie wiec nie napisze nic na jego temat
10. Kaponiera. Tyle za na tym forcie jak i na XIIIa kapiniery posiadaly tez kilka pomieszczen wewnetrznych

Jak sie gdzies pomylilem to prosze poprawic bo wszystko pisze z glowy i tylko na podstawie domyslów i łażenia po fortach :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Gwoli uzupełnienia: fort Brunner został wysadzony - podobnie jak inne dzieła - przed kapitulacją twierdzy. Ze względu na swoją konstrukcję został wysadzony w całości, a nie tylko istotne elementy jak na innych fortach. Reszty zniszczenia dopełnił ostrzał z nacięższych moździeży 420 mm podczas odbijania twierdzy, zaś ruiny zostały rozebrane w okresie międzywojennym.
Fortów tego typu CK Austria wybudowała na terenie obecnej RP (i chyba w ogóle tylko) 4: dwa w Dwierdzy Przemyśl, tj. Fort XI Brunner i Fort XIII San Rideau oraz dwa w Twierdzy Kraków: Dłubnia i Węgrzce. Forty krakowskie są zachowane w całości, w tym Fort Węgrzce w doskonałym stanie, włącznie z pancerzami kaponier i wieżami pancernymi.

I jeszcze jedno: forty tego typu nie posiadały Muru Carnota, tylko galerie strzeleckie".

Twierdza Przemyśl jest - pomimo ogromu zniszczeń - jak najbardziej godna uwagi. Działają tu grupy zapaleńców, starających się w miarę możliwości rewitalizować niektóre obiekty. Warto jeszcze pamiętać, że oprócz umocnień CK Austrii w Przemyślu i okolicach znaleźć można wiele interesujących obiektów Linii Mołotowa - tu też zapaleńcy uruchomili małe Muzeum w jednym z bunkrów blisko centrum i aktualnie pracują przy kolejnych.
Mam nadzieję, że ten wątek będzie kontynuowany i kolejne dzieła Twierdzy zostaną opisane w interesujący sposób.

Pozdrawiam fanów Twierdzy Przemyśl!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia: Fort XV Borek

Bardzo ciekawy fort, sukcesywnie rewitalizowany przez stowarzyszenie 3 Historyczny Galicyjski Pułk Artylerii Fortecznej im. Księcia Kynsky'ego" i innych zapaleńców.
Podaję link do strony fortu: http://fort8.cba.pl/fort15.htm

Zdjęcia robiłem w sezonie 2007/2008, obecnie opodal fortu można też zwiedzać zrekonstruowaną baterię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bateria pancerna.

Fort posiadał 1 dwudziałową baterię pancerną wbudowaną w lewy wał fortu.Usytuowanie wieżyczki obserwacyjnej w osi fortu sugeruje, że być może planowano wybudować w późniejszym okresie drugą baterię pancerną w prawym wale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie