Skocz do zawartości

Obóz jeniecki okolice Ostrowi Mazowieckiej


Rekomendowane odpowiedzi

W wielu dostępnych źródłach natrafiłem na informacje o dwóch obozach jenieckich w okolicy Ostrowi Maz. mam takie pytanko czy ktoś już szukał w okolicy tych obozów i z jakim skutkiem.
Wiem, że na terenie tych obozów (Stalag) przebywało około 120tys. jeńców. Istniał również obóz pracy. Wynika z tego, że znaleziska powinny również się uchować. Druga sprawa czy teren jest pod opieką WKZ lub inną bo jeżeli tak to o ewentualnej eksploracji można zapomnieć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozostałością po jednym z obozów jeńców radzieckiech jest cmentarz zlokalizowany na jednej z kwater w lesie na Grądach, wyjazd z Ostrowi w kierunku na Różan.
pozdrawiam i darz dół
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedys tam byłem i szukałem w okolicach samego obozu jak i bliżej miasta. Nic nie znalazłem. Z opisów tego miejsca wyniak ze trzymano tam juz jeńców radzieckich po selekcji. Także mieli okazje wcześniej pozbyć się jakis odznak i innych przedmiotów. Niemcy trzymali tych jeńców w głębokich dołach nie zadaszonych bez jakichkolwiek warunków sanitarnych typowy obóz na wyniszczenie. Z tego co pamiętam to większość jeńców rozesłano z tego miejsca do innych odobzów lub wymordowano a sam obóz został zlikwidowany przed zakończeniem wojny. Doły gdzie mieszkali jeńcy zostały zasypane. Może z tego powodu brak jaichkolwiek osobistych fantów, które pozostały ukryte w tych dołach. Jest na temat tego obozu książka niestety w tej chwili nie przypominam sonie jej tytułu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zrobić zdjęcie i wrzucić do tematu.
P.S. rzeczywiście warunki w jenieckich obozach, gdzie przebywali czerwonoarmiści były tragiczne - nie ma porównania do tego samego typu obozów dla aliantów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka jestem z Ostrowi i z kolegą jezdzimy w tamte tereny byliśmy tam ale nic nie znalezliśmy , podobno koło prefabetu były niemieckie kible ale nie mam pewności ;/ Jak byś chciał jechać z nami to napisz 9256011gg :)Z kolegą jezdzimy na wykopki co sobota i niedziela :P A jak nie to kieruj sie bardziej na Różan,Długosiodło i Wąsewo :) My jezdzimy na taką super miejscówkę co można znaleść łuski od czołgu , hełmy , robótki żołnierskie itp. :) Pozdro ziomal :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
witam, byłem w tej miejscówce koło prefabetu, są tam kible i jakieś inne betonowe fundamenty, chyba jakieś śmietniki, bo było w nich dużo wszelkiego rodzaju śmieci po szwabach i ruskach, pare ciekawych fantów też sie wykopało. Ogólnie na tym terenie dużo badziewia i trzeba trochę pokopać, za czymś fajnym, w pobliżu dużo łusek i czubków po carskiej armii. W wolnej chwili możesz spróbować szczęścia. Interesują mnie te okolice Długosiodła i Wąsewa, jeszcze nie byłem i nie wiem gdzie tak dokładniej tam pochodzić. Może parę bliższych wskazówek odnośnie tych tego tereny??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Koledzy już sobie zapisałem namiary i jak znajdę chwilę czasu wybiorę się w ten rejon. Jestem ukierunkowany na drobnicę ale jak się trafi hełmik lub bagnecik będę szczęśliwy bo jak do tej pory nie mam żadnego w kolekcji. Kolega wyżej wspomniał o super miejscówce z hełmami wrzuć z jedno zdjęcie dla rozbudzenia apetytu bo ja do tej pory jakoś nie mogę trafić takiej miejscówki a nie mam daleko w te rejony.

Jakie znaleziska wyskakiwały w okolicach stalagu333???

Wracając do zapytania okolice Długosiodła, Różana i Wąsewa a co kolego cię interesuje działania wojenne np. I wojna czy może lokalizacje traktów i obiektów typu młyny i karczmy???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie