Skocz do zawartości

Hitler wygrzebany na strychu


Swiety82

Rekomendowane odpowiedzi

Magazyn Life jest jak John Lennon – to ikona, instytucja i świętość. W przeciwieństwie do rockowego idola, Life umierał i odradzał się trzy razy. Ostatnio w Internecie, gdzie powoli próbuje wpompować swoje przepastne archiwum fotograficzne. Pokłosiem digitalizacji są odnalezione i wcześniej niepublikowane zdjęcia Adolfa Hitlera, najnowszy hit Life’a.

Life powstał w 1883 roku jako gazeta satyryczna. W 1936 roku prawa do nazwy wykupił Luce i zmienił gazetę w pierwszy tygodnik oparty wyłącznie na zdjęciach i fotoreportażach. W czasach największej świetności rozchodziło się prawie 14 milionów egzemplarzy każdego wydania. Pismo było tak popularne, że takie tuzy jak Harry Truman, czy Winston Churchill zabiegały, by drukować tam w odcinkach swoje wspomnienia.

Dla Life’a fotografowali najlepsi: Robert Capa, David E. Sherman, Henri Cartier – Bresson i setki innych mistrzów obiektywu. Do dziś jego białe, wyraziste logo na czerwonym prostokątnym tle jest synonimem największego fotograficznego kunsztu. I nadal, choć ukryty w sieci, potrafi zaskakiwać.

Kolorowe zdjęcia Adolfa Hitlera zrobione przez Hugo Jaegera (niemiecki fotograf towarzyszył fuehrerowi od 1936 do 1945 roku) odsłaniają kulisy morderczego reżimu, a przy okazji pokazują dyktatora w wielu prywatnych sytuacjach. Uśmiechnięty Adolf wita się z żołnierzami, poważny i zafrasowany zjada kolacje wigilijną w towarzystwie zaufanych współpracowników, zamyślony wpatruje się w niebo podczas ćwiczeń wojskowych na wiosnę 1939 roku. O czym tak duma? Powtarza w głowie plan inwazji na Polskę? A może zastanawia się, jak nakłonić Anglików, żeby zachowali neutralność, gdy wybuchnie wojna?

Na kolejnych fotkach widać defilady, wiece, piękne aktorki, które czekają na wizytę u kanclerza, zwykłych Niemców, którzy wiwatują na cześć przywódcy. Cieszą się, uśmiechają i gratulują Hitlerowi. Kto ma silne nerwy, może od razu przeskoczyć do zakładki obok, by obejrzeć wstrząsające zdjęcia zrobione przez Margaret Bourke-White wkrótce po oswobodzeniu obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie. Ci sami Niemcy zasłaniają nosy i usta, defilując wzdłuż stosów nagich, wychudzonych trupów (amerykańscy żołnierze zmuszali w ten sposób okoliczną ludność do konfrontacji z efektami rządów hitlerowców).

Patrząc na fotografie Jaegera i White trudno oprzeć się wrażeniu, że to dwie odsłony tego samego makabrycznego, nierealnego filmu. Jednak i jedne i drugie, lepiej niż jakakolwiek książka, pomagają uświadomić sobie skalę szaleństwa, jak ogarnęła Europę. A przy okazji zobaczyć, że Hitler też był człowiekiem. Takim, jak każdy z nas. I to chyba na tych zdjęciach jest najbardziej przerażające.



http://www.makbet.pl/artykul/1466/hitler-wygrzebany-na-strychu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna spojrzeć na Hitlera inaczej

http://www.joemonster.org/filmy/16924/Hitler_dostaje_rachunek_za_gaz

http://www.youtube.com/watch?v=uIpkS1J0mm4

http://www.youtube.com/watch?v=T3LP06rSaX8&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=HKCuRQTDaJE&feature=related

Uwaga-niektóre śmieszne , niektóre takie sobie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Mruk film powstał na podstawie książki Roberta Harrisa Vaterland", mocna rzecz , ale prawdziwy odjazd to Brunatna Rapsodia" Otto Basila gdzie zwycięska rzesza i japończycy zaczynają atomową wojnę....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie