Skocz do zawartości

27-28.06 2009r. VI Małopolski Piknik Lotniczy-pytanie.


Rekomendowane odpowiedzi

Już po raz szósty w Krakowie odbędzie się Małopolski Piknik Lotniczy i w związku z tym wydarzeniem mam jedno pytanie: czy w tym roku będą jakieś GRH, a jeśli będą to jakie i jakie rekonstrukcje są przewidziane?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 106
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Dowiedziałem się że SHR Wrzesien 39 weźmie udział w tym wydarzeniu : sekcja polska wystawi Batalionowy Punkt opatrunkowy, a niemiecka zaprezentuje obóz piechoty.
W związku z tym możemy się spiodziewać rekonstrukcji starć we wrzesniu 1939r.

Narazie wiem tyle, ale szukam dalej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Przecież wszystko wiadomo:)))

VI Małopolski Piknik Lotniczy

W dniach 27 - 28 czerwca
już po raz szósty na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego na historycznym lotnisku Rakowice - Czyżyny,
dokładnie pośrodku Krakowa odbędzie się Małopolski Piknik Lotniczy.



Największymi atrakcjami tegorocznego pikniku będą pokazy akrobacji w wykonaniu różnych typów statków powietrznych. Główną gwiazdą będzie litewski pilot Jurgis Kairys, jeden z najlepszych i najbardziej widowiskowo latających akrobatów na świecie. Kairys wystąpi na krakowskim niebie po raz trzeci, na trzecim z kolei typie samolotu – w 2006 r. latał samolotem Juka swojej konstrukcji, rok temu Su-26, w tym roku wystąpi na Su-31. Nie zabraknie też polskich mistrzów – pokaz akrobacji na szybowcu Solo Fox konstrukcji Edwarda Margańskiego zaprezentuje wielokrotny mistrz świata Jerzy Makula, obecnie prezes Aeroklubu Polskiego. Znakomity akrobata samolotowy i stały uczestnik Pikniku, Marek Szufa, znany z występów za sterami samolotów Extra 300 i Curtiss Jenny, w tym roku latać będzie Jenny oraz swym najnowszym nabytkiem – akrobacyjnym dwupłatem Steen Super Skybolt 300. Pokaz indywidualnej akrobacji na samolocie Extra 300 wykona tym razem jeden mistrzów akrobacji Robert Kowalik lub Ireneusz Jesionek. Na podobnym samolocie wystąpi znany z ubiegłorocznej edycji niemiecki pilot Uwe Zimmermann. Pokaz akrobacji zespołowej zaprezentuje grupa Żelazny, latająca na trzech Zlinach 50. Krzysztof Barszczewski jak zwykle zaprezentuje się za sterami biało – czerwonej Bellanki Citabrii. Pojawią się też trzy znane szkolne dwupłaty, na jakich szkolili się piloci walczący podczas II wojny światowej. Pierwszym będzie brytyjski De Havilland DH.82A Tiger Moth Jacka Mainki, drugim – amerykański Boeing PT-17 Stearman Mariusza Walkowiaka, a trzecim niemiecki Bűcker T-131P Jungmann Artura Frączka. Kolejnym historycznym dwupłatem ze stajni De Havillanda będzie Dragon Rapide z niemieckiego latającego muzeum Josefa Kocha.

Zakłady PZL Mielec jak co roku reprezentować będą samoloty PZL M28 Skytruck, imponujący krótkim startem i lądowaniem i PZL M26 Iskierka, pilotowana przez Wiesława Cenę, widowiskowo kręcąca akrobację. Kolejną, obok Solo Foxa, konstrukcją Edwarda Margańskiego, jaką zobaczą krakowscy widzowie będzie dwusilnikowy samolot dyspozycyjny EM-11C Orka. Wystąpi też wielu gości zagranicznych, m. in z Austrii, Niemiec, Hiszpanii, Szwajcarii, Litwy, Ukrainy. Lista samolotów będzie na bieżąco aktualizowana.

Szczególnym elementem tegorocznego Pikniku będzie pokaz NATO Live, związany z zorganizowaną przez Muzeum wystawą z okazji 60-lecia Sojuszu Północnoatlantyckiego i 10-lecia polskiego członkostwa w NATO w ramach projektu Między Wschodem a Zachodem... – wystawa statków powietrznych Sojuszu Północnoatlantyckiego – NATO 1949 - 2009. Na rakowickim niebie pokażą się samoloty Consolidated PBY-5A Catalina, Hawker Sea Fury, OV-10 Bronco, Dornier Do-27 i Do-28, Focke – Wulf FW-149, North American Harvard Mk IV (Texan) i T-28 Trojan,. Projekt jest współfinansowany ze środków pochodzących z Unii Europejskiej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Nie zabraknie też atrakcji naziemnych. Grupy rekonstrukcji historycznej zaprezentują inscenizacje bitew II wojny światowej, z wykorzystaniem autentycznego umundurowania, broni i pojazdów z tego okresu. W pierwszy dzień Pikniku odbędzie się inscenizacja lądowania Aliantów w Normandii oraz jednej z bitew na froncie zachodnim w końcowym okresie wojny. W drugi dzień będzie można zobaczyć inscenizację walk Wojny Obronnej 1939 r. i pokaz armii współczesnej. Członkowie grupy Extreme Spotting, fotografujący samoloty lecące na dużych wysokościach za pomocą specjalistycznych aparatów będą mieli swoje stanowisko na terenie imprezy. Stowarzyszenie krótkofalarskie Krakowska Grupa Ekspedycji Radiowych będzie prowadzić transmisję krótkofalarską na żywo. Więcej informacji na ten temat na stronie www.cqcqcq.pl. Odwiedzający Piknik będą też mogli zwiedzić ekspozycję Muzeum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie