Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

porta29

podoficer PSZ identyfikacja baretek

Recommended Posts

Bardzo proszę o identyfikację baretek w dolnym rzędzie. górne to jak dotychczas ustaliłem: krzyż walecznych, medal wojska i krzyż monte cassino?
z góry dziękuję za wszelkie sugestie
pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
Trochę OT
Jakie były kryteria przyznawania Krzyża Monte Cassino?
Ten ułan ma to odznaczenie, a przecież 1 pu Krechowieckich był wtedy w odwodzie i nie brał udziału w walkach ani pod Monte Cassino, ani pod Piedimonte.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Podaję za wikipedią:

Krzyż Pamiątkowy Monte Cassino został wprowadzony rozkazem Naczelnego Wodza z dnia 26 lipca 1944 roku jako odznaka pamiątkowa dla żołnierzy 2 Korpusu, uczestniczących w walkach pod Monte Cassino, celem upamiętnienia czynów oręża polskiego, dokonanych przez żołnierzy 2 Korpusu na ziemi włoskiej, ukoronowanych zdobyciem Monte Cassino.

Zasady nadawania:
Uprawnionymi do otrzymania odznaczenia byli wszyscy żołnierze 2 Korpusu Polskiego, którzy brali udział w walkach o Monte Cassino, Piedimonte i Passo Corno, w okresie od 12 maja do 31 maja 1944 roku, oraz wszyscy żołnierze 2. Korpusu ranni na polu bitwy w okresie od 7 kwietnia do 11 maja 1944 roku.
Odznaczenia przyznawane było na podstawie rozkazów personalnych Dowództwa 2 Korpusu, a odznaczony otrzymywał legitymację z numerem, który wybity był na rewersie krzyża.

Łącznie odznaczenie otrzymało 48 608 osób.

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information