Jump to content

KL Auschwitz - Święto sportu" 17 XI 1940.


Hansdekawka

Recommended Posts

Lat temu wiele dostałem od koleżki drewniany talerzyk z rzeźbionymi liśćmi dębu i napisem Sportfest 17 XI 1940.
Koleś twierdził,że dostał go od jego dziadka,który był więźniem KL Auschwitz i zabrał ten talerz z sobą opuszczając obóz po wyzwoleniu.
Pisałem do Muzeum obozowego w tej sprawie kilka razy, ale nie doczekałem sie ŻADNEGO ODZEWU. Muzeun najzwyczajniej w świecie olało moją korespondencję.
Czy ktoś coś wie na temat święta sportu w KL Auschwitz???
Zdjęcia talerza zaraz wkleję (właśnie idę je zrobić).
Link to comment
Share on other sites

Ale za to są liście dębu, starogermański symbol męstwa i odwagi.
Skłaniam się do wersji że miska należała do obsady obozu. Czytałem sporo literatury obozowej i nie spotkałem się z opisem aby ktokolwiek miał miejsce na indywidualność. Mając taką miskę, wiezień na pewno rzucił by się w oczy kapom. A tam zabijano za mniejsze odejścia od normy obozowej.
Pozdrawiam.
Link to comment
Share on other sites

Sądzę, że misę wykonał więzień, który pracował w stolarni obozowej, oczywiście po kryjomu. Często więźniowie tam pracujący wykonywali różne przedmioty dla kapo lub ss-manów za żywność, lub w ramach układu". Praca w tym miejscu była marzeniem wielu, gdyż była pod dachem, w miarę ciepło, poza tym robili fuchy".Pzdr
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Poza relacją kolegi nic nie wskazuje na obozowe a chociażby ss-mańskie pochodzenie talerzyka, równie dobrze mógł być nagrodą lub pamiątką za wzięcie udziału w Świecie Sportu" w jakiejś jednostce Wh,Rad czy jakiejkolwiek innej. Jeżeli nie uda się znaleźć podobnego egzemplarza wskazującego na powiązania z KL to właściwie mógł należeć do kogokolwiek.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information