Skocz do zawartości
  • 0

Kule szrapnelowe. Od kiedy do kiedy w użyciu?


rozi

Pytanie

Witam serdecznie.

Mam takie pytanie.. Od kiedy do kiedy tego typu kule były używane ? Bo jak rozumiem są to kule od pocisków szrapnelowych..

http://img223.imageshack.us/i/kule.jpg/

Moje pytanie wzięło się z tąd iż spacerując po obecnym poligonie ( pole robocze ) natknąłem się na takie oto kulki i ich znajomy wygląd mnie zainteresował..

Czy jest ktoś w stanie powiedzieć coś więcej na ich temat?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

działanie jak widać takie samo :)

trzeba tylko dodać że kulki ołowiane stosowane w szrapnelach np z I pierwszej wojny robiły większą masakrę na polu bitwy i większe spustoszenie w organizmie, ołów jako bardzo miękki metal uderzając w ciało rozpłaszczał się i wyrywał wielkie części ciała urywając niejednokrotnie kończyny, jedna kulka trafiająca człowieka w klatkę piersiową z przodu pozostawiała mały otwór wlotowy... natomiast z tyłu były wyrwane plecy przez żebra, mostek... kuleczka zawijała się na kości i z kością szła dalej.
inną rzeczą jest że czysty ołów z jakiego były kulki to strasznie wredny metal z punktu widzenia infekcji... ołów jeśli przeleciał przez człowieka i go nie zabił pozostawiał w organizmie opiłki przez które gniły kości, wdawała się gangrena itp...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

Mam takie pytanie.. Od kiedy do kiedy tego typu kule były używane ? Bo jak rozumiem są to kule od pocisków szrapnelowych..

http://img223.imageshack.us/i/kule.jpg/

Moje pytanie wzięło się z tąd iż spacerując po obecnym poligonie ( pole robocze ) natknąłem się na takie oto kulki i ich znajomy wygląd mnie zainteresował..

Czy jest ktoś w stanie powiedzieć coś więcej na ich temat?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha.. czyli jako spece od tematu możecie całkowicie wykluczyć używanie tego typu kulek we współczesnych rodzajach pocisków? Bo jeśli tak to znaczyło by to iż na tym polu coś../kiedyś.. się strzelało.

Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie tematem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tutaj jest problem wg niektórych źródeł
- stosowany był od 1784 do 1918 r.

a inne źródła podają iż został wynaleziony w 1803 a użyty w 1804 roku podczas walk w Surinamie. (najpewniejsza data)

W Europie Anglicy użyli szrapneli dopiero w 1810 roku pod Busaco w Hiszpanii i pięć lat później pod Waterloo. Już w 1808 roku proponowano Napoleonowi, by zastosował ten nowy rodzaj amunicji artyleryjskiej. Cesarz uznał to jednak za niepotrzebne. Szrapnel na większą skalę został zastosowany dopiero w latach 30 tych tego wieku.
a następnie masowo stosowany był w I wojnie światowej

ja osobiście skłaniał bym się ku wersji 1804-1918 i niektóre źródła po prostu mylą szrapnela z kartaczem.

a co do kuleczek wychodzą masowo na polach bitew z I wojny światowej - ja mam dosyć ich zbierania :P
pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodam jeszcze iż pierwsze szrapnele miały bardzo duży rozrzut kulek i była to zwykła puszka z kulkami a zapalnik wyglądał na zasadzie lontu i ścieżki prochowej.... lufy wtedy nie były gwintowane i pociski nie miały stabilizacji w locie... więc amunicja ta nie była aż tak powszechnie używana, natomiast okres I wojny to już inna bajka, gwintowane lufy i zapalniki czasowe zrewolucjonizowały tą broń i jej skuteczność, a co za tym idzie szrapnele w tym okresie bardzo się spopularyzowały i siały naprawdę masowe spustoszenie pośród sił wroga.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bum na szrapnele minął po pierwszej wojnie światowej, ale w drugiej wojnie były używane choć dużo rzadziej niż w pierwszej wojnie, szrapnela zostały wyparte przez pociski odłamkowe i to one pełniły funkcję pogromcy siły żywej w czasie drugiej wojny światowej.
jeśli chodzi o zastosowanie szrapneli na współczesnym polu walki to raczej wątpię by były stosowane (choć mogę się mylić - głowy nie dam sobie uciąć)

ale biorąc pod uwagę wszelakie bomby pułapki wypełniane stalowymi kulkami przez oddziały partyzanckie na różnych frontach oraz wykorzystywane w zamachach terrorystycznych można powiedzieć iż są w ciągłym użytku, ale nie są to już klasyczne pociski szrapnelowe a miny wypełnione kulkami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki wielkie

a więc możemy podzielić chronologicznie na:

kartacz => szrapnel => Flechettes" (strzałki) lub Nails" (gwoździe)

choć te ostatnie nie są już typowym szrapnelem ale działanie takie samo

http://www.antipersonnel.net/sdllc/001.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie