Skocz do zawartości
  • 0

krzyż niemiecki


hubciu93

Pytanie

Witam
Ostatnio dostałem taki o to krzyżyk. Znaleziony w gdzieś w okolicy Jarosławca nad morzem. Ładnych parę lat temu.
Raczej na pewno jest niemiecki, tylko pozostaje pytanie, czy wszystkie jednostki niemieckie mogły taki krzyż posiadać, bo jak szukałem w internecie to takiego wzoru nie znalazłem.
(Chyba, że nieudolnie szukałem.)

A więc. Czy da się określić do jakiej jednostki należała osoba posiadająca taką rzecz?

pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Tutaj opis Krzyża:

http://www.germanmilitaria.com/Heer/photos/H020360.html

Jedyny sposób na znalezienie jednostki, do której członka należał, to przejrzenie opracowań na temat Jarosławca i znalezienie, jakie oddziały kręciły się w pobliżu. Zakładając oczywiście, że nie został przyznany cywilowi...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odznaczenie to było tak popularne, że nie jest możliwe ustalenie do kogo należało. Nie ma też co zakładać, że należało do żołnierza, bo krzyż zasługi 2 klasy bez mieczy mógł dostać praktycznie każdy pracujący na wojenne potrzeby Rzeszy, gdzie nie był wystawiony na bezpośrednie działanie wojny jak ostrzał czy bombardowanie, za czym czy to mechanik samochodowy w warsztacie czy pracownik/pracownica w fabryce pracującej na potrzeby Rzeszy, nauczyciel akademicki czy naprawdę ktokolwiek inny. Odznaczenie to było w głębokiej pogardzie przez żołnierzy, którzy rzadko się afiszowali nosząc je. Śmiało możesz założyć, że to odznaczenie należało chociażby do pracownika jakichś zakładów. Więcej nie wyciśniemy.
Graudenz, KVM który prezentujesz (źle nazwany w opisie aukcji) przyznawany był cywilom, ale KVK tak samo, z tym że KVM w pierwszej kolejności nadawany był cywilnym pomocnikom którzy nie byli Niemcami, ale i to później się zmieniło.
Hubciu - podsumowując: nie ma szans dowiedzieć się czegoś więcej kto go nosił, gdyż otrzymać go mógł praktycznie każdy, tym bardziej, że ilość nadań liczona jest w milionach. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za zasługi na froncie żołnierze otrzymywali Żelazne Krzyże, krzyż zasługi z mieczami otrzymywał personel zarówno wojskowy jak i cywilny za zasługi nie związane bezpośrednio z akcjami na froncie - np. mechanika pojazdów, budowa umocnień, obrona cywilna, praca w zakładzie narażonym na ostrzał artyleryjski lub bombardowanie itp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie