Jump to content

Trzy metry bezcennych pamiątek


Recommended Posts

Trzy metry bezcennych pamiątek

200 teczek dokumentów wytworzonych na terenie obozu w Oberlangen w 1945 roku - w tym relacji, wspomnień, pamiątek, fotografii, korespondencji jenieckiej, jak i oryginalnych dzienników i pamiętników dokumentujących historię tamtych dni - wzbogaci Archiwum Akt Nowych. Swój bezcenny zbiór, liczący prawie 3 metry dokumentów, przekaże dziś środowisko kobiet-żołnierzy Armii Krajowej Oberlangen.

Środowisko kobiet-żołnierzy Armii Krajowej Oberlangen gromadziło materiały dotyczące pobytu w niewoli niemieckiej po upadku Powstania Warszawskiego kobiet-żołnierzy, potraktowanych po raz pierwszy w historii na równi z mężczyznami jako jeńcy wojenni i skierowanych do stalagów lub oflagu. Szacuje się, że w Powstaniu Warszawskim uczestniczyło ponad 5 tysięcy kobiet, a do niewoli trafiło ok. 3 tysięcy. 12 kwietnia 1945 roku, w chwili wyzwolenia jeńców stalagu VI C Oberlangen, w obozie znajdowało się 1721 kobiet.
Zaczątkiem archiwum były dokumenty zachowane przez byłą komendantkę stalagów kobiecych w Fallingbostel i Oberlangen por. dr Marię Irenę Mileską ps. Jaga". W ciągu kolejnych lat archiwum wzbogacało się o oryginalne dokumenty wytworzone na terenie obozu w Oberlangen. To m.in. relacje, wspomnienia, pamiątki, fotografie, korespondencja jeniecka, oryginalne dzienniki i pamiętniki. W sumie w archiwum udało się zgromadzić 2,91 metra dokumentów, tj. 200 teczek.
Teraz te bezcenne pamiątki zasilą zasoby Archiwum Akt Nowych (oddział Archiwum Czynu Niepodległościowego). Tu już udało się zgromadzić prawie 400 metrów dokumentacji opisującej walkę o niepodległość Polski, w tym ok. 40 tys. stron oryginalnych dokumentów Polskiego Państwa Podziemnego. W dzisiejszym przekazaniu archiwaliów wezmą udział kobiety-żołnierze AK z obozu w Oberlangen. Uroczystości, która odbędzie się o godz. 12.00 w Warszawie przy ul. Hankiewicza 1, będzie towarzyszyć wernisaż wystawy obrazującej zasób AAN.
Marcin Austyn
http://www.naszdziennik.pl/index.php?typ=po&dat=20090506&id=po22.txt


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora pomsee 16:44 07-05-2009
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information